Eron rasmiy ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, mamlakat havo mudofaa tizimi AQSh qiruvchi samolyotini urib tushirgan. Fars axborot agentligining juma kuni bergan ma'lumotiga ko'ra, Eron harbiy kuchlari janubi-g'arbiy hudud ustida urilgan samolyotning ekipajini qidirish operatsiyasini olib bormoqda. Bu voqea AQSh va Isroil bilan boshlangan urushning birinchi o'ziga xos xabaridir.
Reuters agentligi ikki AQSh rasmiysiga tayanib, Eron ustida qiruvchi samolyot urib tushirilgani va omon qolganlar uchun qidiruv-qutqaruv operatsiyasi olib borilayotganini yozdi. Pentagon va AQSh Markaziy qo'mondonligi voqea haqida darhol izoh bermadi. Mahalliy Eron televideniyesi urib tushirilgan AQSh samolyotining vayronalari deb ta'riflangan kadrlarni efirga uzatdi.
Eron rasmiylari fuqarolarni omon qolganlarga e'tibor berishga chaqirdi. ISNA yarim rasmiy axborot agentligiga ko'ra, Kohgiluyeh va Boyer-Ahmad viloyati hokimi ekipajni tutgan har kim "alohida maqtovga sazovor bo'lishini" aytdi. Bu xabar yangi zarbalar Isroil, Eron va Fors ko'rfazi mamlakatlariga tegizilayotgan paytda keldi.
Juma kuni tushdan keyin Tehronning shimolida kuchli portlashlar eshitildi, nima urilganligi darhol aniq emas. Ilgari Isroil harbiylari Erondan yangi raketa salvosi haqida xabar bergan edi. Barcha tomonlarning zarbalari tobora ko'proq iqtisodiy va sanoat ob'ektlarini nishonga olmoqda, bu global energiya ta'minotidagi kengayib borayotgan uzilishlar xavotirini kuchaytirmoqda.
So'nggi zarbalar AQSh prezidenti Donald Trampning "AQSh harbiylari Eronda qolgan narsalarni yo'q qilishni hali boshlagan ham emas. Keyingi ko'priklar, keyin elektr stantsiyalari!" degan bayonotidan keyin sodir bo'ldi. Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning aytishicha, so'nggi kunlarda Eron po'lat ishlab chiqarish quvvatining 70 foizi yo'q qilindi, bu hafta boshida Eronning ikkita eng yirik po'lat zavodi bir necha AQSh va Isroil havo hujumlari natijasida ishlamay qolganini aytgan edi.

Иранские силы ПВО сбили американский истребитель, сообщают официальные иранские СМИ. По данным информационного агентства Fars, в пятницу иранские военные проводят поисковую операцию для обнаружения экипажа самолета, сбитого над юго-западом Ирана. Это первое подобное сообщение в ходе войны США и Израиля с Ираном, начавшейся 28 февраля.
Агентство Reuters со ссылкой на двух американских официальных лиц сообщило, что истребитель был сбит над Ираном, и поисково-спасательная операция по обнаружению выживших продолжается. Пентагон и Центральное командование США не дали немедленных комментариев по инциденту. Местное иранское телевидение показало кадры, описанные как обломки сбитого американского самолета.
Иранские официальные лица призвали граждан быть внимательными к возможным выжившим. По данным полуофициального иранского агентства ISNA, губернатор провинции Кохгилуйе и Бойерахмад заявил, что любой, кто захватит экипаж, «будет особо отмечен». Сообщение о сбитом самолете поступило на фоне новых ударов по Израилю, Ирану и странам Персидского залива.
В пятницу днем в северном Тегеране были слышны мощные взрывы, что именно было поражено, сразу не ясно. Ранее военные Израиля сообщили о новом ракетном залпе со стороны Ирана. Удары всех сторон все чаще нацелены на экономические и промышленные объекты, что усиливает опасения более широких сбоев в глобальных поставках энергии.
Последние удары последовали после заявления президента США Дональда Трампа на его платформе Truth Social о том, что американские военные «еще даже не начали уничтожать то, что осталось в Иране. Следующие мосты, затем электростанции!». Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что за последние дни было уничтожено около 70% производственных мощностей иранской стали, после того как два крупнейших сталелитейных завода Ирана на этой неделе сообщили, что выведены из строя несколькими волнами американских и израильских авиаударов.