Parijda Fransiya musulmonlarining yillik yig‘ilishi o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi, ammo hukumat uni xavfsizlik sabablariga ko‘ra taqiqlashga urindi. Parij politsiyasi bu tadbirning terrorizm uchun nishon bo‘lishi mumkinligini va xavf tug‘dirishini ta'kidladi.
Biroq, Fransiya musulmonlari (MF) assotsiatsiyasi sudga murojaat qilib, taqiqni asosiy erkinliklarni buzish deb hisoblab, favqulodda qaror so‘radi. Ma'muriy sud politsiya tomonidan keltirilgan dalillar yig‘ilishga qarshi namoyishlar yoki o‘ng qanot guruhlarning tahdidini isbotlamaganligini aytib, hukumat qarorini bekor qildi.
Sud, shuningdek, tadbirning politsiya resurslariga qabul qilib bo‘lmaydigan yuk bo‘lishi haqidagi da'voni rad etdi, chunki tashkilotchilar qo‘shimcha xavfsizlikni ta'minlashga va'da bergan edi. Bu yig‘ilish madaniy va diniy anjuman hamda savdo ko‘rgazmasini o‘z ichiga oladi va 2019-yildan beri o‘tkazilmagan.
Fransiya hukumatining bu harakati yangi "antiseparatizm" qonuni loyihasi bilan bir vaqtda sodir bo‘ldi, bu qonun asosan respublika tamoyillariga zid deb hisoblangan g‘oyalarni targ‘ib qiluvchi musulmon tuzilmalariga qaratilgan. Ichki ishlar vaziri Loran Nunez bu qonunni oldingi o‘xshash qonunni to‘ldirish maqsadida ekanligini aytdi.
MF advokati Sefen Guez Guez sudda tadbirni taqiqlashni yig‘ilish huquqining "ochiq buzilishi" va yangi qonunni "targ‘ib qilish" maqsadida ekanligini ta'kidladi. Politsiya advokati esa buning yagona sababi jamoat tartibini saqlash ekanligini aytdi.

Крупное собрание мусульман на севере Парижа состоится по плану после того, как французский суд отменил попытку правительства запретить мероприятие. Парижская полиция утверждала, что четырёхдневное Ежегодное собрание мусульман Франции представляет угрозу безопасности, поскольку может стать целью терроризма.
Однако организаторы – ассоциация «Мусульмане Франции» (MF) – подали срочный иск, чтобы позволить мероприятию пройти, заявив, что запрет нарушает основные свободы. Административный суд согласился и отменил правительственный указ всего за два часа до запланированного открытия в 14:00.
В своём решении суд отметил, что представленные полицией элементы «не установили риск контрдемонстраций или того, что собрание станет целью ультраправых групп». Суд также отклонил аргумент о неприемлемой нагрузке на полицейские ресурсы, указав, что организаторы сами гарантировали дополнительную безопасность.
Это собрание, сочетающее культурно-религиозную конференцию и торговую ярмарку, ранее проводилось ежегодно, но не организовывалось с 2019 года. Критики утверждают, что ассоциация MF, крупнейшая мусульманская организация Франции, близка к международным структурам «Братьев-мусульман», хотя она это отрицает.
Запрет совпал с объявлением Францией планов нового «антисепаратистского» закона, направленного в основном на мусульманские структуры, продвигающие идеи, противоречащие принципам республики. Министр внутренних дел Лоран Нуньес заявил, что цель – дополнить предыдущий аналогичный закон, принятый пять лет назад.
Адвокат MF Сефен Гез Гез на слушании иска заявил, что запрет мероприятия является «явным нарушением права на собрания» и явно направлен на «продвижение нового закона». Однако адвокат полиции утверждал, что единственная причина – сохранение общественного порядка.