Isroil hukumati, Istanbuldagi konsulligiga bo‘lgan muvaffaqiyatsiz hujumdan so‘ng "qo‘rqitib bo‘lmaydi" deya bayonot berdi. Turkiya Ichki ishlar vazirligi, Levent tumanidagi binoning etti-qavatiga yetishga urinayotgan qurolli shaxslar tomonidan amalga oshirilgan hodisada bir hujumchi o‘ldirilganini va ikkitasi yaralangan holda qo‘lga olinganini ma’lum qildi. Hujumda ikki politsiya xodimi yengil jarohat olgan.
Turkiya rasmiylari bu voqeani "provokatsiya" deb ta’riflab, sabablarni tekshirishda davom etayotganliklarini aytdi. O‘ldirilgan shaxsning "dinni suiiste’mol qiluvchi terror guruhi bilan aloqasi bor" ekanligi da’vo qilindi. Qo‘lga olingan ikkita hujumchi, Onur C. va Enes C. ismli aka-ukalar sifatida aniqlangan, ulardan birining giyohvandlik bilan bog‘liq jinoyat yozuvi bor.
Ichki ishlar vaziri Mustafa Ciftci, hujumchilar Kocaeli viloyatidan ijaraga olingan mashina orqali kelganligini va Istanbul prokurorlari tergov boshlaganini aytdi. Prezident Recep Tayyip Erdogan "har qanday terrorizmga qarshi kurashish" va "sotqin hujumni qoralash" niyatini bildirdi. Isroil Tashqi ishlar vazirligi vakili, konsullikda xodimlar bo‘lmagan vaqtda hodisa sodir bo‘lganini, chunki Isroil 2023-yil 7-oktabrdagi Hamas hujumidan keyin diplomatlarni olib chiqqanligini ta’kidladi.
Isroil vazirligi X platformasida chiqargan bayonotida, bu terror hujumini qoralab, Turkiya xavfsizlik kuchlarining tezkor javobini maqtadi. AQShning Turkiyadagi elchisi Tom Barrack ham Turkiya va uning xavfsizlik kuchlarining "tez va qat’iy javobi" ni maqtadi. Hodisa Turkiya va Isroil o‘rtasidagi murakkab diplomatik munosabatlar fonida, mintaqaviy xavfsizlik muammolarini yanada kuchaytirishi mumkin.

Израильские власти заявили, что "не будут запуганы" после неудачного нападения на их консульство в Стамбуле. Министерство внутренних дел Турции сообщило, что в результате перестрелки в районе Левент, где вооруженные лица пытались добраться до седьмого этажа здания, один нападавший был убит, а двое других задержаны с ранениями. В инциденте также получили легкие ранения два полицейских.
Турецкие официальные лица охарактеризовали произошедшее как "провокацию" и заявили, что мотивы остаются под следствием. Убитый, по утверждению властей, "имел связи с террористической группой, эксплуатирующей религию". Задержанные нападавшие были идентифицированы как братья Онур Ч. и Энес Ч., причем у первого имелась судимость, связанная с наркотиками.
Министр внутренних дел Мустафа Чифтчи сообщил, что нападавшие прибыли из провинции Коджаэли на арендованном автомобиле, а стамбульские прокуроры начали расследование. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пообещал бороться "со всеми видами терроризма" и осудил "вероломное нападение". Представитель МИД Израиля отметил, что в момент инцидента в консульстве не было персонала, поскольку Израиль вывел дипломатов после теракта ХАМАС 7 октября 2023 года и последующей войны в Газе.
В сообщении на X израильское министерство осудило то, что оно назвало террористической атакой, и похвалило быстрые действия турецких сил безопасности. Посол США в Турции Том Баррак также высоко оценил Турцию и ее службы безопасности за "их быстрый и решительный ответ". Инцидент происходит на фоне сложных дипломатических отношений между Турцией и Израилем, подчеркивая сохраняющиеся региональные угрозы безопасности.