NASA, Oy atrofida sayohat qilayotgan Artemis II missiyasining Orion kosmik kemasidan olingan birinchi fotosuratlarni e'lon qildi. Missiya komandiri Reid Wiseman juma kuni kapsula oynasidan Yer sayyorasini ko‘rsatgan suratni o‘z ichiga olgan tasvirlarni tarqatdi. Rasmda sayyora bulutlar bilan qoplangan holda, ekipajning sayohati davomida kosmik kemadan ko‘tarilayotgandek ko‘rinadi.
Boshqa bir surat butun globusni, okeanlarni va hatto yashil aurorani aks ettiradi. Juma kuni ertalab Wiseman va uning ekipaji Yerdan 100,000 mil (160,000 kilometr) uzoqlikda bo‘lib, Oyga yaqinlashishda davom etmoqda, yana 160,000 mil (258,000 km) qolgan. Ularning dushanba kuni maqsadiga yetishi kutilmoqda.
Uchta amerikalik va bitta kanadalik astronavt Orion kapsulasida Oy atrofida parvoz qilib, qo‘nmasdan Yerga qaytishni rejalashtirmoqda. Kosmik kema ekipaj tomonidan payshanba kechasi asosiy dvigatelni yoqish orqali yo‘nalishiga o‘rnatildi. Missiya mutaxassisi Christina Koch, Oy atrofida sayohat qilgan birinchi ayol, ABC Newsga video qo‘ng‘iroq orqali: "Men buni ko‘rishimizni bilardim, lekin uyingiz sayyorasini kunduzi yorug‘ va kechasi oy nuri bilan ko‘rishning hayratlanarli jihati uchun hech narsa sizni tayyorlamaydi" dedi.
Missiya rejalashtirilgan 10 kunlik parvozning uchinchi kunida davom etmoqda. Oltinchi kunda ekipaj Oy yonidan o‘tadi, kosmik kema Oy yuzasidan taxminan 4,000-6,000 mil (6,450-9,650 km) balandlikda eng yaqin masofaga yetadi. Astronavtlar Oyning orqa tomoni atrofida sayohat qiladi, bu 50 yildan ortiq vaqt ichida chuqur kosmosga sayohat qilgan birinchi odamlar bo‘ladi. Bu bosqichdan oldin, ekipaj Oy yonidan o‘tish davrida amalga oshirishni rejalashtirgan ilmiy kuzatuvlarni mashq qilmoqda.
Oy atrofida aylangandan so‘ng, kosmik kema uning tortishish kuchidan foydalanib, Yerga qaytadi, 11-aprel kuni GMT bilan 00:06 da (10-aprel kuni 20:06 ET) San-Diego qirg‘oqlari yaqinidagi Tinch okeaniga qo‘nishi kutilmoqda. Astronavtlar uchun bu sayohat nafaqat texnik missiya, balki shaxsiy hamdir. Chuqur kosmosdan Yerni ko‘rish insoniyatning umumiy kimligini eslatadi, deb aytdi Viktor Glover, past Yer orbitasidan tashqariga sayohat qilgan birinchi qora tanli astronavt.

NASA обнародовала первые изображения, сделанные внутри космического корабля Orion миссии Artemis II, где четыре астронавта в настоящее время совершают путешествие вокруг Луны. В фотографии, опубликованной в пятницу, командир миссии Рид Вайсман запечатлел вид на Землю через окно капсулы. На снимке планета окутана облачными образованиями, кажется, поднимаясь за пределами корабля по мере продолжения путешествия экипажа.
Другое изображение показывает весь земной шар с океанами и даже зеленым сиянием авроры. К утру пятницы Вайсман и его экипаж находились в 100,000 милях (160,000 километров) от Земли и быстро приближались к Луне, оставаясь еще 160,000 миль (258,000 км). Они должны достичь своей цели в понедельник.
Три американских астронавта и один канадец облетят Луну в капсуле Orion, прежде чем вернуться к Земле без посадки. Космический корабль был установлен на курс после того, как экипаж запустил главный двигатель Orion в четверг вечером. Специалист миссии Кристина Кох, первая женщина, совершившая путешествие вокруг Луны, в видео-звонке ABC News в четверг вечером заявила: "Я знала, что это мы увидим, но ничто не подготовит вас к захватывающему виду вашей родной планеты, освещенной ярко как днем, и также лунного сияния на ней ночью".
Миссия сейчас находится на третьем дне из запланированного 10-дневного полета. На шестой день экипаж пролетит мимо Луны, достигнув ближайшего приближения примерно в 4,000-6,000 миль (6,450-9,650 км) над лунной поверхностью. Астронавты облетят обратную сторону Луны, став первыми людьми, отправившимися так далеко в глубокий космос за более чем 50 лет. Перед этой фазой экипаж репетирует научные наблюдения, которые планирует провести во время лунного пролета.
После облета Луны космический корабль использует ее гравитацию для возвращения на Землю, с приводнением, ожидаемым в Тихом океане у побережья Сан-Диего 11 апреля около 00:06 GMT (20:06 ET 10 апреля). Для астронавтов это путешествие не только техническая миссия, но и личная. Вид Земли из глубокого космоса напоминает об общей идентичности человечества, сказал Виктор Гловер, первый чернокожий астронавт, совершивший путешествие за пределы низкой околоземной орбиты.