AQSh hukumati yangi savdo choralarini e'lon qildi, ular patentli dori-darmonlar importiga 100% gacha bo'lgan tariflar qo'llashni nazarda tutadi. Bu siyosat AQSh bozoridagi dori narxlarini pasaytirish va ishlab chiqarishni o'z hududiga ko'chirishga qaratilgan, bu esa global farmatsevtika bozorida keskinlikni keltirib chiqarishi mumkin.
Ma'muriyatning qaroriga ko'ra, maksimal tariflar yaqin oylarda AQSh bozoridagi mahsulotlari narxlarini pasaytirishdan bosh tortadigan kompaniyalarga qo'llaniladi. Shu bilan birga, farmatsevtika ishlab chiqaruvchilari uchun muqobil shartlar belgilandi: "eng qulay munosabat" tamoyiliga asoslangan narxlar dasturiga qo'shilgan va AQShda ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga sarmoya kiritgan kompaniyalar tariflardan butunlay qutulishlari mumkin.
Ishlab chiqarishni joylashtirishga tayyor, ammo hali zavodlar qurishni yakunlamaganlar uchun taxminan 20% bo'lgan oraliq stavka belgilandi, keyin bir necha yil ichida 100% gacha oshadi. Bu tashabbus Vashingtonning kengroq iqtisodiy strategiyasining bir qismi bo'lib, import dori-darmonlarga qaramlikni kamaytirish, milliy xavfsizlikni kuchaytirish va farmatsevtika ishlab chiqarishini AQSh hududiga ko'chirishni rag'batlantirishni maqsad qilgan.
Shu bilan birga, bir qator mamlakatlar va kompaniyalar amaldagi savdo shartnomalari tufayli qattiq choralardan qochishi mumkin. Xususan, Yevropa va Osiyo davlatlarini o'z ichiga olgan ba'zi hamkorlar uchun pastroq tarif cheklovlari nazarda tutilgan. Ekspertlar ta'kidlashicha, bunday qadaml global dori-darmonlar yetkazib berish zanjirlariga jiddiy ta'sir ko'rsatishi mumkin, farmatsevtika kompaniyalari narxlarni pasaytirish, ishlab chiqarishni ko'chirish yoki AQShga eksport qilishda xarajatlarning keskin o'sishi bilan yuzlashish tanlovi oldida qoladi.
Yangi tarif siyosati sanoatga bosimni kuchaytirishi va bozorlarni qayta taqsimlashga olib kelishi, shuningdek, dunyoning eng yirik iqtisodiyotida dori-darmonlar ishlab chiqarishini joylashtirishni tezlashtirishi kutilmoqda. Hujjat Trumpning so'zma-so'z "Ozodlik kuni" yilligida paydo bo'ldi, u yerda prezident deyarli barcha dunyo mamlakatlariga qarshi keng ko'lamli yangi import tariflarini e'lon qildi, bu fond bozorining qulashiga sabab bo'ldi. Eslatib o'tamiz, bu yilning fevral oyida AQSh prezidenti Oq uyda barcha mamlakatlardan import qilinadigan tovarlarga qo'shimcha 10% tarif joriy etish to'g'risidagi farmonni imzoladi.

Правительство США объявило о новых торговых мерах, предусматривающих введение тарифов до 100% на импорт запатентованных лекарственных препаратов. Эта политика якобы направлена на снижение цен на лекарства в США и перенос производства на свою территорию, что может привести к напряжению на глобальном фармацевтическом рынке.
Согласно решению администрации, максимальные тарифы будут применяться к компаниям, которые в ближайшие месяцы откажутся снижать цены на свою продукцию на американском рынке. При этом для фармпроизводителей предусмотрены альтернативные условия: компании, присоединившиеся к программе ценообразования по принципу "наибольшего благоприятствования" и инвестирующие в создание производственных мощностей в США, смогут избежать пошлин полностью.
Для тех, кто готов локализовать производство, но еще не завершил строительство заводов, установлена промежуточная ставка около 20% с последующим ростом до 100% в течение нескольких лет. Эта инициатива является частью более широкой экономической стратегии Вашингтона, которая, как утверждается, направлена на снижение зависимости от импортных лекарств, усиление национальной безопасности и стимулирование переноса фармацевтического производства в США.
В то же время ряд стран и компаний могут избежать жестких мер благодаря действующим торговым соглашениям. В частности, для некоторых партнеров, включая государства Европы и Азии, предусмотрены более низкие тарифные ограничения. Эксперты отмечают, что такие шаги могут серьезно повлиять на глобальные цепочки поставок лекарств, поставив фармацевтические компании перед выбором: снижать цены, переносить производство или сталкиваться с резким ростом издержек при экспорте в США.
Ожидается, что новая тарифная политика усилит давление на отрасль и может привести к перераспределению рынков, а также ускорить локализацию производства лекарств в крупнейшей экономике мира. Документ появился в годовщину так называемого "Дня освобождения" Трампа, когда президент объявил о масштабных новых импортных пошлинах практически против всех стран мира, что вызвало обвал на фондовом рынке. Напомним, в феврале этого года президент США подписал указ о введении дополнительной пошлины в размере 10% на импорт товаров из всех стран мира.