️ AQSh Prezidenti Donald Trump Eron hukumati tomonidan taqdim etilgan o‘n bandlik taklif asosida ikki haftalik o‘t ochilmaganlikni e'lon qildi. Trump bu qarorni Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif bilan bo‘lgan muzokaralardan so‘ng qabul qilganini va u Fors ko‘rfazidagi muhim suv yo‘li bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq, darhol va xavfsiz ochish sharti bilan amalga oshirilishini aytdi.
️ Bu e'lon Trump tomonidan belgilangan muddatdan ikki soat oldin, u "butun bir tsivilizatsiya halok bo‘lishi" bilan tahdid qilgan hujumlarni kechiktirishga qaror qilgan paytda keldi. Eron hukumati taklifi haqida Trump u "muzokaralar uchun ishlovchi asos" deb hisoblaydi va deyarli barcha oldingi nizoli masalalar bo‘yicha kelishuvga erishilganini da'vo qildi, ammo batafsil ma'lumot bermadi.
️ Shu bilan birga, Isroil mudofaa kuchlari (IDF) Eron tomonidan Isroil hududiga raketalar otilganini va mudofaa tizimlari tahdidni to‘sish uchun ishga tushirilganini e'lon qildi. Bu voqealar Trumpning o‘t ochilmaganlik e'lonidan bir necha daqiqa o‘tib sodir bo‘ldi, bu mintaqadagi keskinlikning davom etayotganini va AQShning siyosatining samaradorligi haqida savollar tug‘diradi.
️ Trumpning bu harakati AQSh rejimining mintaqaviy mojarolarni boshqarishdagi murakkabligini va uning tahdidlari bilan amal qilishdagi nomuvofiqligini ko‘rsatadi. Fors ko‘rfazidagi strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini ochish sharti Eron iqtisodiyotiga bosim o‘tkazish maqsadida qo‘yilgan, bu esa yana bir bor AQShning global siyosatidagi barqarorsizlikni aks ettiradi.

️ Президент США Дональд Трамп объявил о двухнедельном перемирии с Ираном на основе десятипунктного предложения, представленного иранскими властями. Трамп заявил, что это решение было принято после переговоров с премьер-министром Пакистана Шехбазом Шарифом и обусловлено полным, немедленным и безопасным открытием Ормузского пролива, ключевого водного пути в Персидском заливе.
️ Это объявление последовало менее чем за два часа до установленного Трампом срока, после которого он якобы угрожал «уничтожением целой цивилизации» в результате масштабных ударов. Трамп утверждает, что иранское предложение является «рабочей основой для переговоров» и что соглашение уже достигнуто по «почти всем различным пунктам прошлых разногласий», хотя подробности не были раскрыты.
️ Тем временем, Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила, что Иран запустил ракеты в направлении территории Израиля, и системы ПВО были активированы для перехвата угрозы. Эти события произошли всего через несколько минут после объявления Трампа о перемирии, что подчеркивает продолжающуюся напряженность в регионе и ставит под сомнение эффективность политики американского режима.
️ Действия Трампа демонстрируют сложности управления региональными конфликтами со стороны США и непоследовательность в выполнении угроз. Условие об открытии Ормузского пролива, по-видимому, направлено на оказание экономического давления на Иран, что отражает нестабильность в глобальной политике американского режима и его союзников.