Kongo Demokratik Respublikasining (KDR) shimoli-sharqidagi Ituri viloyatida ISIL (ISIS) bilan bog‘langan qo‘zg‘olonchi guruh hujumi natijasida kamida 43 kishi halok bo‘ldi, bu haqda mahalliy armiya maʼlum qildi. Ituri viloyatidagi Mambasa hududida joylashgan Bafwakoa qishlog‘ida o‘tgan kun bo‘lib o‘tgan hujumda, armiya matbuot kotibi leytenant Jules Tshikudi Ngongo aytishicha, “43 vatandash o‘ldirilgan va 44 uy yoqib yuborilgan”. Hujumga sobiq ugandalik qo‘zg‘olonchilar boshchiligidagi va ISILga sodiqlik qasamyod qilgan “Birlashgan Demokratik Kuchlar” (ADF) guruhi ayblanmoqda.
Mahalliy hokimiyat vakili Baptiste Munyapandi Reuters axborot agentligiga aytganidek, qidiruv operatsiyalari davom etmoqda va halok bo‘lganlar soni ortishi mumkin. Mambasa hududidagi anʼanaviy rahbar Christian Alimasi esa, uylar yoqib yuborilgan, baʼzi qurbonlar pichoq bilan o‘ldirilgan, boshqalari esa uylarida yonib halok bo‘lgan, shuningdek, ikki kishi o‘g‘irlab ketilganini taʼkidladi. Bu voqea mintaqadagi tinchlik jarayoniga jiddiy zarba bo‘lib, fuqarolarning xavfsizligi muammosini yanada chuqurlashtirmoqda.
Armiya matbuot kotibi Ngongo Associated Press agentligiga bergan intervyusida, “ADF armiya va uning hamkorlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri jang qilishdan qochadi; shuning uchun ular tinchlik harakatlarini sabotaj qilish va aholidan qasos olish maqsadida aholiga hujum qilishadi” deb taʼkidladi. Tadqiqot tashkiloti Insecurity Insight maʼlumotlariga ko‘ra, ADF 2020-2025 yillar oralig‘ida KDR sharqidagi fuqarolarga qarshi zo‘ravonlik hodisalarining taxminan chorak qismini tashkil etgan, bu guruhning mintaqadagi barqarorlikka tahdidini ko‘rsatmoqda.
Kongo va Uganda 2021-yilda ADFga qarshi qo‘shma harbiy operatsiyalarni boshlagan bo‘lsa-da, guruhning Ituri va qo‘shni Shimoliy Kivu viloyatlaridagi fuqarolarga hujumlari so‘nggi oylarda kuchaygan. O‘tgan yili ADF qo‘shni hududda 66 kishini o‘ldirib, bir nechta kishini o‘g‘irlab ketgan edi. Armiya bir nechta boshqa qo‘zg‘olonchi guruhlar, jumladan, Ruanda tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan M23 bilan kurashayotgani sababli, ADFni nazorat qilishda qiynalmoqda, bu esa mintaqaviy inqirozni yanada murakkablashtirmoqda.

По меньшей мере 43 человека погибли в результате нападения повстанческой группировки, связанной с ИГИЛ (ИГИЛ), на северо-востоке Демократической Республики Конго (ДРК), сообщила армия. В атаке, произошедшей накануне в деревне Бафвакоа, расположенной на территории Мамбаса в провинции Итури, по словам представителя региональной армии лейтенанта Жюля Чикуди Нгонго, “43 соотечественника были убиты и 44 дома сожжены”. Власти обвинили в нападении “Альянс демократических сил” (АДС), группу под руководством бывших угандийских повстанцев, присягнувших на верность ИГИЛ.
Территориальный администратор Мамбаса Баптист Муньяпанди сообщил агентству Reuters, что поисковые операции продолжаются и число жертв может возрасти. Местный традиционный лидер на территории Мамбаса Кристиан Алимаси рассказал Reuters, что дома были подожжены, некоторые жертвы были убиты мачете, другие сгорели в своих домах, а два человека были похищены. Этот инцидент наносит серьёзный удар по мирным процессам в регионе, усугубляя проблемы безопасности граждан.
Представитель конголезской армии Нгонго в интервью Associated Press заявил: “АДС избегает прямых боестолкновений с армией и всеми её партнёрами; поэтому они атакуют население, чтобы саботировать мирные усилия и мстить населению, тем самым совершая расправы над нашим народом”. По данным исследовательской организации Insecurity Insight, анализирующей проверенные случаи насилия в отношении гражданских лиц, на АДС приходилось около четверти зарегистрированного насилия против гражданских лиц в восточной ДРК в период с 2020 по 2025 год, что подчёркивает угрозу, которую эта группировка представляет для стабильности региона.
Несмотря на совместные конголезско-угандийские военные операции против группировки, начатые в 2021 году, атаки АДС на гражданских лиц усилились в последние месяцы в частях Итури и соседней провинции Северное Киву. В прошлом году АДС убила 66 человек и похитила ещё несколько в соседнем районе. Армия испытывает трудности в сдерживании группировки, поскольку одновременно борется с несколькими другими повстанческими группами на востоке, наиболее заметной из которых является поддерживаемое Руандой движение М23, захватившее в прошлом году Гому, крупнейший город восточной ДРК, а также несколько других крупных городов, что усложняет региональный кризис.