Advokatlar hisob-kitoblarga ko‘ra, Jeffrey Epsteinning jinsiy zo‘ravonligi qurboni bo‘lgan 75 ga yaqin ayollar Bank of America bilan tuzilgan 72,5 million dollarlik kelishuvdan ulush olishlari mumkin. Qo‘shma Shtatlar okrug sudyasi Jed Rakoff advokatlarga juma kuni qadar Epstein qurbonlarini xabardor qilish uchun keng ro‘yxat tuzishni buyurdi, bu ro‘yxat yuzlab odamlarni o‘z ichiga olishi mumkin. Rakoff kelishuvdan “hech kim chetda qolmasligi” uchun bunday qadam tashlaganini aytdi. Kelishuvning yakuniy tasdiqlash eshitilishi 27-avgustga belgilangan.
Kelishuv birinchi marta 27-mart kuni sud hujjatlarida e’lon qilingan, bu Bank of America’ga qarshi sinfiy da’vo arizasi davom ettirilishi mumkin deb topilgandan keyin sodir bo‘ldi. Oktabr oyida “Jane Doe” taxallusi ostida ayol o‘zi va Epstein tomonidan jinsiy zo‘ravonlikka uchragan boshqa ayollar va qizlar nomidan da’vo arizasini topshirdi. U va uning advokatlari Bank of America’ning Epsteinning jinsiy savdosi operatsiyalari bilan bog‘liq shubhali tranzaksiyalarni e’tiborsiz qoldirganini ta’kidladilar. Da’vo arizasida, shuningdek, Bank of America Epstein bilan munosabatlaridan ataylab foyda ko‘rgani va Jinsiy Savdo Qurbonlarini Himoya Qilish Qonunini amalga oshirishga to‘sqinlik qilgani da’vo qilingan.
Kelishuvning bir qismi sifatida Bank of America o‘zining oldingi pozitsiyasini takrorladi: ular Epsteinning jinsiy jinoyatlarida ishtirok etmagan. Bankning bayonotida: “Biz ushbu ishdagi hujjatlarda aytilgan oldingi bayonotlarimizga sodiq qolamiz, shu jumladan Bank of America jinsiy savdo jinoyatlarini osonlashtirmagan, ammo bu hal qilish bizga bu masalani orqada qoldirishga va da’vogarlar uchun yana bir yopish imkonini beradi”, deb aytildi. Rakoff kelishuvga dastlabki rozilik berdi, lekin Epstein jinoyatlarining og‘irligi pul miqdoridan tashqarida ekanligini tan oldi.
Bank of America kelishuvi yirik bank muassasalari bilan uchinchi shunday kelishuvdir. 2023-yilda JPMorgan Chase va Deutsche Bank ham Epstein jinoyatlarining aniq belgilarini e’tiborsiz qoldirganlikda ayblanib, qurbonlar bilan kelishuvga erishdilar. JPMorgan Chase 290 million dollar, Deutsche Bank esa 75 million dollar to‘lashga rozi bo‘ldi. Biroq, Rakoff yanvar oyida Bank of New York Mellon’ga qarshi da’voni rad etdi, bu qaror ustidan shikoyat qilinmoqda. Rakoffning ta’kidlashicha, Epstein jinoyatlarini osonlashtirganlardan kompensatsiya talab qilish adolatli, lekin uning bilan bog‘langan har bir kishi yoki tashkilot javobgar bo‘lishi shart emas.
Epsteinning o‘limidan oldin federal prokurorlar moliyachini qayta tergov qilishni boshlagan va unga qarshi jinsiy savdo ayblovlarini qo‘ygan edi. “Jane Doe”ni himoya qiluvchi advokatlardan biri Devid Boysning aytishicha, kamida 60-75 ayol Bank of America kelishuvida ishtirok etish huquqiga ega bo‘lishi mumkin. U: “Biz aniqlay olmagan boshqalar ham bo‘lishi mumkin”, deb qo‘shimcha qildi. Epstein 2019-yilda Nyu-York shahridagi qamoqxonada o‘z joniga qasd qilgan holda vafot etdi, uning o‘limi o‘z joniga qasd qilish deb topilgan.

По оценкам адвокатов, до 75 женщин, ставших жертвами сексуального насилия со стороны Джеффри Эпштейна, могут получить долю в урегулировании на сумму 72,5 миллиона долларов с Bank of America. Окружной судья США Джед Рэкофф поручил адвокатам составить к пятнице обширный список публикаций для уведомления жертв Эпштейна, которых, как полагают, насчитываются сотни. Рэкофф пояснил, что хочет убедиться, что «никто не останется в стороне» от урегулирования. Окончательное слушание по утверждению урегулирования назначено на 27 августа.
Урегулирование было впервые объявлено в судебных документах 27 марта после того, как был разрешен коллективный иск против Bank of America. В октябре женщина под псевдонимом Джейн Доу подала иск от своего имени и других женщин и девушек, которые утверждают, что подверглись насилию со стороны Эпштейна. Она и ее адвокаты утверждали, что Bank of America, второй по величине банковский институт в США, игнорировал подозрительные транзакции, связанные с операциями Эпштейна по торговле людьми в сексуальных целях. В иске также утверждалось, что Bank of America сознательно извлек выгоду из своих отношений с Эпштейном и препятствовал исполнению Закона о защите жертв торговли людьми, федерального закона, предназначенного для преследования торговли людьми в сексуальных целях.
В рамках урегулирования Bank of America повторил свою прежнюю позицию: он не участвовал в сексуальных преступлениях Эпштейна. В заявлении банка говорится: «Хотя мы поддерживаем наши предыдущие заявления, сделанные в документах по этому делу, включая то, что Bank of America не способствовал преступлениям, связанным с торговлей людьми в сексуальных целях, это урегулирование позволяет нам оставить этот вопрос позади и предоставляет дальнейшее закрытие для истцов». Рэкофф предварительно одобрил урегулирование, но признал, что тяжесть преступлений Эпштейна выходит за рамки денежной суммы.
Сделка с Bank of America является третьим таким урегулированием с крупным банковским учреждением. В 2023 году две другие финансовые организации, JPMorgan Chase и Deutsche Bank, также согласились урегулировать претензии с жертвами по обвинениям в том, что они игнорировали явные признаки преступлений Эпштейна. JPMorgan Chase согласился выплатить 290 миллионов долларов, а Deutsche Bank урегулировал на 75 миллионов долларов. Однако в январе Рэкофф отклонил иск против Bank of New York Mellon, решение по которому обжалуется. Рэкофф утверждал, что хотя справедливо требовать компенсации от тех, кто способствовал преступлениям Эпштейна, не все связанные с ним лица или организации должны нести ответственность.
Эпштейн, как полагают прокуроры, десятилетиями эксплуатировал девушек и молодых женщин до своей смерти в нью-йоркской тюрьме в 2019 году, которая была признана самоубийством. Один из адвокатов, представляющих Джейн Доу, Дэвид Бойс, заявил, что, по его мнению, есть по крайней мере 60-75 женщин, которые могут иметь право на участие в урегулировании с Bank of America. Он добавил: «Возможно, есть и другие, которых мы не идентифицировали». Эпштейн, богатый финансист, также cultivated a социальный круг, включавший влиятельных фигур в политике, искусстве и бизнесе, таких как дискредитированный бывший принц Великобритании Эндрю Маунтбеттен-Виндзор и два президента США Билл Клинтон и Дональд Трамп, что, по мнению критиков, помогло ему избежать ответственности при жизни.