Italiyaning Florensiya shahridagi Uffizi Galereyalari kiber-hujumga uchraganini tasdiqladi, lekin mashhur san'at asarlarini himoya qiluvchi xavfsizlik tizimlarining buzilgani haqidagi da'volarni rad etdi. Galereya ma'muriyati hech qanday zarar yoki o'g'irlik sodir bo'lmaganligini ta'kidladi, garchi xakerlar muzeyning IT tizimlariga kirib, sezuvli xavfsizlik ma'lumotlariga ega bo'lgani haqida xabarlar tarqalgan.
Italiya gazetasi Corriere della Sera xabar berishicha, xakerlar muzeyning IT tizimlariga kirib, kirish kodlari, ichki xaritalar, CCTV kameralari va signalizatsiyalarning joylashuvini o'g'irlagan va keyin fidyoni talab qilgan. Biroq, Uffizi bu hisobotni rad etib, uning xavfsizlik tizimlari tashqaridan kirish mumkin bo'lmagani va hujumchilar bog'langan tizimlar, kompyuterlar va telefonlar orqali harakat qilganini aytdi.
Xakerlar muzey direktori Simone Verdening shaxsiy telefoniga fidyoni talab qilgan xabar yuborgan va ma'lumotlarni qorong'i internetda sotish bilan tahdid qilgan. Uffizi Botticellining "Veneraning tug'ilishi" va "Bahnor" kabi Italiyaning eng mashhur san'at asarlariga uy bo'lib, hujum yanvar oyi oxiri va fevral oyi boshida sodir bo'lgan, nafaqat asosiy galereyani, balki Palazzo Pitti va Boboli bog'larini ham ta'sirlagan.
Muzey xavfsizlikni yangilash bo'yicha ishlar hujumdan oldin ham, keyin ham tezlashtirilganini aytdi va bu holat Parijdagi Louvrdagi o'g'irlikdan farq qilishini ta'kidladi. Uffizi analog kameralarni raqamli kameralarga almashtirgan va xakerlar xavfsizlik tizimlari xaritalariga ega bo'lgani haqidagi da'volarni rad etib, kameralar joylashuvi omma uchun ochiq ekanligini qayd etdi.
Corriere gazetasi xabar berishicha, Palazzo Pittidagi "Medichi xazinasi" qismlari fevral oyidan beri yopilgan va qimmatbaho buyumlar Italiya Bankining omboriga vaqtincha ko'chirilgan. Muzey bu ko'chirish rejalashtirilgan ta'mirlash ishlarining bir qismi ekanligini aytdi va ba'zi eshiklar yong'indan himoya choralari uchun g'isht bilan berkitilganini qo'shdi. Uffizi Italiyadagi eng ko'p tashrif buyuriladigan ikkinchi muzey bo'lib, yillik daromadi 60 million yevroni tashkil qiladi va hozircha tashrif buyuruvchilar uchun ochiq.

Галерея Уффици во Флоренции подтвердила факт кибератаки, но опровергла сообщения о компрометации систем безопасности, защищающих её знаменитые произведения искусства. Администрация музея подчеркнула, что никакого ущерба или краж не произошло, несмотря на сообщения о проникновении хакеров в IT-системы и доступе к конфиденциальным данным безопасности.
Итальянская газета Corriere della Sera сообщила, что хакеры взломали IT-системы музея, предположительно похитив коды доступа, внутренние карты, расположение камер видеонаблюдения и сигнализаций, после чего выдвинули требование выкупа. Однако Уффици оспорила этот отчёт, заявив, что её системы безопасности недоступны извне, и атака произошла через взаимосвязанные системы, компьютеры и телефоны.
Хакеры отправили требование выкупа на личный телефон директора музея Симоны Верде, угрожая продать данные в даркнете. Уффици, где хранятся такие знаменитые работы, как «Рождение Венеры» и «Весна» Боттичелли, заявила, что атака произошла в конце января – начале февраля, затронув не только основную галерею, но и отдельные объекты в Палаццо Питти и садах Боболи.
Музей отметил, что работы по обновлению безопасности были ускорены как до, так и после кибератаки, и ситуация отличается от недавнего ограбления Лувра в Париже. Уффици заменила аналоговые камеры на цифровые в соответствии с рекомендациями полиции 2024 года и отвергла утверждения о том, что хакеры получили карты систем безопасности, указав, что расположение камер видно посетителям.
Согласно Corriere, части Палаццо Питти, где хранится «Сокровище Медичи», были закрыты с 3 февраля, а ценные предметы временно перемещены в хранилище Банка Италии. Музей не отрицал перемещения, но настаивал, что это часть плановых ремонтных работ. Некоторые двери были замурованы, что Уффици объяснила мерами пожарной безопасности и необходимостью ограничить проницаемость исторического здания. Несмотря на инцидент, музей, второй по посещаемости в Италии с годовым доходом около 60 млн евро, остаётся открытым для посетителей.