Gaitining asosiy qishloq xo‘jaligi mintaqasi bo‘lgan Artibonite departamentida yakshanba kuni ertalab sodir bo‘lgan qurolli hujum natijasida kamida 70 kishi halok bo‘lgan, 30 kishi esa yaralangan. Bu raqam rasmiy maʼlumotlardan sezilarli darajada yuqori bo‘lib, inson huquqlari himoyachilari guruhi tomonidan eʼlon qilindi.
Mahalliy politsiya dastlab 16 kishi halok bo‘lgani va 10 kishi yaralanganini maʼlum qilgan edi, fuqarolik himoyasi organlarining dastlabki hisobotida esa 17 kishi halok bo‘lgani va 19 kishi yaralanganini ko‘rsatgan. Biroq, “Inson huquqlarini himoya qilish kollektivi” guruhi tomonidan berilgan maʼlumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar soni 70 dan oshgan, shuningdek, bu “qirg‘in” natijasida deyarli 6000 kishi uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.
Guruhning bayonotida: “Xavfsizlik javobining yo‘qligi va Artiboniteni qurolli guruhlarga topshirish hokimiyatning mas’uliyatdan butunlay voz kechganligini ko‘rsatadi”, deb taʼkidlangan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari dushanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida bu gang hujumini qattiq qoralab, zo‘ravonlik mamlakatdagi xavfsizlik vaziyatining jiddiyligini taʼkidlagan va chuqur tergov o‘tkazishga chaqirgan.
Mahalliy fuqarolik himoyasi organlarining maʼlumotlariga ko‘ra, Gran Grif gangining qurolli aʼzolari yakshanba kuni ertalab soat 3:00 atrofida Jan-Denis hududiga hujum uyushtirgan. Bu hujum BMTning yaqinda Verrettes yaqinida qurolli reydlar natijasida 2000 dan ortiq kishi ko‘chirilgani haqidagi hisobotlaridan keyin sodir bo‘lgan, bu esa Petite-Riviere aholisini uylaridan qochishga majbur qilgan.
Artibonite departamenti – mamlakatning asosiy qishloq xo‘jaligi mintaqasi bo‘lib, gang mojarolari poytaxt Port-o-Prensdan tashqariga tarqalganligi sababli Gaitidagi eng dahshatli zo‘ravonliklardan biriga guvoh bo‘lmoqda. Mart oyida AQSh rejimi Gran Grif va Viv Ansanm guruhlarining moliyaviy faoliyati haqida maʼlumot berganlar uchun 3 million dollargacha mukofot taklif qilgan, Vashington ikkala guruhni – yuzlab ganglarning ittifoqini – terrorchi tashkilotlar deb belgilagan.
Gaiti xavfsizlik kuchlari, BMT tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan xalqaro missiya va AQShning xususiylashtirilgan harbiy kompaniyasi yordamida, poytaxtning ko‘p qismini nazorat qilayotgan ganglarga qarshi operatsiyalarni kuchaytirmoqda. Biroq, hokimiyat hali ham yirik gang yetakchisini hibsga olmagan. Ganglar bilan mojaro natijasida bir milliondan ortiq kishi ko‘chirilgan, bu oziq-ovqat xavfsizligini yanada kuchaytirgan, 2021 yildan beri Gaitida 20 000 ga yaqin kishi halok bo‘lgani haqida xabar berilgan. Halok bo‘lganlar soni har yili o‘sib bormoqda.

В результате вооруженного нападения, произошедшего в воскресенье рано утром в департаменте Артибонит, основном сельскохозяйственном регионе Гаити, погибли не менее 70 человек, еще 30 получили ранения. Эти цифры значительно превышают официальные данные и были обнародованы правозащитной группой. Местная полиция изначально сообщала о 16 погибших и 10 раненых, а предварительный отчет органов гражданской защиты указывал на 17 смертей и 19 раненых.
Однако, по данным группы «Коллектив защиты прав человека», число погибших превысило 70 человек, а «резня» вынудила покинуть свои дома почти 6000 человек. В заявлении группы подчеркивается: «Отсутствие ответных мер безопасности и оставление Артибонита на произвол вооруженных групп демонстрируют полное отречение властей от ответственности». Заместитель генерального секретаря ООН на пресс-конференции в понедельник решительно осудил нападение бандформирований, отметив, что насилие подчеркивает серьезность ситуации с безопасностью в стране, и призвал к тщательному расследованию.
По данным местных органов гражданской защиты, вооруженные члены банды Gran Grif атаковали район Жан-Денис примерно в 3:00 утра в воскресенье. Это нападение последовало за сообщениями ООН о том, что недавно в результате вооруженных рейдов в близлежащем Веретте были перемещены более 2000 человек, что заставило жителей Пти-Ривьера бежать из своих домов.
Департамент Артибонит, являющийся ключевым сельскохозяйственным районом, стал свидетелем одних из самых жестоких проявлений насилия на Гаити, поскольку конфликт между бандами распространяется за пределы столицы Порт-о-Пренс. В марте режим США предложил вознаграждение до 3 миллионов долларов за информацию о финансовой деятельности групп Gran Grif и Viv Ansanm, при этом Вашингтон обозначил обе группы – представляющие коалиции сотен банд – как террористические организации.
Силы безопасности Гаити, поддерживаемые международной миссией под эгидой ООН и частной военной компанией из США, активизировали операции против банд, контролирующих большую часть столицы. Однако власти до сих пор не арестовали ни одного крупного лидера бандформирований. В результате конфликта с бандами более миллиона человек были перемещены, что усугубило проблему продовольственной безопасности, а с 2021 года на Гаити, по сообщениям, погибли около 20 000 человек. Число жертв продолжает расти с каждым годом.