Qabr Chamoun, Livon – Bayrutdan bir soatlik masofada, Livon tog‘larida joylashgan maktab binosi hozirda Isroil hujumlari tufayli janubiy Livondan qochib kelgan oilalar uchun boshpanaga aylantirilgan. Bir vaqtlar o‘quvchilar bilan to‘la bo‘lgan maktab hovlisi endi yordam yetkazib berish joyiga aylangan, bolalar maydonchasi esa bo‘sh qolgan. Sinf xonalarida partalar chetga surilib, o‘rniga matraslar qo‘yilgan.
49 yoshli Aymane Malli besh yoshli o‘g‘li Jadning qo‘lini ushlab: “Bu juda qiyin. Lekin men uchun bu yaxshi, chunki men omon qolishim va oilamni qarashim kerak”, dedi. U o‘zining rafiqasi va besh farzandi bilan 2-mart kuni Isroil Livonni bombardimon qila boshlaganidan keyin Tyre shahri yaqinidagi Habbouchdan qochib kelgan. Malli kelgusi haftalar haqida so‘ralganda: “Biz kutamiz. Balki bir kun hamma narsa tugaydi va biz uyimizga qaytishimiz mumkin… agar qayta olsak. Bizning boshqa tanlovimiz yo‘q”, deb takrorladi.
Butun Livonda maktablar, davlat binolari va vaqtinchalik boshpanalar yangi zo‘ravonlik to‘lqinidan qochayotgan oilalar bilan to‘lib ketmoqda. 2024-yil noyabr oyida Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi kuchga kirgan bo‘lsa-da, Isroil kelishuvni takroriy ravishda buzgan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti 10 000 dan ortiq buzilishlarni qayd etgan. So‘nggi haftalarda Isroil zarbalarini kuchaytirib, janubiy Livonga quruqlikdagi bosqinni boshladi, bu esa Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbullohning 28-fevraldagi AQSh-Isroil havo hujumida Eron rahbari Oyatulloh Ali Xomeneyni o‘ldirilishiga javoban hujum uyushtirganidan keyin sodir bo‘ldi.
Livon rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi Isroil hujumlari 120 nafar bolani o‘z ichiga olgan 1300 dan ortiq odamni o‘ldirgan va 1,1 milliondan ortiq odamni uylaridan haydab chiqargan, chunki Isroilning majburiy evakuatsiya tahdidlari va havo hujumlari tinch aholini yanada shimolga surib chiqarmoqda. 42 yoshli oshpaz Bilal Husayn: “Atrofimizda zarbalar bor edi. Biz ketishimiz kerakligini tushundik”, deb esladi. Uning oilasi ikki kunlik shimolga safar qildi, ko‘p vaqt yo‘l tirbandligida o‘tkazdi va to‘rt-besh boshpanaga urinib ko‘rdi, lekin ularning barchasi to‘la edi.
Yordam guruhlari Qabr Chamoundagi manzaralar butun mamlakat bo‘ylab takrorlanishini, ko‘plab oilalar tog‘larga kelganidan keyin to‘la sig‘imdagi boshpanalardan qaytarilishini aytmoqda. “Action Against Hunger” tashkiloti Qabr Chamoun maktabida 400 dan ortiq odam to‘la sig‘im tufayli qaytarilganini, tashkilot 247 ta jamoa boshpanasida 43 000 dan ortiq ko‘chirilgan odamni qo‘llab-quvvatlayotganini ma’lum qildi. Tashkilotning mintaqaviy direktori Syuzan Takkenberg: “Bizning va gumanitar hamjamiyatning sa’y-harakatlariga qaramay, katta bo‘shliqlar saqlanib qolmoqda. Ko‘p odamlar hali ham norasmiy boshpanalarda yoki hatto ko‘chalarda yashamoqda. Kamaygan gumanitar mablag‘lar javobimiz hajmi va tezligini cheklaydi, bu esa muhim ehtiyojlarni qondirmasdan qoldiradi va hayotni xavf ostiga qo‘yadi”, dedi.
Ba’zi boshpanalardagi sharoitlar yomonlashmoqda. Ba’zi binolarda suv ship va devorlardan oqib tushadi, bolalar oshqozon-ichak kasalliklari va ko‘z infeksiyalaridan aziyat chekmoqda. Boshqalarda oilalar shishalar va idishlarni to‘g‘ri tozalay olmaydi, bu chaqaloqlar orasida diareya va qusish holatlariga olib keladi. Takkenberg: “Bu alohida holatlar emas; ular butun mamlakat bo‘ylab ko‘chirilgan oilalar uchun haqiqatdir. Eng himoyasiz – bolalar, keksalar va nogironligi bo‘lgan odamlar eng qattiq zarba olmoqda. Ko‘chirilgan odamlarning beshdan biri bola, ammo sharoitlar ularning asosiy ehtiyojlarini qondirish yoki xavfsizligini kafolatlash uchun juda yomon”, dedi.
Yordam guruhi aytishicha, asosan Litani daryosi bo‘ylab ko‘priklar va kirish yo‘llari kabi asosiy infratuzilmaning vayron bo‘lishi janubiy Livonning tobora izolyatsiyalashuviga hissa qo‘shmoqda va ko‘proq oilalarning qochishiga to‘sqinlik qilmoqda. Qishloq xo‘jaligi yerlariga va ta’minot yo‘llariga yetkazilgan zarar oziq-ovqat ishlab chiqarish va kirish imkoniyatiga ta’sir qila boshladi, bu uzoq muddatli oziq-ovqat xavfsizligi haqida tashvishlarni keltirmoqda. Isroil rasmiylarining so‘nggi bayonotlari, shuningdek, janubiy Livonda uzoq muddatli xavfsizlik mavjudligini yoki to‘liq miqyosdagi okkupatsiyani o‘rnatish niyatlarini ko‘rsatmoqda, bu ko‘plab oilalarni ular hech qachon uylariga qaytishlari mumkinmi deb o‘ylashga majbur qilmoqda.

Кабр-Шамун, Ливан – Расположенная в горах Ливана, примерно в часе езды от Бейрута, школа превращена в убежище для семей, перемещенных из южного Ливана из-за израильских атак. Когда-то заполненный учениками школьный двор теперь стал местом раздачи помощи, детские площадки пустуют. В классах парты отодвинуты, чтобы освободить место для матрасов.
49-летний Айман Малли, держа за руку своего пятилетнего сына Джада, заявил: «Это очень трудно. Но для меня это нормально, потому что я должен выжить. Я должен заботиться о своей семье». Он бежал со своей женой и пятью детьми из Хаббуша, недалеко от прибрежного города Тир, после того как Израиль начал бомбардировки Ливана 2 марта, через два дня после начала совместной войны с США против Ирана. На вопрос о ближайших неделях Малли ответил: «Мы ждем. Может быть, однажды все закончится, и мы сможем вернуться домой… если сможем вернуться. У нас нет другого выбора».
По всему Ливану школы, государственные здания и временные убежища заполняются семьями, бегущими от нового витка насилия. В конце ноября 2024 года вступило в силу перемирие между Израилем и ливанской группировкой «Хезболла» после более чем года приграничных атак и боев. Однако Израиль неоднократно нарушал соглашение, ООН задокументировала более 10 000 нарушений режима прекращения огня. В последние недели Израиль усилил удары и начал наземное вторжение в южный Ливан после того, как поддерживаемая Ираном «Хезболла» провела атаку в ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи в результате американо-израильского воздушного нападения 28 февраля.
Ливанские власти заявляют, что последние израильские атаки убили более 1300 человек, включая около 120 детей, и вынудили более 1,1 миллиона человек покинуть свои дома, поскольку израильские угрозы принудительной эвакуации и воздушные атаки вытесняют гражданское население дальше на север. 42-летний повар Билал Хусейн, бежавший с женой и детьми из Тира в первые часы израильских бомбардировок, вспоминает: «Вокруг нас были удары. Мы поняли, что должны уйти». За этим последовало двухдневное путешествие на север, большую часть которого они провели в пробках, спали в машине. Семья пыталась найти место в четырех-пяти убежищах, но все были переполнены.
Гуманитарные группы отмечают, что сцены в Кабр-Шамуне повторяются по всей стране, многие семьи прибывают в горы, только чтобы быть отвергнутыми из-за переполненности убежищ. Организация «Action Against Hunger» сообщила, что в школе Кабр-Шамуна более 400 человек были отвергнуты из-за нехватки мест. Организация поддерживает более 43 000 перемещенных лиц в 247 коллективных убежищах. Региональный директор организации Сюзанна Таккенберг заявила: «Несмотря на наши усилия и усилия гуманитарного сообщества, сохраняются серьезные пробелы. Многие люди все еще живут в неформальных убежищах или даже на улицах. Сокращение гуманитарного финансирования ограничивает масштабы и скорость нашего реагирования, оставляя критические потребности неудовлетворенными и подвергая жизни риску».
Условия в некоторых убежищах ухудшаются. В некоторых зданиях вода протекает через потолки и стены, дети страдают желудочно-кишечными заболеваниями и глазными инфекциями. В других семьях не могут должным образом очищать бутылочки и посуду, что приводит к случаям диареи и рвоты среди младенцев. Таккенберг подчеркнула: «Это не единичные случаи; это реальность для перемещенных семей по всей стране. Наиболее уязвимые – дети, пожилые люди и люди с ограниченными возможностями – страдают больше всего. Каждый пятый перемещенный человек – ребенок, однако условия далеки от адекватных для удовлетворения их основных потребностей или гарантии их безопасности».
Гуманитарная группа также отметила, что разрушение ключевой инфраструктуры, особенно мостов и подъездных путей через реку Литани, способствует растущей изоляции южного Ливана и препятствует бегству большего числа семей. Ущерб сельскохозяйственным угодьям и цепочкам поставок также начинает влиять на производство и доступ к продовольствию, вызывая опасения по поводу долгосрочной продовольственной безопасности. Недавние заявления израильских официальных лиц также указывают на намерения установить длительное присутствие безопасности или полномасштабную оккупацию в южном Ливане, заставляя многие семьи задаваться вопросом, вернутся ли они когда-либо домой.
Это беспокоит Мухаммеда аль-Мустафу, продавца сладостей из Тира, который также ищет убежище в Кабр-Шамуне. Его дрожащий голос передает отчаяние: «Мен беспокоит не материальное, что осталось позади. Беспокоят воспоминания. Мы жили в том доме 40 лет. Старые фотографии, наша жизнь. Мы надеемся, что сможем вернуться и найти их».