Liviya poytaxti Tripolidagi baliq bozorida sotuvchilar mijozlarni jalb qilish uchun baqirishadi, lekin ularning stendlari nafaqat kalamar va qisqichbaqalar, balki qorinlarida tuxumlari bilan ko'rinadigan akulalar bilan to'ldirilgan. Ushbu hayvonlar orasida mahalliy "kalb al-bahr" deb ataladigan uzunburun akulalar ham bor, ular aniq ko'payish davrida tutilgan.
Bir baliqchi, xavfsizlik sabablariga ko'ra nomini oshkor qilmasdan, Liviyada dengizda yoki sotish nuqtasida hech qanday monitoring yo'qligini aytdi. "Kalb al-bahr" nisbatan arzon sotilishi va mahalliy iste'molchilar orasida mashhur bo'lgani uchun, mamlakatning zamonaviy tarixidagi eng og'ir iqtisodiy inqirozidan omon qolishga harakat qilayotgan baliqchilar ko'payish mavsumlaridagi cheklovlarni e'tiborsiz qoldiradi. "Biz ular tuxum ko'tarayotganini bilgan holda tutamiz," dedi u. "Ular pul keltiradi, shuning uchun bozorda sotamiz."
Ushbu turning sekin ko'payish tsikli bor – urg'ochilari har homiladorlikda faqat bir-oltita bola tug'adi – shuning uchun u doimiy baliq ovlash bosimiga juda zaif. Uzoq burunli akulalar xavf ostida bo'lgan yagona turning emas. 2021 yilgi tadqiqot shuni ko'rsatdiki, okean akulalari va skatlar populyatsiyasi 1970 yildan beri 71% ga kamaygan. Xalqaro Tabiatni Muhofaza Qilish Ittifoqi (IUCN) ma'lumotlariga ko'ra, akula va skat turlarining taxminan 38% yo'qolib ketish xavfi ostida.
Liviya suvlari mintaqadagi eng muhim akula yashash joylaridan biri hisoblanganligi sababli, dengiz biolog Sara Al-Mabruk ijtimoiy tarmoqlarda baliqchilarning Liviyaning suvlaridan, shu jumladan yo'qolib ketish xavfi ostidagi turlarni tortayotgan suratlarini ko'rganida, harakat qilishga qaror qildi. U o'zi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanib, baliqchilarga murojaat qildi va ularni to'rlarida uchratganda turlar haqida fotosuratlar va ma'lumotlar almashishni so'radi. "Biz faqat ijtimoiy tarmoqlar orqali juda ko'p narsaga erishdik," dedi u DWga.
Asta-sekin, uning postlari ongliik kampaniyasiga aylandi va uning ismi akulalarni muhofaza qilish bilan bog'landi. U shuningdek, mahalliy radiostantsiyalardan foydalanadi va baliqchilar bilan to'g'ridan-to'g'ri uchrashib, Liviyaning suvlaridagi akulalarning holati va ularga nima uchun shoshilinch himoya kerakligini tushuntiradi. "Mening sa'y-harakatlarim ta'sir ko'rsatayotganini payqagan daqiqam, bir baliqchi menga murojaat qilib, u kichik homilador akula topganini va uni dengizga qaytarganini aytganda edi," dedi u DWga, qo'shimcha qilib, u "bizning suvlarimizdagi yo'qolib ketish xavfi ostidagi akulalarni" himoya qila olishiga ishonch bildirdi.
Biroq u "kalb al-bahr" deb ataladigan uzunburun akulalarning kelajagi haqida unchalik optimistik emas, bu turning Xalqaro Tabiatni Muhofaza Qilish Ittifoqining Qizil ro'yxatida "ma'lumotlar etarli emas" deb tasniflangan, ya'ni uning xavfini baholash uchun etarli ma'lumot yo'q. "Agar vaziyat o'zgarmasdan davom etsa, kelgusi o'n yil ichida uning soni yana kamayishi mumkin," dedi Al-Mabruk. U "kalb al-bahr" ning tasnifidan xavotirda va boshqa turlar dastlab ushbu toifada ro'yxatga olingan, ammo aniqroq ma'lumotlar mavjud bo'lgach, "xavf ostida" deb belgilanganligini aytdi. Bu "biz kechikib bilishni istamaydigan stsenariy," dedi u. Akulalar dengiz ekotizimlarini tartibga solishda hal qiluvchi rol o'ynaydi.
Ular o'rta darajadagi yirtqichlarni tartibga solganligi sababli, ularning kamayishi oziq-ovqat tarmog'idagi muvozanatsizliklarni keltirib chiqarishi mumkin, bu oxir-oqibat ko'plab qirg'oq jamoalari bog'liq bo'lgan sardina va kefal kabi tijorat ahamiyatiga ega baliqlarga ta'sir qilishi mumkin. Liviya nodavlat tashkiloti bo'lgan Dengiz Biologiya Jamiyati Liviyaning suvlarida 30 ta akula turini hujjatlashtirgan, bir nechtasi muntazam ravishda tutilishi va bozorlarda sotish uchun namoyish etilishini qayd etgan.
Garchi Liviyada 1989 yilga borib taqaladigan baliqchilik qonuni bo'lsa-da, u hokimiyatlarga mavsumlar va baliq ovlash uskunalarini tartibga solish huquqini beradi, ammo u qat'iy amalga oshirilmaydi – va baliq ovlash flotining rioya qilishisiz dengizda amalga oshirish deyarli imkonsiz. U shuningdek, taqiqlangan turlar ro'yxatini o'z ichiga olmaydi. Umumiy suvlarni monitoring qilish, ma'lumot almashish va himoya choralarini amalga oshirish bo'yicha mintaqaviy hamkorlik ham cheklangan.
Garchi zamonaviy baliq ovlash usullari har doim ham turlarni ajratmasa, shuning uchun akulalarni tasodifan tutib olish oson bo'lib, ular dengizga qaytarilishi yoki sotish uchun qirg'oqqa olib chiqilishi mumkin, Abdullah Al-Fituri ongning o'sayotgan belgilari borligini aytdi. "Biz dengizni himoya qilishimiz kerak," dedi Misr chegarasi yaqinidagi sharqiy Tobruk shahridagi kichik miqyosli baliqchi DWga. "Agar akulalar xavf ostida bo'lsa, bizning tirikchiligimiz ham xavf ostida." U 2021 yilda boshqa baliqchilar bilan birgalikda asos solgan Dengizni Muhofaza Qilish Hayot Tashkiloti kabi guruhlar yo'qolib ketish xavfi ostidagi turlarni saqlab qolishga yordam berishi mumkin deb hisoblaydi.
"Baliqchilar bugun dengiz biologik xilma-xilligining ahamiyatini tushunadilar," dedi u, qo'shimcha qilib, Liviya so'nggi tarixi tartibsizliklar bilan ajralib turgan bo'lsa-da, ular bu masala haqida doim yangi narsalarni o'rganayotganini aytdi. So'nggi 15 yil ichida mamlakat inqilob va tez o'zgarishlarni boshdan kechirdi, iqtisodiyoti ketma-ket inqirozlar bilan og'irlashgan. Iqtisodiy va siyosiy beqarorlik sharoitida Liviyaning dengiz merosini himoya qilish cheklangan darhol oqibatlarga ega bo'lgan masala bo'lib ko'rinishi mumkin. Biroq, ushbu ekotizimni himoya qilish uchun bu bosqichda aralashish kelgusi ko'p yillar davomida uning barqarorligi uchun asos yaratishi mumkin.

На рыбном рынке в столице Ливии Триполи продавцы зазывают покупателей к лоткам, заваленным популярными замороженными морепродуктами, такими как осьминог, кальмары и креветки. Но это не всё, что выставлено на продажу. Некоторые лотки содержат акул с животами, всё ещё раздутыми от икры. Среди них десятки длинноносых колючих акул, известных местным жителям как «кальб аль-бахр», которые явно были выловлены в разгар сезона размножения.
Один рыбак, который просит не называть его имени по соображениям безопасности, говорит, что в Ливии нет мониторинга ни в море, ни в точке продажи. Поскольку «кальб аль-бахр» можно продать относительно дёшево, что делает его популярным среди местных потребителей, рыбаки, пытающиеся выжить в условиях худшего экономического кризиса в современной истории страны, игнорируют ограничения на рыболовство в сезоны размножения. «Мы ловим их, даже зная, что они вынашивают икру», — сказал он. «Мы продаём их на рынке, потому что они приносят деньги».
У этого вида медленный репродуктивный цикл — самки производят только от одного до шести детёнышей за беременность, — поэтому он крайне уязвим для устойчивого рыболовного давления. Длинноносые колючие акулы — не единственный вид, находящийся под угрозой. Исследование 2021 года показало, что популяции океанических акул и скатов сократились на 71% с 1970 года. Данные Международного союза охраны природы (МСОП) указывают, что около 38% видов акул и скатов находятся под угрозой исчезновения.
Поскольку воды Ливии считаются одними из важнейших мест обитания акул в регионе, когда морской биолог Сара Аль-Мабрук обнаружила в социальных сетях изображения рыбаков, вытаскивающих этих животных, включая исчезающие виды, из ливийских вод, она решила действовать. Используя социальные сети, она обратилась к рыбакам и попросила их делиться фотографиями и информацией о видах, когда они встречают их в своих сетях. «Мы многого добились только с помощью социальных сетей», — рассказала она DW.
Постепенно её посты превратились в кампанию по повышению осведомлённости, и её имя стало ассоциироваться с сохранением акул. Она также использует местные радиостанции и встречается с рыбаками напрямую, чтобы объяснить статус акул в ливийских водах и почему они требуют срочной защиты. «Момент, когда я осознала, что мои усилия оказывают влияние, наступил, когда рыбак связался со мной, чтобы сказать, что нашёл маленькую беременную акулу и вернул её в море», — рассказала она DW, добавив, что уверена, что может защитить «исчезающих акул в наших водах».
Но она менее оптимистична в отношении будущего длинноносых колючих акул, которые классифицируются в Красном списке исчезающих видов как «недостаточно данных», что означает, что информации для оценки их риска недостаточно. «Если ситуация останется неизменной, дальнейшее сокращение их численности вероятно в течение следующего десятилетия», — сказала Аль-Мабрук. Её беспокоит классификация «кальб аль-бахр», и она говорит, что другие виды, изначально занесённые в эту категорию, были обозначены как «находящиеся под угрозой», как только стали доступны более точные данные. Это «сценарий, который мы не хотим обнаружить слишком поздно», — сказала она. Не в последнюю очередь потому, что акулы играют критическую роль в регулировании морских экосистем.
Поскольку они регулируют хищников среднего уровня, их сокращение может вызвать дисбаланс в пищевой сети, что в конечном итоге может повлиять на коммерчески важную рыбу, такую как сардины и кефаль, от которой зависят многие прибрежные сообщества. Общество морской биологии, ливийская неправительственная организация, задокументировало 30 видов акул в ливийских водах, отметив, что несколько из них регулярно вылавливаются и выставляются на продажу на рынках.
Хотя в Ливии существует закон о рыболовстве, датируемый 1989 годом, который предоставляет властям полномочия регулировать сезоны и орудия лова, он не строго соблюдается — и практически невозможно реализовать в открытом море без соблюдения со стороны рыболовного флота. Он также не включает список запрещённых видов. Региональная координация в плане мониторинга общих вод, обмена данными и обеспечения соблюдения природоохранных мер также ограничена.
Хотя современные методы рыболовства не всегда различают виды, что облегчает случайный вылов акул, которые могут быть возвращены в море или вывезены на берег для продажи, Абдулла Аль-Фитури говорит, что есть признаки растущей осведомлённости. «Мы должны защищать море», — сказал мелкий рыбак в восточном городе Тобрук недалеко от египетской границы DW. «Если акулы в опасности, наша жизнь тоже в опасности». Он считает, что такие группы, как «Организация жизни для сохранения моря», которую он основал вместе с другими рыбаками в 2021 году, могут помочь сохранить исчезающие виды.
«Рыбаки сегодня понимают важность морского биоразнообразия», — сказал он, добавив, что они постоянно узнают новое об этой проблеме, даже несмотря на то, что недавняя история Ливии отмечена потрясениями. За последние 15 лет страна пережила революцию и быстрые преобразования, в то время как её экономика оставалась обременённой последовательными кризисами. На фоне экономической и политической нестабильности защита морского наследия Ливии может казаться проблемой с ограниченными непосредственными последствиями. Однако вмешательство для защиты этой экосистемы на данном этапе может заложить основы её устойчивости на многие годы вперед.