Amerika Qo'shma Shtatlari davlat departamenti matbuot kotibi Tommi Pigott Al Jazeera telekanaliga bergan intervyusida, AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bilan urush boshlanishidan oldin muzokaralar olib borganini, ammo Eronning yadro quroli olishga intilishini davom ettirganini da'vo qildi. Pigottning so'zlariga ko'ra, "Prezident har doim diplomatikaga ochiq, lekin u o'z maqsadlariga erishishni ko'rishni aniq bildirgan".
Tramp o'tgan kechki nutqida Eron bilan urushda g'alaba qozonayotganini takrorladi, ammo mojaroning qanday tugashini batafsil bayon qilmadi. Shuningdek, u Eron tomonidan yopilgan va energiya narxlarini oshirgan Hormuz bo'g'ozini qayta ochish rejalarini ham taqdim etmadi. AQSh va Isroil Eron bilan urushni 28-fevralda boshlagan, bu Omon vositachilari va Eron rasmiylari tomonidan ijobiy deb ta'riflangan Jeneva muzokaralaridan bir necha kun keyin sodir bo'ldi.
O'tgan yili ham Vashington va Tehron o'rtasidagi yadro muzokaralari davomida Isroil Eronni hujumga uchratgan edi. O'sha urushda AQSh Oq uy "Midnight Hammer" deb nomlagan operatsiya doirasida Eronning uchta asosiy yadro ob'ektini bombardimon qildi. Pigott shuni ta'kidladi: "Prezident har doim diplomatikani afzal ko'radi. Shuning uchun u kecha nutqida 'Midnight Hammer' operatsiyasidan oldin qanday diplomatikani olib borganini tushuntirish muhim edi".
Eron yadro quroli izlashni rad etadi, Isroil esa e'lon qilinmagan yadro arsenaliga ega deb hisoblanadi. Trampning o'z razvedka boshlig'i Tulsi Gabbard o'tgan yilgi urushdan oldin qonun chiqaruvchilarga "Eron yadro quroli qurmayapti" deb aytgan. Tramp esa AQShning Eron ob'ektlariga zarbalari mamlakatning yadro dasturini yo'q qilganini takrorlaydi. Gabbard bu oyning boshida Eronning AQSh zarbalaridan keyin boyitish quvvatini qayta tiklashga urinmaganligini aytdi.
Biroq, Tehron o'z hududida uran boyitish huquqini ta'kidlab, Isroilga dushman bo'lgan Hizbulloh va Hamas kabi davlat bo'lmagan guruhlarga qo'llab-quvvatlash va raketa dasturi bo'yicha muzokaralarni rad etdi. Pigott AQShning Eronning harbiy qobiliyatlarini yo'q qilish maqsadida diplomatik harakatlarda ishtirok etayotganini ta'kidladi, ammo bu urush davom etmoqda va Tramp Eronning fuqarolik infratuzilmasini yo'q qilish bilan tahdid qilishda davom etmoqda.

Представитель Госдепартамента США Томми Пиготт в интервью телеканалу Al Jazeera в четверг заявил, что президент Дональд Трамп до начала войны с Ираном пытался вести переговоры, но обвинил Иран в продолжении стремления к созданию ядерного оружия. Пиготт подчеркнул: "Президент всегда открыт для дипломатии, но он также ясно дал понять, что мы увидим выполнение его целей здесь".
Трамп в своей речи в среду вечером повторил прошлые заявления о том, что США выигрывают войну, но не предоставил деталей о том, как конфликт может закончиться. Он также не представил планов по возобновлению работы Ормузского пролива, закрытие которого Тегераном привело к резкому росту цен на энергоносители. США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля, через несколько дней после раунда переговоров в Женеве, которые оманские посредники и иранские официальные лица назвали позитивными.
В прошлом году Израиль также атаковал Иран на фоне продолжающихся ядерных переговоров между Вашингтоном и Тегераном. В той войне США разбомбили три основных ядерных объекта Ирана в операции, которую Белый дом назвал "Midnight Hammer". Пиготт отметил: "Президент всегда предпочитает дипломатию. Вот почему аргумент и 'как мы здесь оказались' были так важны в речи президента вчера, где он описал, как он пытался вести дипломатию до операции 'Midnight Hammer'".
Иран отрицает стремление к созданию ядерного оружия, в то время как Израиль, как широко считается, обладает необъявленным ядерным арсеналом. Собственный начальник разведки Трампа Тулси Габбард до прошлогодней войны заявлял законодателям, что "Иран не строит ядерное оружие". Трамп неоднократно утверждал, что удары США по иранским объектам уничтожили ядерную программу страны. Габбард также заявила ранее в этом месяце, что Иран не предпринимал усилий по восстановлению своих обогатительных мощностей после ударов США.
Однако Тегеран настаивает на своем праве на внутреннее обогащение урана. Он также исключил переговоры по своей ракетной программе и поддержке негосударственных акторов, враждебных Израилю, включая Хезболлу и ХАМАС. Пиготт подчеркнул, что США участвуют в дипломатических усилиях на Ближнем Востоке, преследуя заявленную цель уничтожения военных возможностей Ирана, но война продолжается, а Трамп угрожает разрушением гражданской инфраструктуры Ирана, что эксперты называют коллективным наказанием.