AQSh prezidenti Donald Tramp o‘zining yaqin ittifoqchisi va ma'muriyatining qattiq himoyachisi bo‘lgan Bosh prokuror Pam Bondini lavozimidan olganini e'lon qildi. Tramp o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi postida Bondini maqtadi va u xususiy sektorda yangi rolga o‘tishini aytdi. Bu qaror Bondining lavozimdagi faoliyati ko‘pincha Jefri Epstein bilan bog‘liq hujjatlarni chiqarish va uning jinoyat ishini tekshirish bilan bog‘liq muammolar bilan soyalangan paytda keldi.
Bondi so‘nggi haftalarda Tramp ma'muriyatidan chetlashtirilgan ikkinchi yuqori martabali amaldordir, mart oyida Kristi Noem Ichki xavfsizlik vaziri lavozimidan chetlashtirilgandi. Bondining o‘rniga uning sobiq o‘rinbosari Todd Blanch tayinlandi. Blanch AQSh ommaviy axborot vositalarining Bondining Epstein hujjatlari bilan ishlashi Trampning qaroriga ta'sir ko‘rsatgani haqidagi xabarlarini rad etdi va "Prezident Tramp bugun aytganidek, bosh prokuror mamlakatimizni yana xavfsiz qildi va u do‘stimdir va ushbu ma'muriyatning birinchi yilida ajoyib ish qildi" dedi.
Bondi o‘z ishini Blanchga o‘tkazish uchun "tirelmas ishlayotganini" aytdi va bu lavozim "umr bo‘yi sharaf" ekanligini qo‘shdi. U yangi xususiy sektor lavozimida (uni aniqlamagan) "Prezident Tramp va ushbu ma'muriyat uchun kurashni davom ettirishini" aytdi. Bu e'lon Bondi qonun chiqaruvchilarning savollariga javob bergan va ba'zan unda u bir demokratni "yuvilgan mag‘lub" deb atagan bahs-munozarali Kongress tinglovidan ikki oydan kam vaqt o‘tgach sodir bo‘ldi.
Trampning Bondini qo‘llab-quvvatlashi, xususan Epstein hujjatlari bilan bog‘liq muammolar tufayli o‘tgan oylar davomida zaiflashgani haqida xabarlar bor. Bondi 2019 yilda vafot etgan xoin moliyachi Epstein bilan bog‘liq da'vo qilingan mijozlar ro‘yxatini chiqarishga va'da bergan edi, ammo keyinchalik departament bunday ro‘yxat mavjud emasligini aytdi. Oxir-oqibat, Kongress Adliya vazirligiga maxfiy bo‘lmagan yozuvlarni ommaga e'lon qilishni talab qiluvchi qonun qabul qilgandan so‘ng, millionlab Epstein bilan bog‘liq hujjatlar chiqarildi.
Bondi boshchiligidagi Adliya vazirligi prezidentning siyosiy raqiblariga, jumladan Kaliforniya senatori Adam Schiff, Nyu-York Bosh prokurori Letitiya Jeyms va sobiq FBI direktori Jeyms Komeyga qarshi bir qator jinoiy tergovlar olib bordi. Sentabr oyida Tramp Bondini o‘zining siyosiy raqiblarini yanada agressiv tekshirishga undadi. Bondi Trampning birinchi impichment sudida va u 2020 yilgi saylov o‘zidan o‘g‘irlangan deb asossiz da'vo qilgan paytda uning yuridik guruhining bir qismi edi.

Президент США Дональд Трамп объявил об увольнении генерального прокурора Пэм Бонди, своего давнего союзника и яростного защитника его администрации. Трамп похвалил её в посте в Truth Social и заявил, что она «переходит» на роль в частном секторе. Это решение было принято на фоне того, что срок пребывания Бонди на посту часто омрачался вопросами, связанными с обработкой документов, касающихся Джеффри Эпштейна, и расследованием в отношении осуждённого преступника.
Бонди стала вторым высокопоставленным чиновником администрации Трампа, уволенным за последние недели, после того как в марте была отстранена Кристи Ноэм с поста министра внутренней безопасности. Её заменит бывший заместитель Тодд Бланш. Бланш опроверг сообщения американских СМИ о том, что обращение Бонди с документами Эпштейна повлияло на решение Трампа, заявив: «Как сказал сегодня президент Трамп, генеральный прокурор снова сделала нашу страну безопасной, и она друг и проделала отличную работу в первый год этой администрации».
Бонди заявила, что будет «неустанно работать» над передачей своих обязанностей Бланшу, добавив, что эта работа была «честью» всей её жизни. Она также отметила, что на своей новой должности в частном секторе (которую не уточнила) будет «продолжать бороться за президента Трампа и эту администрацию». Объявление последовало менее чем через два месяца после жарких слушаний в Конгрессе, где Бонди забрасывали вопросами законодатели, а в ходе дебатов она назвала одного демократа «отработанным неудачником».
Сообщается, что поддержка Трампа в отношении Бонди, особенно из-за проблем с документами Эпштейна, ослабевала в течение нескольких месяцев. Бонди пообещала прозрачность в деле Эпштейна и выпуск предполагаемого списка клиентов, связанных с опозоренным финансистом, но поздее министерство юстиции заявило, что такого списка не существует. В конечном итоге миллионы файлов, связанных с Эпштейном, были опубликованы под давлением, в том числе со стороны сторонников Трампа, и только после того, как Конгресс принял закон, обязывающий министерство юстиции обнародовать несекретные записи.
Под руководством Бонди министерство юстиции проводило ряд уголовных расследований в отношении политических оппонентов президента, включая сенатора от Калифорнии Адама Шиффа, генерального прокурора Нью-Йорка Летицию Джеймс и бывшего директора ФБР Джеймса Коми. В сентябре Трамп призвал Бонди более агрессивно расследовать его политических противников. Бонди была частью юридической команды Трампа во время его первого импичмента и когда он бездоказательно утверждал, что выборы 2020 года были у него украдены.