100 dan ortiq AQShlik xalqaro huquq ekspertlari ochiq xat imzolab, AQSh va Isroilning Eron hududiga qilgan harbiy zarbalari BMT Nizomini buzganligini va "urush jinoyatlari" darajasiga yetganligini e'lon qildi. Xatda, bu harakatlar BMT Xavfsizlik Kengashining ruxsatisiz va Eronning yaqin kelajakda tahdid solishi haqida ishonchli dalillar bo'lmagan holda boshlanganligi ta'kidlandi.
Ekspertlar tomonidan ta'kidlangan asosiy muammolar to'rtta sohaga tegishli: urush boshlash qarorining qonuniyligi, jangovar harakatlar olib borish usullari, yuqori martabali amaldorlarning tahdidli bayonotlari va AQSh Mudofaa vaziri Pita Xegsetning "qo'lqoplar tushirilgan" urush uslubi ostida fuqarolarni himoya qilish tizimlarining buzilishi. Xususan, urushning birinchi kunida Minab shahridagi boshlang'ich maktabga qilingan zarba natijasida kamida 175 kishi, asosan bolalar halok bo'lgani, shuningdek, kasalxonalar, suv ta'minoti inshootlari va energetika infratuzilmasiga hujumlar qayd etildi.
Xatda, AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp kabi yuqori martabali amaldorlarning ommaviy bayonotlari ham qoralandi. Xususan, Trampning "shunchaki qiziqish uchun" Eronni urishimiz mumkin degan mart oyidagi bayonoti va Pentaгон rahbari Pita Xegsetning "biz "ahmoqona" jangovar qoidalar bilan kurashmaymiz" degan mart oyi boshidagi so'zlari keltirildi. Ekspertlar, bunday bayonotlar xalqaro gumanitar huquq qoidalariga nisbatan hurmatsizlikni ko'rsatishini va bu qoidalar nafaqat tinch aholini, balki qurolli kuchlar a'zolarini ham himoya qilishini ta'kidladilar.
Xatni imzolaganlar orasida Yel huquq maktabidan Oona Xetavey va Harold Koh, NYUdan Filip Alston va sobiq Inson huquqlari bo'yicha kuzatuv tashkiloti rahbari Kennet Rot kabi taniqli huquqshunoslar bor. Ekspertlar, AQSh bilan aloqadorliklari tufayli asosiy e'tiborini ushbu hukumatning harakatlariga qaratganlarini, ammo mintaqa bo'ylab vahshiyliklar xavfi haqida xavotirda ekanliklarini bildirdilar. Shuningdek, ular xalqaro huquqning barchaga, o'zlarini global yetakchilar deb hisoblovchi davlatlarga ham teng qo'llanilishi muhimligini ta'kidlab, bu urushning xalqaro huquqiy tartib va tizimga yetkazayotgan zararidan xavotir bildirdilar.
Imzolovchilar Vashingtondan yo'nalishni o'zgartirishni talab qilib, "Biz AQSh hukumat amaldorlaridan BMT Nizomi, xalqaro gumanitar huquq va inson huquqlari huquqini har doim hurmat qilishlarini va AQShning xalqaro huquq normalariga sadoqati va hurmatini ochiqchasiga bildirishlarini iltimos qilamiz" deb yozdilar. Xatda, shuningdek, urushning AQSh soliq to'lovchilariga kuniga 2 milliard dollargacha xarajat keltirishi haqida ma'lumot berildi.

Более 100 американских экспертов по международному праву подписали открытое письмо, в котором осудили военные удары США и Израиля по территории Ирана как нарушение Устава ООН и потенциально составляющие «военные преступления». В письме, опубликованном в четверг, утверждается, что кампания, начатая 28 февраля, была запущена без санкции Совета Безопасности ООН и без убедительных доказательств неминуемой иранской угрозы. Эксперты подчеркнули, что применение силы против другого государства разрешено только в порядке самообороны от фактического или неминуемого вооруженного нападения или с санкции СБ ООН, чего в данном случае не было.
Обеспокоенность экспертов сосредоточена в четырех областях: законность решения о начале войны, ведение боевых действий, угрожающая риторика высокопоставленных чиновников и то, что они описывают как демонтаж структур защиты гражданского населения в правительстве США под руководством министра обороны Пита Хегсета с его подходом «без перчаток» к ведению войны. В частности, было отмечено нападение на начальную школу в Минабе, Иран, в первый день войны, в результате которого погибли не менее 175 человек, в основном дети, а также удары по больницам, водозаборным сооружениям и энергетической инфраструктуре.
Письмо также осуждает публичные заявления высокопоставленных американских чиновников, включая бывшего президента Дональда Трампа. Особо отмечается комментарий Трампа в середине марта, в котором он якобы заявил, что США могут наносить удары по Ирану «просто ради развлечения», а также высказывания главы Пентагона Пита Хегсета в начале марта, где он утверждал, что США не воюют по «глупым правилам ведения боевых действий». Эксперты выразили тревогу по поводу «тревожного неуважения к нормам международного гуманитарного права», которые защищают как гражданских лиц, так и военнослужащих.
Среди подписавших письмо — видные правоведы, включая Уну Хэтэуэй и Гарольда Коха из Йельской школы права, Филипа Алстона из Нью-Йоркского университета и бывшего главы организации Human Rights Watch Кеннета Рота. Эксперты отметили, что в силу их связи с США основное внимание уделяется действиям этого правительства, но они «остаются обеспокоенными риском зверств по всему региону». Они также подчеркнули «важность равного применения международного права ко всем, включая страны, которые позиционируют себя как мировые лидеры», выразив озабоченность ущербом, который эта война наносит международному правопорядку.
Подписавшие призывают Вашингтон изменить курс, написав: «Мы призываем официальных лиц правительства США соблюдать Устав ООН, международное гуманитарное право и право прав человека в любое время и публично заявлять о приверженности США нормам международного права и уважении к ним». В письме также добавлено, что война обходится американским налогоплательщикам до 2 миллиардов долларов в день, что подчеркивает экономические издержки этой кампании.