AQSh va Isroilning Eron ustidan boshlagan urushi oltinchi haftasiga kirgani bilan, Fors ko‘rfazidagi yoqilg‘i yetkazib berishida jiddiy inqiroz yuzaga keldi. Eron hukumati tomonidan Hormuz bo‘g‘ozi blokadaga olinganligi sababli, har kuni 20 million barrel neft tashuvchi minglab tankerlar harakatlanmay qolgan. Bu dunyo neft va suyuq tabiiy gaz (LNG) eksportining beshdan bir qismini to‘xtatdi.
Eronning harbiy rahbariyati bo‘g‘ozni „yopilgan“ deb e‘lon qilib, har qanday kemani yoqib yuborish bilan tahdid qildi. Natijada, bo‘g‘oz orqali harakat 95% ga kamaydi. Eron hozir faqat ayrim mamlakatlar bilan kelishuvga erishgan holda bir nechta tankerlarni o‘tkazmoqda. Bundan tashqari, urush davomida Qatar kabi mamlakatlarning yirik LNG inshootlari hujumga uchragan, bu esa global energiya narxlarini keskin oshirdi.
Misr hukumati bu inqirozga qarshi kurashda „eng yaxshi natijalarga erishgan“ mamlakatlardan biri ekanligini da‘vo qildi. Misr Bosh vaziri Mostafa Madbouly o‘tkazgan matbuot anjumanida, mamlakatning energiya importi hisob-fakturasi yanvar oyidagi 1,2 milliard dollardan mart oyida 2,5 milliard dollargacha oshganini ma‘lum qildi. Bu Misr kabi qarzga botgan iqtisodiyot uchun jiddiy muammo hisoblanadi.
Misr hukumatining choralari orasida yoqilg‘i narxlarini 14% dan 30% gacha oshirish, davlat energiya resurslarini tejash va importga qaramlikni kamaytirish bor. Mamlakat ichki gaz va neft ishlab chiqarishiga qaramay, Isroil va Fors ko‘rfazi davlatlaridan import qilinadigan mahsulotlarga tayanadi.
Boshqa Osiyo mamlakatlari ham energiya tejash choralarini joriy qilmoqda. Pokiston bozor va savdo markazlarini ertaroq yopish, Bangladesh hukumat va xususiy sektorda ish vaqtini qisqartirish, Shri-Lanka va Sloveniyada esa yoqilg‘i normasi va sotib olish cheklovlarini joriy qilgan. Malayziya, Filippin, Tailand va Vyetnam kabi davlatlar ham uydan ishlash va kamroq sayohat qilish kabi choralarni amalga oshirmoqda.

Война, которую США и Израиль ведут против Ирана, вступила в шестую неделю, вызвав глобальный топливный кризис. Блокада Ормузского пролива, введённая иранскими властями, привела к тому, что тысячи танкеров с нефтью и сжиженным природным газом (СПГ) оказались заблокированы. В мирное время через этот пролив проходит пятая часть мировых поставок нефти и СПГ из стран Персидского залива.
Старший советник командующего Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана Эбрахим Джабари объявил пролив «закрытым» 2 марта, угрожая поджечь любые суда, которые попытаются пройти. С тех пор трафик через пролив упал более чем на 95%. Тегеран сейчас пропускает лишь несколько танкеров после достижения соглашений с отдельными странами. Кроме того, энергетическая инфраструктура в регионе, включая объекты Катара, пострадала от атак, что привело к росту цен на энергоносители.
Египет заявил, что является одной из «лучших стран» по борьбе с кризисом благодаря принятым мерам. Премьер-министр Египта Мостафа Мадбули на пресс-конференции 28 марта сообщил, что счёт за импорт энергии вырос с 1,2 млрд долларов в январе до 2,5 млрд долларов в марте. Это создаёт серьёзные проблемы для экономики Египта, которая сильно зависит от импорта топлива, особенно из Израиля и государств Персидского залива.
Меры Египта включают повышение цен на топливо на 14–30%, а также усилия по сохранению государственных энергоресурсов и снижению зависимости от импорта. Несмотря на собственное производство газа и нефти, страна продолжает полагаться на ввозимые нефтепродукты.
Другие страны также вводят энергосберегающие меры. Пакистан закрывает рынки и торговые центры раньше, Бангладеш сокращает рабочие часы, Шри-Ланка и Словения вводят нормирование топлива. В Малайзии, Филиппинах, Таиланде и Вьетнаме государственные служащие переведены на удалённую работу или сокращённую неделю для экономии энергии.