AQSh va Isroilning Eron boʻylab amalga oshirgan keng koʻlamli hujumlari natijasida kamida 34 kishi, shu jumladan olti nafar bolalar halok boʻldi. Hujumlar Tehron, Qom, Bandar-e Lengeh va boshqa oʻnlab shaharlarni qamrab oldi, jumladan, Tehron viloyatining Baharestan tumanida 23 kishi, shu jumladan toʻrt nafar qiz va ikki nafar 10 yoshgacha boʻlgan oʻgʻil bola halok boʻldi.
Hujumlar nafaqat harbiy obʼektlarni, balki fuqarolik infratuzilmani ham nishonga oldi. Tehronning yetakchi ilmiy muassasalaridan biri boʻlgan Sharif universiteti ogʻir zarar koʻrdi, binoning masjidi va laboratoriyalari vayron qilindi. Al Jazeera muxbiri Tohid Asadiyning xabar berishicha, hujumlar natijasida kamida 30 ta universitet zarar koʻrgan.
Bu hujumlar AQSh prezidenti Donald Trampning Fors qoʻltigʻini toʻliq ochish yoki Eronning elektr stansiyalari va koʻpriklariga zarba berish bilan tahdid qilgan bayonotlaridan keyin amalga oshirildi. Eron tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bagʻaeiy Trampning bayonotlarini "jinoyatchilik fikrlashning koʻrsatkichi" va "urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlarga undash" deb baholadi.
Eron rahbariyatining maslahatchisi Ali Akbar Velayati har qanday notoʻgʻri qadam global energiya oqimlari va xalqaro savdoni jiddiy buzishi mumkinligini taʼkidladi. Shu bilan birga, Isroil ham Eron tomonidan uchirilgan raketalar hujumiga uchradi, Haifada ikki kishi halok boʻldi, Tel-Aviv va boshqa shaharlarda bir qancha odamlar yaralandi.
Vaziyat mintaqaviy keskinlikni kuchaytirib, Eron oʻz infratuzilmasiga hujum qilingan taqdirda mintaqada shunga oʻxshash javobiy harakatlar amalga oshirishini eʼlon qildi. Fors qoʻltigʻi orqali dunyo neft va gazining 20 foizi oʻtadi, bu esa global iqtisodiyotga jiddiy taʼsir koʻrsatishi mumkin.

Крупномасштабные атаки США и Израиля по территории Ирана привели к гибели по меньшей мере 34 человек, включая шестерых детей. Удары затронули Тегеран, Кум, Бендер-Ленге и более десятка других городов. По данным агентства Fars, в результате воздушной атаки в остане Тегеран, округ Бахарестан, погибли 23 человека, в том числе четыре девочки и два мальчика в возрасте до 10 лет.
Атаки были направлены не только на военные объекты, но и на гражданскую инфраструктуру. Университет Шариф в Тегеране, один из ведущих научных вузов Ирана, получил серьёзные повреждения: были разрушены мечеть и лаборатории в комплексе. По сообщению корреспондента Al Jazeera Тохида Асади, с начала войны 28 февраля ударам подверглись не менее 30 университетов.
Эти атаки последовали после угроз президента США Дональда Трампа, который потребовал от Ирана полностью открыть Ормузский пролив под угрозой ударов по электростанциям и мостам. Пресс-секретарь МИД Ирана Эсмаил Багаэй охарактеризовал заявления Трампа как "проявление преступного мышления" и "подстрекательство к военным преступлениям и преступлениям против человечности".
Советник иранского руководства Али Акбар Велаяти предупредил, что любой неверный шаг любой из сторон может серьёзно нарушить глобальные потоки энергии и международную торговлю. Одновременно Израиль также подвергся ракетным атакам со стороны Ирана: в Хайфе погибли два человека, в Тель-Авиве и других городах есть раненые.
Ситуация усугубляет региональную напряжённость, при этом Иран заявил о готовности ответить "асимметрично" на любые удары по своей инфраструктуре. Ормузский пролив, через который проходит около 20% мировых поставок нефти и газа, остаётся потенциальным очагом эскалации, способным оказать серьёзное воздействие на мировую экономику.