AQSh prezidenti Donald Trump o‘tgan chorshanba kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tgan maxsus tushlikda fransuz prezidenti Emmanuel Macron va uning rafiqasi Brigitte Macronni masxara qilgan. Trump fransuz shevchasini taqlid qilib, Brigitte Macron eriga nisbatan yomon munosabatda ekanligini aytgan va NATO ittifoqchilarini Eronga qarshi urushda yordam bermagani uchun tanqid qilgan. Bu videoklip Oq uyning YouTube kanalida qisqa vaqt ko‘rsatilgan, keyin olib tashlangan.
Janubiy Koreyaga kelgan Macron Trumpning so‘zlarini “nafis, na me‘yorli” deb baholab, ularga javob bermaslikka qaror qilgan. Fransiyada esa Trumpning harakatlari keng norozilikni keltirib chiqargan. Fransiya parlamenti quyi palatasi prezidenti Yaël Braun-Pivet bu holatni “me‘yordan tashqari” deb ta‘riflagan va dunyo kelajagi muhokama qilinayotgan bir paytda Trumpning masxaralashini tanqid qilgan.
Trumpning so‘zlarida 2025-yil may oyida Brigitte Macron erining yuzini itargani haqidagi videoga ishora bor, bunda Macron bu harakatni “o‘zaro hazil” deb izohlagan. Trump, shuningdek, Fransiyadan Fors ko‘rfazida yordam so‘raganda, Macronning “urush tugagandan keyin” javob berganini da‘vo qilgan va NATOning kelajakdagi ishonchliligiga shubha bildirgan. Fransiyaning chap qanot partiyasi rahbari Manuel Bompard Trumpning munosabatini “mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan” deb baholagan.
Bu voqea AQSh va Fransiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning yanada murakkablashishini ko‘rsatmoqda, ayniqsa NATO va Eronga nisbatan siyosat masalalarida. Trumpning ushbu xatti-harakati uning ittifoqchilar bilan munosabatlaridagi muammolarni yanada ochib berdi, bu esa xalqaro hamkorlikka salbiy ta‘sir ko‘rsatishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп в среду на частном обеде в Вашингтоне позволил себе насмешки над президентом Франции Эммануэлем Макроном и его супругой Бриджит Макрон. Трамп, имитируя французский акцент, заявил, что Бриджит Макрон «очень плохо обращается» с мужем, и раскритиковал союзников по НАТО за отказ присоединиться к войне против Ирана. Видеозапись с этими комментариями ненадолго появилась на YouTube-канале Белого дома, после чего была удалена.
Прибыв в Южную Корею, Макрон выразил недовольство словами Трампа, назвав их «неэлегантными и не соответствующими стандартам», и отказался давать ответ. Во Франции реакция была резко негативной: председатель нижней палаты парламента Яэль Браун-Пиве охарактеризовала высказывания Трампа как «недопустимые», подчеркнув, что в условиях обсуждения будущего мира и гибели людей в Иране подобные насмешки неуместны.
В своих репликах Трамп, по-видимому, ссылался на видео мая 2025 года, где Бриджит Макрон якобы толкает мужа в лицо, что сам Макрон тогда объяснил как «шутку». Трамп также утверждал, что, запрашивая у Франции помощь в Персидском заливе, получил от Макрона ответ: «Нет, мы не можем этого сделать до окончания войны», что, по словам Трампа, подрывает доверие к НАТО в случае «крупного конфликта».
Координатор левой партии «Непокорённая Франция» Манюэль Бомпар, несмотря на политические разногласия с Макроном, осудил Трампа, назвав его тон «абсолютно неприемлемым». Консервативная газета Le Figaro охарактеризовала инцидент как «ещё один спорный выпад Дональда Трампа», что указывает на углубление дипломатической напряжённости между США и Францией, особенно в вопросах, связанных с НАТО и Ираном.