Burkina Fasoda harbiy to‘ntarish natijasida hokimiyat tepasiga kelgan kapitan Ibrahim Traore davlat televideniyasida efirga uzatilgan intervyusida demokratiya tizimini keskin tanqid qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, demokratiya “o‘ldiradi” va Burkina Faso aholisi bu tushunchani “unutishi” kerak. Traore aksariyat afrikaliklar demokratiyani xohlamasligini va mamlakatning o‘ziga xos, muqobil yondashuvi borligini ta’kidladi, ammo buning tafsilotlarini ochiqlamadi.
Traore dastlab 2024-yil iyul oyiga qadar mamlakatda demokratik boshqaruvni tiklashga va’da bergan edi, ammo bu muddatdan ikki oy oldin harbiy xunta hokimiyatni yana besh yilga uzaytirishini e’lon qildi. Yanvar oyida esa hukumat “davlatni qayta qurish” rejasining bir qismi sifatida barcha siyosiy partiyalarni taqiqlashga qaror qildi. Intervyuda Traore siyosiy partiyalarni bo‘linish va xavfli deb hisoblab, ularni “inqilobiy himoya” bilan mos kelmasligini aytdi.
Harbiy rahbar G‘arb mamlakatlarining ta’sirini tanqid qilib, ular qayerda demokratiyani o‘rnatishga urinsa, u yerda qon to‘kilishini kuzatish mumkinligini ta’kidladi. U Liviya misolini keltirib, G‘arb harbiy aralashuvi natijasida vujudga kelgan tartibsizliklar va mamlakatning ikki raqobatdosh ma’muriyatga bo‘linib ketganligini eslatdi. Traore o‘zini G‘arb imperializmiga qarshi turgan inqilobiy rahbar sifatida ko‘rsatmoqda.
Traore Burkina Fasoning iqtisodiy va harbiy mustaqilligini, shuningdek, an’anaviy rahbarlar va ommaviy tuzilmalarning markaziy rol o‘ynashi asosida yangi tizim qurishni ta’kidladi. U olti yoki sakkiz soatlik ish kuni bilan boy mamlakatlarga yetib borish mumkin emasligini aytib, qattiq mehnatni targ‘ib qildi. Biroq, uning hukmronligi davrida muxolifat, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyati guruhlariga nisbatan bosim oshirilgan, hatto tanqidchilarni islomiy militanlarga qarshi urush frontlariga yuborishda ayblangan.
Burkina Faso qo‘shnilari Mali va Niger kabi G‘arb mamlakatlari, ayniqsa Fransiya bilan hamkorlikni to‘xtatib, Rossiyadan harbiy yordam so‘ramoqda. Biroq, mintaqadagi o‘n yillik isyonchilik harakatlari tufayli zo‘ravonlik davom etmoqda. Human Rights Watch (HRW) hisobotiga ko‘ra, Traore 2023-yilda hokimiyatni egallaganidan beri Burkina Fasoda 1800 dan ortiq tinch aholi halok bo‘lgan, buning uchdan ikki qismi harbiylar va ularning ittifoqchisi militsiyalar tomonidan o‘ldirilgan.
Barcha bu tanqidlarga qaramay, Traore o‘zining panafrikachilik g‘oyalari va G‘arb ta’siriga qarshi chiqishi tufayli butun qit’a bo‘ylab katta tarafdorlar orttirdi. Uning hukmronligi ostida Burkina Faso an’anaviy demokratik tizimdan uzoqlashib, o‘ziga xos “inqilobiy” yo‘lni boshlagan bo‘lsa-da, bu yo‘lning aniq konturlari hali ochiqlanmagan.

Военный правитель Буркина-Фасо капитан Ибрагим Траоре в интервью государственному телевидению резко раскритиковал демократическую систему, заявив, что демократия «убивает» и население страны должно «забыть» о ней. Траоре предположил, что большинство африканцев не хотят демократии, и что у Буркина-Фасо есть свой, альтернативный подход, хотя детали он не раскрыл. Изначально он обещал восстановить демократическое правление к июлю 2024 года, но за два месяца до этого срока хунта объявила о продлении своего правления ещё на пять лет.
В январе власти объявили о запрете всех политических партий в рамках плана «восстановления государства». В интервью Траоре назвал партии разобщающими и опасными, несовместимыми с «революционной защитой». Он заявил, что политика в Африке, по крайней мере в Буркина-Фасо, воплощает пороки: «лжец, подхалим, болтун». При этом военный лидер не предложил чёткой альтернативной системы, лишь отметив, что у страны «свой подход» и она не пытается никого копировать.
Траоре, позиционирующий себя как революционного лидера, противостоящего западному империализму, раскритиковал влияние западных держав. Он утверждал, что везде, где Запад пытается установить демократию, это сопровождается кровопролитием, приведя в пример Ливию, где после западной военной интервенции страна расколота между двумя администрациями и вооружёнными группами. Несмотря на волну военных переворотов в Африке, многие страны всё ещё проводят регулярные выборы, хотя некоторые критикуются за фальсификации.
Правительство Траоре подавляет инакомыслие, ужесточая давление на оппозицию, СМИ и гражданское общество. Есть обвинения в отправке критиков на фронт войны против исламистских боевиков. Буркина-Фасо, как и её соседи Мали и Нигер, отказалась от сотрудничества с западными странами, особенно Францией, в борьбе с исламистскими повстанцами, десятилетиями терроризирующими регион. Все три страны обратились за военной помощью к России, но насилие не прекращается.
Согласно отчёту Human Rights Watch (HRW), с момента прихода Траоре к власти в 2023 году в Буркина-Фасо погибло более 1800 мирных жителей. Две трети этих убийств приписываются военным и союзным им ополченцам, остальные – исламистским боевикам. Несмотря на это, Траоре завоевал значительную популярность на континенте благодаря своей панафриканской риторике и критике западного влияния.
В интервью Траоре подчеркнул важность экономической и военной самодостаточности, а также тяжёлого труда, заявив, что шести- или восьмичасовой рабочий день не позволит Буркина-Фасо догнать богатые страны. Он акцентировал построение новой системы, основанной на суверенитете, патриотизме и революционной мобилизации, с центральной ролью традиционных лидеров и низовых структур. Однако конкретные контуры этой системы остаются неясными, что вызывает вопросы о долгосрочных перспективах страны.