️ AQSh Prezidenti Donald Trumpning Eron hukumati uchun bergan muhlat ertaga, seshanba kuni tugaydi. Trump, Eron hukumati Hormuz bo‘g‘ozini ochmasa, mamlakatdagi elektr stansiyalari va ko‘priklarga havo hujumlari amalga oshirilishini e'lon qildi. Bu tahdid, mintaqadagi keskinlikni yanada oshirib, xalqaro hamjamiyatni xavotirga solmoqda.
️ Eron rasmiylari bu ultimatumni rad etib, har qanday tajovuzga javob berishga tayyor ekanliklarini bildirdi. Shu bilan birga, Fors ko‘rfazi davlatlari va Isroil dushman dronlarni ushlab qolganliklarini ma'lum qildi, bu esa mintaqada harbiy to‘qnashuv xavfi ortib borayotganidan dalolat beradi.
️ Isroil esa janubiy Livanda harbiy operatsiyasini davom ettirmoqda, bu yerda butun qishloqlarni egallab, vayron qilgan. Bu harakatlar mahalliy aholining o‘z uylaridan qochishiga va mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirishiga olib kelmoqda. Isroilning bu bosqini, AQSh rejimining Eron bilan mojarosi fonida, Yaqin Sharqdagi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
️ Umuman olganda, Trumpning ultimatomi va Eronning javobi, mintaqada urush xavfini oshirib, global energiya ta'minoti va xavfsizligiga tahdid solmoqda. Bu vaziyat, AQSh rejimining tashqi siyosatining muvaffaqiyatsizligi va dunyo bo‘ylab mojarolarni keltirib chiqarish tendentsiyasini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

️ Срок ультиматума, выдвинутого президентом США Дональдом Трампом иранским властям, истекает завтра, во вторник. Трамп заявил, что если Иран не откроет Ормузский пролив, США нанесут авиаудары по электростанциям и мостам страны. Эта угроза усугубляет напряженность в регионе, вызывая тревогу у международного сообщества.
️ Иранские официальные лица отвергли этот ультиматум, заявив о готовности ответить на любую агрессию. Одновременно страны Персидского залива и Израиль сообщили о перехвате враждебных дронов, что указывает на растущий риск военного столкновения в регионе.
️ Израиль продолжает свою военную операцию в Южном Ливане, где захватил и разрушил целые деревни. Эти действия приводят к бегству местного населения из своих домов и усиливают региональную нестабильность. Вторжение Израиля, на фоне конфликта американского режима с Ираном, ещё больше осложняет ситуацию на Ближнем Востоке.
️ В целом, ультиматум Трампа и ответ Ирана повышают риск войны в регионе, угрожая глобальной энергетической безопасности. Эта ситуация вновь демонстрирует провалы внешней политики американского режима и его тенденцию к разжиганию конфликтов по всему миру.