Janubiy Afrikaning mashhur Ladysmith Black Mambazo guruhida yarim asrdan ortiq kuylagan Albert Mazibuko 77 yoshida vafot etdi. Musiqachi o‘tgan yakshanba kuni qisqa muddatli kasallikdan so‘ng dunyodan o‘tdi, bu haqda guruh o‘zining Facebook sahifasida eʼlon qildi.
Mazibuko 1969-yilda Ladysmith Black Mambazoga qo‘shildi va guruh beshta Grammy mukofotini qo‘lga kiritdi, shuningdek, Pol Saymonning 1986-yilda chiqqan “Graceland” albomida ishtirok etdi. Guruh dushanba kuni Mazibukoga hurmat bildirib, uni “mehribon”, “avliyo” va yosh aʼzolar uchun “donishmand oqsoqol” deb taʼrifladi. Bayonotda aytilishicha, u “Ladysmith Black Mambazoning vazifasi va musiqasini dunyo bo‘ylab tarqatishni yaxshi ko‘rardi” va “tinchlik, muhabbat va uyg‘unlikni” tarqatish haqida hech qachon charchamagan.
Mazibuko sharqiy uMnambithi shahrida (rasmiy ravishda Ladysmith deb ataladi) o‘sgan va fermada to‘liq ishlash uchun maktabni erta tark etgan. Uning amakivachchasi Jozef Shabalala 1960-yilda Ladysmith Black Mambazoga asos solgan va oxir-oqibat Mazibukoni guruhga taklif qilgan. Guruh mahalliy Zulu qo‘shiqlari va raqslarini Janubiy Afrikaning isicathamiya anʼanasi bilan birlashtirib, 1970-yilda radio chiqishi yozish shartnomasiga olib keldi va 1973-yilda Afrikaning birinchi oltin sotuvchi “Amabutho” albomini chiqardi.
Guruh AQSh yulduzi Pol Saymon ularni “Graceland” albomida kuylash uchun jalb qilgandan keyin global tan olinishga erishdi, garchi Saymon o‘sha paytda aparteid Janubiy Afrikaga qarshi madaniy boykotni buzgani uchun tanqid qilingan edi. Madaniyat vaziri Gayton Makkenzi dushanba kuni Mazibukoga hurmat bildirib, uni “ijrochi emas, balki dunyo bo‘ylab odamlarni musiqada birlashtirgan noyob Janubiy Afrika ovozining saqlovchisi” deb atadi.
Ladysmith Black Mambazo aparteidning qorong‘u o‘n yilliklarida irqiy kamsitish qonuniy bo‘lgan paytda umid va birlik qo‘shiqlarini kuylagan. Mazibuko 2015-yilda BBCning “Soul Music” dasturida aparteidni “bizga juda qattiq” deb taʼriflab, ish joyida politsiya tomonidan ID daftarlarini ko‘rsatishga majbur bo‘lganini esladi. U 1994-yilda birinchi post-aparteid saylovida odamlarning navbat tashlaganini ko‘rishni “jannatga o‘xshash” deb his qilganini aytdi. Guruh hozirda uzoq yillik aʼzolar va yosh musiqachilardan iborat bo‘lib, fevral oyidan beri AQShda gastrol safarida bo‘lib, juma kuni so‘nggi kontsertini berishi rejalashtirilgan edi.

Альберт Мазибуко, певший в культовой южноафриканской группе Ladysmith Black Mambazo более пяти десятилетий, скончался в возрасте 77 лет. Музыкант умер в воскресенье после непродолжительной болезни, о чем сообщил хоровой коллектив на своей странице в Facebook.
Мазибуко присоединился к Ladysmith Black Mambazo в 1969 году, и группа впоследствии выиграла пять премий «Грэмми» и приняла участие в знаменитом альбоме Пола Саймона «Graceland» 1986 года. В понедельник группа отдала дань уважения Мазибуко, описав его как «доброго до безрассудства» и «святого», который выступал в роли «мудрого старшего» для молодых участников. В заявлении говорилось, что он «любил путешествовать по миру, распространяя миссию и музыку Ladysmith Black Mambazo» и «никогда не уставал рассказывать об истории группы и ее стремлении распространять „мир, любовь и гармонию“ везде, где люди готовы слушать».
Мазибуко вырос в восточном городе уМнамбити (официально известном как Ледисмит) и рано бросил школу, чтобы работать полный день на ферме. Его двоюродный брат Джозеф Шабалала основал Ladysmith Black Mambazo в 1960 году и в итоге пригласил Мазибуко присоединиться. Группа объединила традиционные зулусские песни и танцы с южноафриканским исикатамия, акапельной традицией, часто сопровождаемой мягким, шаркающим стилем танца. Выступление на радио в 1970 году привело к контракту на запись, а в 1973 году они выпустили первый в Африке золотой альбом «Amabutho».
Группа достигла мирового признания после того, как американская звезда Пол Саймон привлек их к участию в многомиллионном альбоме «Graceland». В то время Саймона критиковали за нарушение культурного бойкота апартеида в Южной Африке. Министр культуры Гейтон Маккензи в понедельник также отдал дань уважения Мазибуко, заявив в своем заявлении, что он был «больше, чем исполнитель; он был хранителем уникального южноафриканского звука, который путешествовал по миру и объединял людей через музыку».
Ladysmith Black Mambazo пели песни надежды и единства в темные десятилетия апартеида, когда расовая дискриминация была узаконена. Мазибуко в 2015 году в программе BBC «Soul Music» рассказал, что апартеид был «очень суровым» для них, вспомивая, как полиция требовала у них удостоверения личности, используемые режимом апартеида для ограничения передвижения чернокожих южноафриканцев. Он добавил, что видя, как люди выстраиваются в «мили и мили» очередей для голосования на первых пост-апартеидных выборах в 1994 году, было «похоже на рай». Нынешний состав группы включает как давних участников, так и новых, молодых музыкантов, и они с февраля гастролируют в США, где должны были дать последний концерт в пятницу.