G‘azoning markaziy qismidagi Mag‘oziy qochqinlar lageri yaqinida Isroil havo hujumlari va Hamas bilan Isroil tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan falastin militsiyasi o‘rtasidagi janglar natijasida kamida 10 kishi halok bo‘lgani haqida mahalliy manbalar xabar berdi. Hujumlar Hamas xavfsizlik xodimlariga qaratilgan bo‘lib, ular militsiya aʼzolari bilan to‘qnashuvga kirishgan. Janglar va zarbalarda qancha odamning vafot etgani hali aniq emas.
Deyr al-Balohdagi al-Aqsa kasalxonasi vakili sahnadan 10 kishining jasadi olib kelinganini aytdi. O‘nlab boshqa odamlar yaralangan, baʼzilari og‘ir ahvolda ekanligi qo‘shimcha qilindi. Isroil harbiylari yoki Hamasdan darhol izoh berilmadi. Dushanba kuni sodir bo‘lgan voqealar ketma-ketligi hali aniq emas, ammo guvohlar Isroil tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan militsiya aʼzolari Mag‘oziy sharqida nazorat punkti o‘rnatgani va ularga Hamas xavfsizlik xodimlari hujum qilgani, bu esa to‘qnashuvlarni keltirib chiqarganini aytdi.
Guvohlar, shuningdek, Isroil dronlari militsiyani qo‘llab-quvvatlash uchun aralashib, uchta joyda Hamas xodimlariga zarbalar berganini qo‘shdi. Isroil va Hamas bir-birini deyarli olti oy oldin kelishilgan o‘t ochishni to‘xtatishni doimiy ravishda buzishda ayblamoqda. G‘azo Hamas boshqaradigan sog‘liqni saqlash vazirligiga ko‘ra, shu vaqtdan beri Isroil hujumlarida kamida 723 falastinlik halok bo‘ldi. Isroil harbiylari esa shu davrda falastin guruhlari tomonidan hujumlarda besh askarining halok bo‘lganini aytdi.
Qurolsizlantirish masalasi AQSh prezidenti Donald Trampning 20 bandli tinchlik rejasining ikkinchi bosqichiga o‘tish uchun asosiy to‘siqlardan biri bo‘lib kelmoqda. O‘tgan hafta Hamas delegatsiyasi Qohirada Misr, Qatar va Turkiya vositachilari bilan uchrashib, AQSh boshchiligidagi Tinchlik Kengashi tomonidan falastin guruhlariga qurollarini demontaj qilish taklifiga dastlabki javob berdi. Yakshanba kuni Hamasning harbiy qanoti vakili Abu Ubayda Isroil Tramp rejasining birinchi bosqichi bo‘yicha majburiyatlarini bajarmasdan, qurolsizlantirish haqida har qanday gaplarni rad etdi.
Abu Ubayda: "Biz qurollar masalasini bu qo‘pol usulda ko‘tarishni qabul qilmaymiz" dedi va "Dushman tanklar va vayronagarchilik orqali bizdan ololmaganni, siyosat yoki muzokaralar stolida ololmaydi" deb qo‘shdi. Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu ilgari Hamasga "oson yo‘l yoki qiyin yo‘l" bilan qurolsizlantirilishini ogohlantirgan. Abu Ubayda, shuningdek, Hamasning G‘azodagi kurashini Isroil va AQSh bilan Eron va uning ittifoqchilari o‘rtasidagi kengroq mojaroga bog‘ladi, Eron kuchlari va Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh va Husiy tomonidan Isroilga qilingan raketa, dron va raket hujumlarini 2023-yil 7-oktabrda Hamas boshlagan narsaning "kengaytmasi" deb maqtadi.

По меньшей мере 10 палестинцев погибли в результате израильских авиаударов и столкновений между ХАМАС и поддерживаемой Израилем палестинской милицией в центральной части сектора Газа, сообщают местные источники. Удары, как сообщается, были нацелены на сотрудников безопасности ХАМАС, которые вступили в столкновение с членами милиции к востоку от лагеря беженцев Магхази. Неясно, сколько из погибших стали жертвами авиаударов, а сколько — наземных боев.
Представитель больницы Аль-Акса в Дейр-эль-Балахе заявил, что тела 10 человек с места событий были доставлены туда. Десятки других людей получили ранения, некоторые находятся в критическом состоянии, добавил он. Немедленных комментариев от израильской армии или ХАМАС не последовало. Точная последовательность событий в понедельник остается неясной, однако свидетели сообщили, что члены поддерживаемой Израилем милиции установили контрольно-пропускной пункт к востоку от Магхази, где подверглись нападению со стороны сотрудников безопасности ХАМАС, что спровоцировало столкновения.
Свидетели добавили, что израильские дроны вмешались для поддержки милиции, нанеся удары по персоналу ХАМАС в трех местах. Израиль и ХАМАС обвиняют друг друга в неоднократных нарушениях прекращения огня, согласованного почти шесть месяцев назад. По данным управляемого ХАМАС министерства здравоохранения территории, с тех пор в результате израильских атак в Газе погибли по меньшей мере 723 палестинца. Израильская армия заявила, что за тот же период в результате атак палестинских групп погибли пять ее солдат.
Вопрос разоружения стал одним из ключевых препятствий для перехода ко второму этапу 20-пунктового плана мира президента США Дональда Трампа. На прошлой неделе делегация ХАМАС встретилась в Каире с египетскими, катарскими и турецкими посредниками, чтобы дать первоначальный ответ на предложение возглавляемого США Совета мира о выводе из строя оружия палестинских групп. В воскресенье представитель военного крыла ХАМАС отверг любые разговоры о разоружении до того, как Израиль выполнит свои обязательства по первому этапу плана Трампа.
Абу Убайда, чей тезка был убит в израильском ударе в прошлом году, заявил: "Мы не приемлем поднятие вопроса об оружии в такой грубой манере" и добавил: "То, что враг не смог отнять у нас с помощью танков и разрушений, он не отнимет через политику или за столом переговоров". Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху ранее предупреждал ХАМАС, что он будет разоружен "легким или трудным путем". Абу Убайда также связал борьбу ХАМАС в Газе с более широким конфликтом между Израилем и США и Ираном и его союзниками, похвалив ракетные, дроновые и ракетные атаки на Израиль со стороны иранских сил и поддерживаемых Ираном "Хезболлы" в Ливане и хуситов в Йемене как "продолжение" того, что начал ХАМАС 7 октября 2023 года.