AQShning sobiq prezidenti Donald Trump Fransiya prezidenti Emmanuel Macronning turmush o‘rtog‘i haqida hazil qilib, NATO ittifoqchilarini Eron operatsiyasida qo‘shilmaslikda aybladi. Trumpning YouTube’da qisqa vaqtga joylashtirilgan, keyin olib tashlangan videosida u Macronga murojaat qilib, “Fransiya, Makron — uning xotini unga juda yomon munosabatda bo‘ladi. Hali ham jag‘dagi zarbadan tuzalayotgan” dedi. Bu so‘zlar o‘tgan yil Vetnam safari paytida Brigitte Macronning fransuz prezidentining yuzini itargani ko‘rinadigan videoga ishora edi.
Trump videoda Macronga Fors ko‘rfazida yordam so‘rab murojaat qilganini aytdi, lekin fransuz prezidentining javobini fransuz urg‘usini taqlid qilib, “Yo‘q yo‘q yo‘q, biz buni qila olmaymiz, Donald. Biz urush g‘alaba qozonganidan keyin buni qilishimiz mumkin” deb ta’rifladi. Trump bu orqali NATO ittifoqchilarining AQShning Eron siyosatida yetarli qo‘llab-quvvatlamasligini tanqid qildi.
Emmanuel Trumpning izohlari haqida so‘ralganda, ularni “na nafis, na standartga mos” deb baholadi. Fransuz prezidenti muxbirlarga: “Shuning uchun men ularga javob bermayman — ular javobga loyiq emas” dedi. U o‘rniga, Yaqin Sharqdagi vaziyatni muhokama qilish kerakligini ta’kidladi.
Macron Yaqin Sharqda mojaroni pasaytirish va o‘t ochishni to‘xtatishga qaratilgan ishga e’tibor qaratish kerakligini aytdi. U Trumpning urush siyosatiga ishora qilib, “Juda ko‘p gap bor va hamma joyga tarqalgan” dedi. Fransuz prezidenti qo‘shimcha qilib: “Hammamizga barqarorlik, tinchlik, tinchlikka qaytish kerak — bu shou emas!” dedi.
Bu voqea AQSh va Fransiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning yana bir marta keskinlashishini ko‘rsatdi, bu esa NATO ittifoqi ichidagi kelishmovchiliklar va Yaqin Sharq siyosati bo‘yicha bahslarni kuchaytirishi mumkin. Trumpning shaxsiy hujumlari xalqaro munosabatlarda professionalizm etishmasligi haqidagi savollarni keltirib chiqaradi.

Бывший президент США Дональд Трамп в шутливой форме раскритиковал жену президента Франции Эмманюэля Макрона, одновременно обвиняя союзников по НАТО в отказе присоединиться к американским операциям в Иране. В видео, кратко размещённом Белым домом на YouTube и позже удалённом, Трамп обратился к Макрону со словами: «Франция, Макрон — чья жена обращается с ним крайне плохо. Всё ещё оправляется от удара в челюсть». Это отсылка к видео прошлого года, на котором, как кажется, Бриджит Макрон толкает лицо французского президента во время поездки во Вьетнам.
В видео Трамп рассказал, что обращался к Макрону с просьбой о помощи в Персидском заливе, но получил отказ, который он изобразил, имитируя французский акцент: «Нет нет нет, мы не можем этого сделать, Дональд. Мы можем сделать это после победы в войне». Эти заявления якобы подчёркивают недостаточную поддержку со стороны союзников по НАТО в политике США на Ближнем Востоке, что вызывает вопросы о единстве альянса.
Эмманюэль Макрон, комментируя высказывания Трампа, охарактеризовал их как «ни элегантные, ни соответствующие стандарту». Французский президент заявил журналистам: «Поэтому я не собираюсь на них отвечать — они не заслуживают ответа». Вместо этого он призвал сосредоточиться на работе по деэскалации ситуации на Ближнем Востоке и достижении прекращения огня.
Макрон раскритиковал подход Трампа к военной политике, отметив: «Слишком много разговоров, и они повсюду». Он подчеркнул: «Нам всем нужна стабильность, спокойствие, возвращение к миру — это не шоу!» Эти слова отражают растущие разногласия между Францией и США по вопросам международной безопасности и дипломатии.
Данный инцидент подчёркивает очередной эпизод напряжённости в дипломатических отношениях между США и Францией, что может усугубить существующие противоречия внутри НАТО и осложнить совместные усилия по урегулированию ближневосточных конфликтов. Личные нападки Трампа вызывают сомнения в профессионализме международного диалога.