Burkina Faso harbiy rahbari Ibrahim Traore davlat televideniyasida boʻlib oʻtgan uzun intervyusida mamlakat aholisiga demokratiya masalasini "unutish" kerakligini aytdi. U bu fikrini Liviya misolida asoslab, tashqi kuchlar demokratiyani "qoʻllashga" urinishlari muvaffaqiyatsizlikka uchraganini taʼkidladi. Traore: "Demokratiya biz uchun emas", "Demokratiya qotillik keltiradi" degan qatʼiy pozitsiyani bildirdi.
Bu bayonotlar Traore hukumati tomonidan dastlab berilgan demokratik yoʻlga qaytish vaʼdalaridan uzoqlashishning yangi belgisi hisoblanadi. Traore 2022-yil sentyabrida hokimiyatni qoʻlga kiritgan, bu esa uning ishtirok etgan oldingi harbiy toʻntarishdan sakkiz oy oʻtgach sodir boʻlgan. Hukumat dastlab 2024-yilgi saylovlarni oʻtkazishni vaʼda qilgan, ammo keyinchalik xavfsizlik sabablarini koʻrsatib, ularni kechiktirgan.
Oʻtgan yanvar oyida Traore hukumati mamlakatdagi 100 dan ortiq siyosiy partiyalarni tarqatib yuborib, ularning aktivlariga qoʻl qoʻydi. Bundan tashqari, parlament va barcha siyosiy faoliyat toʻxtatilgan, Mustaqil Milliy Saylov Komissiyasi 2025-yil iyulida tarqatib yuborilgan. Tahlilchilar hukumatning ommaviy axborot vositalari va sud tizimiga nisbatan bosimini ham taʼkidlamoqda.
Soʻnggi oylarda harbiy hukumatga tanqidiy munosabatda boʻlgan jurnalistlar, siyosiy muxolifat rahbarlari va prokurorlar majburiy harbiy xizmatga chaqirilib, frontga yuborilgan, baʼzilari keyin ozod qilingan. Shunga oʻxshash choralar qoʻshni Niger va Mali harbiy hukumatlari tomonidan ham qoʻllanilmoqda, bu mamlakatlar ham qurolli guruhlar bilan kurashmoqda.
Uchala mamlakat saylov oʻtkazish bosimi ostida mintaqaviy Gʻarbiy Afrika Davlatlari Iqtisodiy Hamjamiyati (ECOWAS) blokidan chiqib, oʻtgan yanvarda oʻzlarining Sahel Davlatlari Ittifoqini (AES) tuzdilar. Ular, shuningdek, sobiq mustamlakachi davlat Fransiyani quvib chiqarib, uning 5000 ga yaqin askarini evakuatsiya qilganidan keyin Rossiyaning harbiy yordamiga murojaat qilishdi.
Burkina Fasoda zoʻravonlik davom etmoqda: Traore hokimiyat tepasiga kelganidan keyingi uch yil ichida halok boʻlganlar soni uch baravar oshib, oʻtgan may oyiga kelib 17,775 kishini tashkil etdi. Bu oldingi uch yilga nisbatan sezilarli oʻsishdir, oʻsha davrda qayd etilgan oʻlimlar 6,630 edi. Halok boʻlganlarning koʻpchiligi tinch aholi vakillari boʻlib, ularning koʻplari hukumat kuchlari va ularning ittifoqchilari tomonidan oʻldirilgan.

Военный лидер Буркина-Фасо Ибрагим Траоре в длительном интервью государственному телевидению заявил, что населению страны следует «забыть» вопрос о демократии. Он сослался на пример Ливии, утверждая, что внешние силы пытались «навязать демократию», но потерпели неудачу. Траоре заявил: «Демократия не для нас», «Демократия убивает», подчеркнув свою критическую позицию по отношению к этой политической системе.
Эти высказывания стали новым признаком отхода правительства Траоре от первоначальных обещаний вернуть страну на демократический путь. Траоре пришел к власти в сентябре 2022 года, через восемь месяцев после предыдущего военного переворота, в котором он участвовал. Правительство изначально обещало провести выборы в 2024 году, но позже, ссылаясь на соображения безопасности, отложило их.
В январе этого года правительство Траоре распустило более 100 политических партий в стране и конфисковало их активы. Кроме того, парламент и вся политическая деятельность были приостановлены, а Независимая национальная избирательная комиссия была распущена в июле 2025 года. Аналитики также выразили обеспокоенность по поводу давления правительства на СМИ и судебную систему.
В последние месяцы журналисты, лидеры политической оппозиции и прокуроры, критикующие военное правительство, были принудительно призваны на службу и отправлены на фронт, некоторые из них позже были освобождены. Аналогичные меры против политических партий были приняты соседними военными правительствами в Нигере и Мали, которые также борются с вооруженными группами.
Все три страны вышли из регионального блока Экономического сообщества стран Западной Африки (ЭКОВАС) и в январе прошлого года создали свой собственный Альянс государств Сахеля (АСС) под давлением проведения выборов. Они также обратились за помощью к российским военным после вывода бывшей колониальной державы Франции, которая развернула около 5000 солдат для борьбы с вооруженными группами в регионе Сахеля.
Насилие в Буркина-Фасо продолжается: число погибших утроилось за три года после прихода Траоре к власти, достигнув 17 775 человек к маю прошлого года. Это значительный рост по сравнению с предыдущими тремя годами, когда было зарегистрировано 6630 смертей. Большинство погибших были гражданскими лицами, многие из них убиты правительственными силами и союзными ополченцами.