Germaniyada 2026-yil boshidan kuchga kirgan yangi harbiy xizmat qonuni, Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi fonida Yevropa xavfsizligiga tahdidlar tufayli qurolli kuchlarni kuchaytirishga qaratilgan. Qonun, 2011-yilda to‘xtatilgan majburiy harbiy xizmatni qayta joriy qilish mumkinligi sababli bahsli bo‘lib, ko‘plab odamlar norozilik namoyishlariga chiqdi.
Qonunning kam e‘tiborga olingan bandi shuni ko‘rsatadiki, 18 yoshdan 46 yoshgacha bo‘lgan barcha erkaklar Germaniyani uch oydan ortiq muddatga tark etish uchun Bundeswehrning tegishli karyera markazidan ruxsat olishlari shart. Bu qoida, talabaning chet elda o‘qishi, ishlashi yoki sayohat qilishidan qat‘i nazar, qo‘llaniladi. Bundeswehr vakili, urush holatida harbiylarning chet elda uzoq muddat yashayotgan erkaklar sonini bilishi kerakligini tasdiqladi.
Ruxsat olish talabi qo‘yilgan bo‘lsa-da, harbiy karyera markazi, agar ko‘rib chiqilayotgan davrda harbiy xizmat kutilmasa, uni berishga majbur. Rasmiy, hozirgi qonunga ko‘ra harbiy xizmat faqat ixtiyoriy asosda bo‘lgani uchun odatda ruxsat berilishini ta‘kidladi. Mudofaa vazirligi, o‘zgartirilgan chaqirish qonunining “chuqur” ta‘sirini tan olib, chiqish ruxsati talabidan istisnolar uchun yangi qoidalar ustida ishlamoqda.
To‘g‘ri ruxsatsiz uch oydan ortiq chetga chiqadigan erkaklar uchun ogibatlar noma‘lum. Vazirlik vakili, bu qoida Sovuq Urush davrida ham mavjud bo‘lib, amaliy ahamiyati yo‘qligini va uni buzish uchun jazolar yo‘qligini ta‘kidladi. Yangi qonun, faol askarlar sonini hozirgi 180,000 dan 2035-yilga kelib 260,000 ga oshirishni maqsad qilgan.
Kansler Fridrix Mertsning hukumat koalitsiyasi majburiy harbiy xizmat bo‘yicha bo‘linib, bahslardan so‘ng harbiy xizmat hozircha ixtiyoriy bo‘lib qolishiga qaror qilindi. Shu bilan birga, bu yildan boshlab 18 yoshga to‘lgan barcha erkaklar o‘qishi, sog‘lig‘i va qurolli kuchlarda xizmat qilish istagi haqida savollarga javob berish uchun shaklni to‘ldirishlari kerak. Ayollar uchun bu ixtiyoriy, chunki ular Konstitutsiya bo‘yicha harbiy xizmatni talab qilish mumkin emas. 2027-yil o‘rtalaridan boshlab, 18 yoshga to‘lgan barcha erkaklar, nizolar paytida kim chaqirilishi mumkinligini aniqlash uchun sog‘lomlik testiga kelishlari shart bo‘ladi, bu esa tanqidchilar tomonidan to‘liq chaqirishning birinchi qadami sifatida qoralangan.

В Германии с начала 2026 года вступил в силу новый закон о военной службе, направленный на усиление вооруженных сил на фоне угроз европейской безопасности из-за продолжающейся войны России против Украины. Закон вызвал споры, и многие люди даже вышли на улицы в знак протеста против потенциального возвращения обязательной военной службы для мужчин, которая была приостановлена в 2011 году.
Малоизученное положение закона требует, чтобы мужчины в возрасте от 18 до 46 лет получали разрешение от соответствующего карьерного центра Бундесвера, если они хотят покинуть Федеративную Республику Германия более чем на три месяца. Это правило применяется независимо от того, планирует ли немецкий мужчина семестр обучения за рубежом, работу в другой стране или кругосветное путешествие. Представитель Бундесвера подтвердил это, заявив, что в случае войны военным необходимо знать, сколько мужчин проживает за границей длительное время.
Хотя закон обязывает мужчин запрашивать разрешение, представитель уточнил, что карьерный центр также обязан его выдать, если «в рассматриваемый период не ожидается конкретная военная служба». Чиновник добавил, что, поскольку военная служба по действующему закону основана исключительно на добровольном участии, такие разрешения, как правило, должны предоставляться. Министерство обороны, признавая «глубокое» влияние измененного закона о призыве, работает над новыми правилами исключений из требования разрешения на выезд.
Неясно, какие последствия ждут мужчин, которые покидают страну более чем на три месяца без надлежащего разрешения. Представитель министерства отметил, что «это регулирование уже существовало во время холодной войны и не имело практического значения; в частности, за его нарушение нет наказаний». Новый закон, так называемый Закон о модернизации военной службы, вступивший в силу 1 января, направлен на увеличение числа действующих военнослужащих с примерно 180 000 человек в настоящее время до 260 000 к 2035 году.
Коалиция канцлера Фридриха Мерца была разделена по вопросу обязательной военной службы. После жарких дебатов они согласились на компромисс, решив, что военная служба пока останется добровольной. В то же время, начиная с этого года, все мужчины, достигшие 18 лет, должны заполнить анкету с вопросами об образовании, состоянии здоровья и готовности служить в вооруженных силах. Для женщин ответы на вопросы являются добровольными, поскольку они не могут быть принуждены к военной службе согласно Конституции. С середины 2027 года все мужчины, достигшие 18 лет, также должны будут пройти тест на пригодность для определения, кто может быть призван в случае конфликта — эта мера вызвала резкую критику как первый шаг к полной воинской повинности.