Germaniyaning janubi-g‘arbiy qismidagi Fayxingen-an-Ense shahrida Pasxa bayrami munosabati bilan tuxum izlab yurgan ikki erkak oq plastik shisha topdi. Shishaning qizil qopqog‘ida "poloniy-210" deb yozilgan bo‘lib, bu juda xavfli radioaktiv modda hisoblanadi.
Topilmani xabar qilish bilan birga, 138 nafar favqulodda xizmat xodimi va 41 ta texnika, shu jumladan maxsus kiyimdagi radiatsiya himoyasi mutaxassislari, hodisa joyiga yetib keldi. Atom elektr stansiyasidan bir xodima ham operatsiyada ishtirok etdi. Topilma atrofidagi hudud to‘liq cheklangan.
Dastlab, shishadagi yozuv uning ichidagi moddaga mos kelishiga ishonch bo‘lmagan. Biroq, o‘t o‘chirish xizmati vakillari yozuvning rasmiy va puxta qilingan, qo‘lda yozilmagan ko‘rinishda ekanligini ta'kidladilar. Bundan tashqari, taxminan 200 gramm og‘irlikdagi kichik idish mutaxassislarga nisbatan og‘ir tuyulgan, bu poloniy-210 xususiyatlariga mos kelishi mumkin.
Shu bilan birga, dastlabki radiatsiya o‘lchovlari shisha atrofida radioaktiv nurlanish borligini aniqlay olmadi. Idish Baden-Vyurtemberg federal yerining Atrof-muhit vazirligi tomonidan olib ketildi. Vazirlik konteynerni ochish, tarkibini tahlil qilish va zarurat bo‘lsa, zararsizlantirish va xavfsiz utilizatsiya qilishni rejalashtirmoqda.
Poloniy-210 juda zaharlı radioaktiv modda bo‘lib, 2006-yilda Londonda sobiq rossiya maxsus xizmatlari xodimi Aleksandr Litvinenkoning o‘ldirilishi bilan keng tanilgan. O‘sha paytda modda choyga qo‘shilgan, bu uning o‘limiga olib kelgan. Bir qator mutaxassislar ilgari poloniy-210 ishlab chiqarish cheklangan va faqat bir nechta mamlakatlarga mavjud bo‘lgan murakkab texnologiyalarni talab qilishini ta'kidlagan.

В городе Файхинген-на-Энце на юго-западе Германии двое мужчин, занимавшихся поиском пасхальных яиц, нашли белую пластиковую бутылку с красной крышкой и надписью «полоний-210» — крайне опасного радиоактивного вещества.
После сообщения о находке на место прибыли 138 сотрудников экстренных служб и 41 единица техники, включая специалистов радиационной защиты в специальных костюмах. В операции также участвовала сотрудница атомной электростанции. Территория вокруг места обнаружения была полностью оцеплена.
Первоначально не было ясно, соответствует ли надпись содержимому бутылки. Однако представители пожарной службы заявили, что маркировка выглядит официальной и аккуратной, а не нанесённой вручную. Кроме того, небольшая емкость весом около 200 граммов показалась специалистам относительно тяжелой, что может соответствовать свойствам полония-210.
Несмотря на это, первичные замеры радиационного фона не выявили наличия радиоактивного излучения рядом с бутылкой. Емкость была изъята Министерством окружающей среды федеральной земли Баден-Вюртемберг. Ведомство планирует вскрыть контейнер, провести анализ содержимого и при необходимости выполнить деактивацию и безопасную утилизацию.
Полоний-210 является крайне токсичным радиоактивным веществом, получившим широкую известность после убийства бывшего сотрудника российских спецслужб Александра Литвиненко в 2006 году в Лондоне. Тогда вещество было подмешано в чай, что привело к его смерти. Ранее ряд экспертов отмечал, что производство полония-210 ограничено и требует сложных технологий, доступных лишь немногим странам.