AQSh Prezidenti Donald Tramp o‘tgan yilga nisbatan harbiy xarajatlarni deyarli 40 foizga oshirishni so‘rab, umumiy qiymati 1,5 trillion dollarni tashkil etuvchi yillik byudjet taklifini taqdim etdi. Byudjet taklifi qonuniy jihatdan majburiy emas, ammo u Oq uyning harbiy xarajatlar va huquqni muhofaza qilish sohalariga qaratilgan ustuvorliklarini ko‘rsatadi. Byudjet bo‘yicha menejment byurosining direktori Rassel Vaut taklifning kirish qismida: "2027-yilgi Byudjet Prezidentning istiqbolini davom ettirib, mudofaa bo‘lmagan xarajatlarni cheklaydi va Federal hukumatni isloh qiladi", deb ta'kidladi.
Hujjatga ko‘ra, oshirilgan xarajatlar "Prezident Trampning tinchlikni kuch orqali yetkazib berishini Amerika harbiy qudvatining asoslariga qayta sarmoya kiritish orqali rivojlantirmoqda". 1,5 trillion dollarlik taklif 2026-moliya yiliga nisbatan taxminan 455 milliard dollarlik o‘sishni o‘z ichiga oladi. Bu, shuningdek, Tramp ma'muriyati tomonidan Kongressdan AQSh-Isroilning Eron bilan urushi (28-fevralda boshlangan) uchun so‘ralgan 200 milliard dollarlik favqulodda mablag‘ so‘rovidan alohida.
Byudjet rejasiga ichki dasturlarga 73 milliard dollarlik qisqartirishlar kiradi, bular iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash va qayta tiklanadigan energiyani rivojlantirish tashabbuslari, shuningdek, uy-joy, ta'lim va sog‘liqni saqlash sohalarida tenglik va kirish imkoniyatlarini ta'minlashga qaratilgan bir qator dasturlardir. Qochqinlarni qayta joylashtirish va yordam dasturlari uchun mablag‘lar ham qisqartirilishi rejalashtirilgan. Oq uyning faktlar varaqasiga ko‘ra, mablag‘lar Trampning "Oltin gumbaz" raketa mudofaa tizimini qurish, kritik minerallarga sarmoya kiritish, AQSh kemasozligini rivojlantirish va AQSh askarlarining maoshlarini oshirish uchun ishlatiladi.
Chorshanba kuni Oq uyda o‘tkazilgan yopiq tadbirda gapirgan Tramp AQSh harbiy qudvatini oshirish istagini ta'kidladi, shu bilan birga Medicaid va Medicare sog‘liqni saqlash dasturlari kabi ba'zi federal dasturlarni shtatlarga o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Tanqidchilar bu harakat nomutanosib moliyalashtirish va mumkin bo‘lgan tanqisliklarga olib kelishi haqida ogohlantirdilar. Associated Press axborot agentligi xabar berishicha, Tramp yopiq tadbirda: "Biz urush olib boryapmiz. Kunduzgi parvarishni qila olmaymiz", dedi.
Byudjet taklifi, shuningdek, Trampning boshqa ustuvor vazifalarini mustahkamlashga qaratilgan. U Ichki xavfsizlik departamenti (DHS) va uning bo‘linmasi bo‘ligan Immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) agentligi uchun uning ommaviy deportatsiya kampaniyasini qo‘llab-quvvatlash uchun doimiy moliyalashtirishni talab qiladi. Taklif, shuningdek, Oq uyning aytishicha, zo‘ravonlik jinoyatlariga qaratilgan Adliya departamenti uchun 13 foizlik o‘sishni va poytaxt Vashington, Kolumbiya okrugidagi obodonlashtirish loyihalari uchun Milliy bog‘lar xizmati ichida 10 milliard dollarlik fondni o‘z ichiga oladi.
Ma'muriyat byudjetni qabul qilish yo‘lini ham belgilab berdi, bu asosan Kongressdagi respublikachilarga tayanadi. Taklif mudofaa mablag‘larining 1,1 trillion dollari odatdagi appropriatsiya jarayoni orqali tasdiqlanishi mumkinligini ko‘rsatadi, bu ko‘pchilik hollarda ikki tomonlama qo‘llab-quvvatlashni talab qiladi. Qolgan 350 milliard dollar rekonsilyatsiya deb ataladigan mexanizm orqali o‘tkazilishi mumkin, bu odatda oddiy ko‘pchilik bilan amalga oshirilishi mumkin. Respublikachilar AQSh Senati va Vakillar palatasida ozchilik ko‘pchilikka ega. AQSh har yili taxminan 2 trillion dollarlik defitsitga ega bo‘lib, milliy qarz hozirda taxminan 39 trillion dollarni tashkil etmoqda.

Президент США Дональд Трамп представил ежегодный бюджетный запрос на общую сумму 1,5 триллиона долларов, который включает увеличение военных расходов почти на 40% по сравнению с прошлым годом. Хотя бюджетный запрос, обнародованный в пятницу, не является юридически обязательным, он подчеркивает приоритеты Белого дома с акцентом на военные расходы и правоохранительные органы. Директор Управления по бюджету и управлению Рассел Ваут в предисловии к предложению заявил: «Бюджет на 2027 год развивает видение президента, продолжая ограничивать необоронные расходы и реформировать федеральное правительство».
Согласно документу, увеличенные расходы «продвигают обеспечение мира через силу президентом Трампом путем реинвестирования в основы американской военной мощи». Запрос на 1,5 триллиона долларов включает увеличение примерно на 455 миллиардов долларов по сравнению с финансовым 2026 годом. Он отделен от чрезвычайного запроса на 200 миллиардов долларов, который администрация Трампа ранее запросила у Конгресса для поддержки войны США и Израиля с Ираном, начавшейся 28 февраля.
Бюджетный план включает предложенные сокращения внутренних программ на 73 миллиарда долларов, включая инициативы по борьбе с изменением климата и развитию возобновляемой энергии, а также ряд программ, направленных на обеспечение равенства и доступа в жилье, образовании и здравоохранении. Финансирование программ по расселению беженцев и помощи также планируется сократить. Согласно информационному бюллетеню Белого дома, вместо этого средства будут использоваться для строительства системы противоракетной обороны «Золотой купол» Трампа, инвестиций в критические минералы, развития американского судостроения и повышения зарплат военнослужащим США.
Выступая на закрытом мероприятии в Белом доме в среду, Трамп подчеркнул свое желание наращивать военную мощь США, одновременно передавая некоторые федеральные программы, включая программы здравоохранения Medicaid и Medicare, штатам. Критики предупредили, что этот шаг может привести к неравномерному финансированию и возможным дефицитам. Как сообщает информационное агентство Associated Press, Трамп на закрытом мероприятии заявил: «Мы ведем войны. Мы не можем заниматься детскими садами».
Бюджетный запрос также направлен на укрепление других ключевых приоритетов Трампа. Он требует продолжения финансирования Министерства внутренней безопасности (МВБ) и его подразделения — Иммиграционной и таможенной полиции (ИТП), для поддержки его кампании массовой депортации. Это происходит на фоне продолжающегося тупика в Конгрессе по финансированию ИТП и Таможенно-пограничной службы (ТПС), двух агентств МВБ, которые демократы отказываются поддерживать без реформ. Запрос также включает увеличение на 13% для Министерства юстиции, которое, по словам Белого дома, будет сосредоточено на насильственных преступлениях, и фонд в 10 миллиардов долларов в рамках Службы национальных парков для проектов по благоустройству столицы Вашингтона, округ Колумбия.
В запросе администрация также изложила путь к принятию бюджета, который в значительной степени будет зависеть от республиканцев в Конгрессе. Было предложено, что 1,1 триллиона долларов оборонного финансирования могут быть утверждены через обычный процесс ассигнований, что, скорее всего, потребует двухпартийной поддержки. Остальные 350 миллиардов долларов могут быть приняты через механизм, известный как сверка, который обычно может быть достигнут простым большинством. Республиканцы имеют незначительное большинство как в Сенате, так и в Палате представителей США. США регулярно имеют годовой дефицит около 2 триллионов долларов, при этом государственный долг в настоящее время составляет около 39 триллионов долларов.