Eron yaqinidagi harbiy mojaroning kuchayishi neft va gaz narxlarini keskin oshirib, energiya kompaniyalarining daromadlarini ko‘paytirdi, ammo iste’molchilar uchun yukni oshirdi. Yevropa Ittifoqi (YI) bu vaziyatga javob topish yo‘llarini izlamoqda.
Germaniya moliya vaziri Lars Klingbeil YIning bir qancha hamkasblari bilan birgalikda Eron urushi fonida energiya kompaniyalari tomonidan qo‘lga kiritilayotgan “qo‘shimcha daromadlar”ga soliq joriy etilishini talab qildi. Axborot agentliklari shanba kuni Germaniya, Avstriya, Italiya, Portugaliya va Ispaniya moliya vazirlari YI Iqlim bo‘yicha komissari Vopke Xukstrog‘a maktub yo‘llaganligi haqida xabar berdi.
Bu chaqiriq AQSh va Isroilning zarbalariga javoban Eronning Hormuz bo‘g‘ozini yopishi natijasida yuzaga kelgan yoqilg‘i narxlarining keskin oshishi fonida amalga oshirildi. Germaniyada dizel yoqilg‘isi narxi Pasxa bayrami boshlanishi bilan yana bir rekord darajaga ko‘tarildi. Avtomobil assotsiatsiyasi ADAC ma’lumotlariga ko‘ra, juma kuni bir litr dizelning o‘rtacha kundalik narxi 2,391 yevroni (2,75 dollar) tashkil etib, yangi tarixiy rekord o‘rnatdi.
Vazirlar “qo‘shimcha daromadlar” solig‘i “urush oqibatlaridan foyda olayotganlar jamoatchilik uchun yukni engillashtirishda o‘z hissasini qo‘shishi kerakligi haqida aniq xabar bo‘ladi”, deb ta’kidladilar. Ular shuningdek, bu chora “biz birlashganmiz va harakat qila olamiz” degan signal ham bo‘ladi, deb qo‘shimcha qildilar. Vazirlarning fikricha, bunday soliq “iste’molchilar, ayniqsa, vaqtinchalik yordamni moliyalashtirish va inflyatsiyaning oshishini cheklash imkonini beradi, davlat byudjetlariga qo‘shimcha yuk solmasdan”.
Vazirlar 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi sababli yuzaga kelgan energetika inqirozi paytida joriy qilingan favqulodda soliqni misol qilib keltirdilar. Ular “Joriy bozor buzilishlari va byudjet cheklovlari hisobga olinsa, Yevropa Komissiyasi qat’iy huquqiy asosga ega bo‘lgan shunga o‘xshash YI miqyosidagi hissa qo‘shish instrumentini tezda ishlab chiqishi kerak”, deb yozishdi. YI Energiya bo‘yicha komissari Dan Yorgensen ham blokning shunga o‘xshash choralarni yana ko‘rib chiqayotganini aytdi.
YI qayta tiklanuvchi energiya quvvatlarini sezilarli darajada kengaytirganiga qaramay, import qilinadigan qazib olinadigan yoqilg‘ilarga katta darajada bog‘liq. Rossiyadan yoqilg‘i importi, ayniqsa Germaniyada, Fors ko‘rfazidan importning oshishi bilan qisman qoplangan. Biroq, narxlar Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishi kerak bo‘lgan neft va gazga bog‘liq bo‘lmagan mamlakatlarda ham o‘smoqda. Misol uchun, Yevropadagi gaz narxlari 28-fevraldan beri 70% dan ortiq oshdi, bu esa arzon energiyani Yevropa siyosatchilari uchun eng ustuvor vazifaga aylantirdi.

Эскалация военного конфликта вблизи Ирана привела к резкому росту цен на нефть и газ, увеличив доходы энергетических компаний, но обременив потребителей. Европейский союз (ЕС) ищет способы реагирования на эту ситуацию.
Министр финансов Германии Ларс Клингайль вместе с несколькими своими коллегами из ЕС призвал ввести налог на «сверхприбыли», получаемые энергетическими компаниями на фоне войны в Иране. Информационные агентства в субботу сообщили, что министры финансов Германии, Австрии, Италии, Португалии и Испании направили письмо комиссару ЕС по климату Вопке Хукстре.
Этот призыв прозвучал на фоне стремительного роста цен на топливо, вызванного закрытием Ираном Ормузского пролива в ответ на удары США и Израиля. Цены на дизельное топливо в Германии взлетели до нового рекорда с началом пасхальных выходных. По данным автомобильной ассоциации ADAC, среднесуточная цена литра дизеля в пятницу достигла 2,391 евро (2,75 доллара), установив новый исторический рекорд.
Министры заявили, что налог на сверхприбыли «послал бы четкий сигнал о том, что те, кто извлекает выгоду из последствий войны, должны внести свой вклад в облегчение бремени для широкой общественности». Они добавили, что это также стало бы сигналом, что «мы едины и способны действовать». По мнению министров, такой налог «позволил бы финансировать временные меры поддержки, особенно для потребителей, и сдерживать растущую инфляцию, не возлагая дополнительного бремени на государственные бюджеты».
Министры сослались на чрезвычайный налог, введенный во время энергетического кризиса 2022 года, спровоцированного вторжением России в Украину. Они написали: «Учитывая текущие рыночные искажения и бюджетные ограничения, Европейская комиссия должна быстро разработать аналогичный инструмент взносов на уровне ЕС, основанный на прочной правовой базе». Комиссар ЕС по энергетике Дан Йоргенсен уже заявил, что блок рассматривает подобные меры вновь.
Несмотря на значительное расширение мощностей возобновляемой энергетики, ЕС по-прежнему сильно зависит от импортируемых ископаемых видов топлива. Импорт российского топлива в европейские страны, особенно в Германию, был частично компенсирован увеличением импорта из стран Персидского залива. Однако цены растут даже в странах, не зависящих от нефти и газа, которые должны проходить через Ормузский пролив. Например, цены на газ в Европе выросли более чем на 70% с 28 февраля, что сделало доступную энергию главным приоритетом для европейских политиков.