Eron, AQShning fuqarolik infratuzilmasiga tahdidlariga javoban, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklaridagi energetika ob’yektlarini potentsial nishonlar ro‘yxatiga qo‘shish bilan tahdid soldi. Tasnim axborot agentligi xabar berishicha, harbiy manba shuni aytdiki, agar Eron infratuzilmasi hujumga uchrasa, bu qo‘shni davlatlarning energetika inshootlari nishonga olinadi.
Bu bayonotlar AQSh prezidenti Donald Trampning Eronni Hormuz bo‘g‘ozini ochish bo‘yicha ultimatumiga rioya qilmasa, “butun bir tsivilizatsiyani yo‘q qilish” bilan tahdid qilganidan keyin keldi. Bo‘g‘ozni blokadasi global iqtisodni chayqatdi, Tramp esa Isroil bilan birgalikda olib borayotgan urushni kuchaytirib, mamlakatdagi har bir ko‘prik va elektr stantsiyasini vayron qilish bilan tahdid qildi.
Eron birinchi vitse-prezidenti Muhammad Rizo Aref X ijtimoiy tarmog‘ida mamlakat barcha imkoniyatlarga tayyor ekanligini aytdi. U: “Milliy xavfsizlik va infratuzilmaning barqarorligi bizning aniq hisob-kitoblarimiz mavzusidir. Hukumat barcha stsenariylar uchun zarur choralarni batafsil yakunladi. Hech qanday tahdid bizning tayyorgarligimiz va aql-idrokimizdan tashqarida emas”, deb yozdi.
Vaqt o‘tishi bilan Eronga zarbalar kuchaydi, temir yo‘l va avtomobil ko‘priklari, aeroport va neft-kimyo zavodiga hujumlar amalga oshirildi. AQSh kuchlari, shuningdek, Eronning asosiy neft eksport terminali joylashgan Xarg orolidagi nishonlarga hujum qildi. Fors ko‘rfazi davlatlari, o‘tgan oy urush boshlanganidan beri Eron mintaqadagi AQSh bazalari va infratuzilmasiga vaqt-vaqti bilan hujumlar amalga oshirgani sababli, asabiylashgan holatda.
Bahraynning Xalifa Bin Salmon porti operatori Trampning muddati o‘tishi atrofida operatsiyalarni vaqtincha to‘xtatishini e’lon qildi. AQSh Davlat departamenti Bahrayndagi barcha AQSh fuqarolari uchun qo‘shimcha buyruq berilmaguncha joyda qolish buyrug‘ini chiqardi va Haj ziyorati yoki Ar-Riyodga sayohatni qayta ko‘rib chiqishni maslahat berdi. Quvayt Ichki ishlar vazirligi odamlarga “ehtiyot chora” sifatida kechasi uyda qolishni so‘radi.
Mintaqa bo‘ylab portlashlar eshitildi: Bag‘dod aeroporti yaqinidagi AQSh diplomatik muassasasiga raketalar otildi, Bahraynda va BAAda portlashlar haqida xabar berildi. BAA Mudofaa vazirligi X-da Erondan kelayotgan raketa va dron hujumlariga qarshi kurashayotganini aytdi, Qatar esa o‘z hududiga qilingan raketa hujumini to‘sib qo‘yganini bildirdi.

Иран, отвечая на угрозы США в отношении своей гражданской инфраструктуры, пригрозил добавить энергетические объекты Саудовской Аравии и Объединенных Арабских Эмиратов в список потенциальных целей. Как сообщает информационное агентство Тасним, военный источник заявил, что если иранская инфраструктура подвергнется нападению, энергообъекты этих соседних государств станут мишенями.
Эти заявления последовали после того, как президент США Дональд Трамп пригрозил уничтожить «целую цивилизацию», если Иран не выполнит его ультиматум об открытии Ормузского пролива. Блокада нефти через стратегический водный путь потрясла мировую экономику, а Трамп, по его словам, угрожал усилить войну против Ирана, которую США ведут вместе с Израилем, уничтожив каждый мост и электростанцию в стране.
Первый вице-президент Ирана Мохаммад Реза Ареф в сообщении на X заявил, что страна готова ко всем возможностям. Он написал: «Национальная безопасность и устойчивость инфраструктуры являются предметом наших точных расчетов. Правительство детально завершило необходимые меры для всех сценариев. Ни одна угроза не выходит за пределы нашей готовности и интеллекта».
По мере приближения дедлайна атаки на Иран усилились: были поражены железнодорожные и автомобильные мосты, аэропорт и нефтехимический завод. Силы США также атаковали цели на острове Харг, где расположен главный нефтяной экспортный терминал Ирана. Государства Персидского залива находятся в напряжении, поскольку с начала войны в прошлом месяце Иран периодически проводит атаки на базы и инфраструктуру США в регионе.
Оператор порта Халифа Бин Салман в Бахрейне объявил о временной приостановке операций около времени истечения срока Трампа. Государственный департамент США издал приказ о пребывании на месте для всех граждан США в Бахрейне до дальнейшего уведомления, а также посоветовал пересмотреть поездки для участия в Хадже или в Эр-Рияд. Министерство внутренних дел Кувейта попросило людей оставаться дома ночью в качестве «превентивной меры».
По всему региону слышались взрывы: ракеты были выпущены по дипломатическому объекту США близ аэропорта Багдада, в столице Ирака также были слышны взрывы. Взрывы были зафиксированы над Бахрейном и ОАЭ. Министерство обороны ОАЭ в заявлении на X сообщило, что в настоящее время противостоит ракетным и дроновым атакам, исходящим из Ирана, а Катар сообщил о перехвате ракетной атаки на свою территорию.