AQSh va Isroil rejimlarining Eron ustiga boshlagan urushi davomida mamlakatning madaniy meros ob’yektlari, ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot markazlari keng ko‘lamli vayronagarchilikka uchramoqda. Eron hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgacha kamida 56 ta meros ob’yekti, 30 ta universitet va 55 ta kutubxona shikastlangan. Madaniyat va turizm vaziri Reza Salehi Amiriyning ta’kidlashicha, bu vayronagarchiliklar Eron milliy o‘zligiga qarshi “ataylab va ongli hujum” hisoblanadi.
Urushning dastlabki kunlarida, 28-fevralda, janubiy Minab shahridagi Shajareh Tayyibeh qizlar maktabiga qilingan zarba natijasida 170 nafarga yaqin odam, asosan 7-12 yoshli qizlar halok bo‘ldi. AQSh prezidenti Donald Tramp dastlab bu hujumni rad etgan bo‘lsa, Al Jazeera va Amnesty International kabi mustaqil tergovlar hujumning ataylab qilinganligi va AQSh ishlab chiqargan Tomahawk raketa ishlatilganligini aniqlagan.
Urush boshlanganidan beri kamida 30 ta Eron universiteti hujumga uchragan. 28-mart kuni Eron Fan va Texnologiya Universiteti (IUST) Isroil-AQSh zarbalariga uchradi, zarar va qurbonlar haqida aniq ma’lumot hali oshkor etilmagan. 29-martda Isfahan shahridagi universitet ikkinchi marta bombardimon qilindi, to‘rt nafar xodim yaralandi. 4-aprelda Tehron shimolidagi Shahid Beheshti Universitetining Lazer va Plazma Tadqiqot Instituti AQSh va Isroil samolyotlari tomonidan bombardimon qilindi. Universitet bayonotida bu hujum “olimlar xavfsizligi va mamlakat ilmiy muhitiga nisbatan hujum” ekanligini ta’kidladi.
Fan, tadqiqot va texnologiya vaziri Husayn Simaei Saraf tadqiqot markazida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Eron olimlari o‘n yillar davomida nishon bo‘lib kelayotganini aytdi. U 2025-yil iyun oyidagi 12 kunlik urush davrida Isroil tomonidan Shahid Beheshti Universiteti bir necha professorlari o‘ldirilganini eslatdi. Vazir “Universitetlar va tadqiqot markazlariga hujum qilish Tosh davriga qaytish demakdir” deb ta’kidladi, bu Trampning Eronni “Tosh davriga qaytarish” bilan tahdid qilgan so‘zlariga ishora edi.
Tehronning boshqa ilmiy muassasalari ham hujumga uchradi. 100 yildan ortiq tarixga ega bo‘lgan Paster Instituti, yuqumli kasalliklar, vaktsinalar va biologik mahsulotlar ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi, hujumga uchradi. 2026-yil 6-aprelda Tehronning yetakchi ilmiy universitetlaridan biri bo‘lgan Sharif Texnologiya Universiteti AQSh-Isroil hujumlariga uchradi, masjid va laboratoriyalari katta zarar ko‘rdi. Eronning birinchi vitse-prezidenti Muhammad Reza Aref Trampni “bunker-yoruvchi” bomba ishlatganlikda aybladi va bu hujumni “Trampning aqldan ozganligi va nodonligi ramzi” deb atadi.
Kutubxonalar ham katta zarar ko‘rdi. Eron jamoat kutubxonalari assotsiatsiyasi rahbari 4-aprel holatiga ko‘ra kamida 55 ta kutubxona shikastlangan, ulardan ikkitasi butunlay vayron qilinganini ma’lum qildi. Madaniy meros, turizm va hunarmandchilik vazirligi esa kamida 56 ta muzey, tarixiy yodgorlik va madaniy ob’yektning shikastlanganligini qayd etdi. Faqatgina Tehron shahrida 19 ta joy, jumladan G‘uliston saroyi, Katta bozor va sobiq senat binosi zarar ko‘rgan.
G‘uliston saroyi 2-martda shikastlangan, u Qojarlar davriga (1789-1925) tegishli bo‘lib, Tehronni Eron poytaxti qilgan turk sulolasi tomonidan qurilgan. Saroy forsiy hunarmandchilik va me’morchilikni Yevropa uslublari bilan uyg‘unlashtirgan. Tehronning Katta bozori ham zarar ko‘rgan, uning ayrim qismlari Qojarlar davriga borib taqaladi. Poytaxtdan tashqarida, Isfahonda 17-asrga oid Chehel Sotun saroyi va Masjidi Jome (Eronning eng qadimgi jome masjidi) ham bombardimon qilingan. UNESCO ma’lumotlariga ko‘ra, bu masjid Eron islom me’morchiligining 12 asrlik ketma-ketligini aks ettiradi.
Madaniyat va turizm vaziri Reza Salehi Amiri 1-aprelda Al Jazeeraga bergan intervyusida xalqaro hamjamiyatning jim turishini qoraladi va ayniqsa UNESCOni barcha meros ob’yektlarining geografik koordinatalariga ega bo‘lishiga qaramay aralashmaslikda aybladi. UNESCO Eron tarixiy ob’yektlariga yetkazilgan zararni tasdiqlagan, urushdan oldin barcha tomonlarga meros ob’yektlarining koordinatalarini taqdim etganini ma’lum qilgan.
Xalqaro Inqirozlar Guruhi Eron loyihasi direktori Ali Vaezning ta’kidlashicha, Isroil va AQSh Eronning sanoat va ta’lim salohiyatini yo‘q qilish orqali 92 million aholisi bo‘lgan mamlakatni muvaffaqiyatsiz davlatga aylantirishga intilmoqda. Lekin u “bir necha ming yillik tarixga ega bo‘lgan tsivilizatsiyani havo hujumlari bilan yo‘q qilib bo‘lmaydi” deb qo‘shimcha qildi. York Universiteti siyosat va xalqaro munosabatlar bo‘yicha dotsenti Kristofer Fetherstonning aytishicha, Tramp ma’muriyati madaniy yodgorliklar va ta’lim muassasalariga qilingan hujumlarni “istisno va tasodifiy” deb ko‘rsatish o‘rniga, ularni normallashtirishga intilmoqda.
AQSh va Isroil rejimlari bunday hujumlarni ilgari ham amalga oshirgan, xususan G‘azo va Iroqda. 2003-yilda AQSh boshchiligidagi Iroq bosqini Bag‘doddagi Iroq muzeyining talon-toroj qilinishiga olib keldi, minglab artefaktlar o‘g‘irlangan yoki yo‘q qilingan. Xuddi shu yili AQSh qo‘shinlari Bag‘doddagi Iroq Milliy kutubxonasi va arxivini talon-toroj qilgan va binoni yoqib yuborgan. G‘azoda, UNESCO ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil 2023-yil oktyabridan boshlab genotsidal urushi davomida 200 ga yaqin meros ob’yektini yo‘q qilgan yoki shikastlagan. 2025-yil oktyabridan “olov o‘chirish” joriy qilingan bo‘lsa-da, Isroilning G‘azoga hujumlari davom etmoqda.

Война, развязанная режимами США и Израиля против Ирана, привела к широкомасштабным разрушениям объектов культурного наследия, образовательных учреждений и научно-исследовательских центров страны. По данным иранских властей, на данный момент повреждено не менее 56 объектов наследия, 30 университетов и 55 библиотек. Министр культуры и туризма Реза Салехи Амири охарактеризовал эти разрушения как «преднамеренное и осознанное нападение» на иранскую идентичность.
В первые дни войны, 28 февраля, удар по начальной школе для девочек Шаджаре Таййибе в городе Минаб на юге Ирана привел к гибели около 170 человек, в основном девочек в возрасте 7-12 лет. Президент США Дональд Трамп изначально отрицал причастность США к этой атаке, однако независимые расследования Al Jazeera и Amnesty International подтвердили, что удар был, вероятно, преднамеренным и осуществлен с использованием американской крылатой ракеты «Томагавк».
С начала войны не менее 30 иранских университетов подверглись нападениям. 28 марта Иранский университет науки и технологий (IUST) был поражен ударами, которые, по сообщениям местных СМИ, были нацелены Израилем и США. 29 марта университет в Исфахане подвергся бомбардировке во второй раз, в результате чего пострадали четыре сотрудника. 4 апреля Лазерно-плазменный исследовательский институт Университета Шахид Бехешти в Тегеране был атакован самолетами США и Израиля. В заявлении университета подчеркивается, что этот враждебный акт направлен не только против безопасности ученых, но и представляет собой «явное нападение на разум, исследования и свободу мысли».
Министр науки, исследований и технологий Хоссейн Симаи Сараф на пресс-конференции в исследовательском центре заявил, что иранские ученые десятилетиями были мишенью, напомнив об убийствах профессоров Университета Шахид Бехешти Израилем в ходе 12-дневной войны в июне 2025 года. Министр отметил, что «атаки на университеты и исследовательские центры означают возвращение в каменный век», что является отсылкой к угрозе Трампа «отбросить Иран в каменный век» путем систематических ударов по инфраструктуре.
Другие научные учреждения Тегерана также пострадали. Институт Пастера, основанный более 100 лет назад и занимающийся инфекционными заболеваниями, производством вакцин и биопрепаратов, был атакован. 6 апреля 2026 года удары США и Израиля поразили Технологический университет Шарифа в Тегеране, один из ведущих научных вузов Ирана, часто сравниваемый с MIT. По сообщениям, серьезно повреждены мечеть и лаборатории комплекса. Первый вице-президент Ирана Мохаммад Реза Ареф обвинил США в применении «бункерной» бомбы для атаки на университет, назвав это «символом безумия и невежества Трампа».
Библиотеки также понесли значительный ущерб. Глава ассоциации публичных библиотек Ирана 4 апреля сообщил, что повреждено не менее 55 библиотек, две из которых полностью разрушены. Министерство культурного наследия, туризма и ремесел зафиксировало повреждения не менее 56 музеев, исторических памятников и культурных объектов. Только в Тегеране пострадали 19 мест, включая дворец Голестан, Большой базар и бывшее здание сената.
Дворец Голестан, поврежденный 2 марта, относится к эпохе Каджаров (1789-1925), когда тюркская династия объединила Иран после десятилетий гражданских беспорядков и сделала Тегеран столицей. Дворец сочетает персидское мастерство и архитектуру с европейскими мотивами. Большой базар Тегерана, также пострадавший, является историческим рынком, части которого восходят к периоду Каджаров. За пределами столицы удары достигли сердца золотого века исламского Ирана: в начале марта в Исфахане были повреждены дворец Чехель Сотун XVII века и Масджид-е Джаме – старейшая пятничная мечеть Ирана, которая, по данным ЮНЕСКО, «иллюстрирует последовательность архитектурных стилей разных периодов иранской исламской архитектуры на протяжении 12 веков».
Министр культуры и туризма Реза Салехи Амири в интервью Al Jazeera 1 апреля осудил молчание международного сообщества и прямо обвинил ЮНЕСКО в бездействии, несмотря на наличие географических координат всех объектов наследия. ЮНЕСКО подтвердила факт повреждения исторических объектов в Иране, отметив, что до войны предоставила всем сторонам координаты объектов наследия для «принятия всех возможных мер предосторожности во избежание ущерба».
Директор проекта Ирана в Международной кризисной группе Али Ваэз заявил, что, разрушая промышленный и образовательный потенциал Ирана, Израиль и США стремятся предотвратить восстановление страны, чтобы превратить ее с населением 92 миллиона человек в несостоявшееся государство. Однако он добавил, что «цивилизацию, пережившую несколько тысячелетий, нельзя стереть с лица земли воздушными бомбардировками». Доцент политики и международных отношений Йоркского университета Кристофер Фезерстон отметил, что публичные заявления администрации Трампа на фоне атак на культурные памятники и образовательные учреждения представляют собой разрыв с прошлым: вместо попыток представить такие удары «исключительными и случайными», нынешняя администрация, по его словам, стремится их нормализовать.
Режимы США и Израиля проводили подобные атаки и ранее, особенно в Газе и Ираке. Вторжение США в Ирак в 2003 году привело к разграблению Иракского музея в Багдаде, где тысячи артефактов были украдены или уничтожены. В том же году американские войска наблюдали, как мародеры разграбили Иракскую национальную библиотеку и архив в Багдаде и подожгли здание, уничтожив более 90% редких книг. В Газе, по данным ЮНЕСКО, Израиль разрушил или повредил около 200 объектов наследия в ходе геноцидальной войны против палестинского анклава, начавшейся в октябре 2023 года. Несмотря на «перемирие» с октября 2025 года, израильские атаки на Газу продолжаются, включая разрушение византийской церкви Джабалии 444 года постройки, античного порта Антедон (800 г. до н.э.) и Великой мечети Омари VII века.