Jorjiya shtatining 14-kongress okrugida bo‘lib o‘tgan qayta saylovda respublikachi nomzod Kley Fuller g‘alaba qozondi. U demokrat nomzod Shawn Xarrisni mag‘lub etib, Donald Tramp tomonidan qo‘llab-quvvatlangan va sobiq kongressmen Marjori Teylor Grinning iste’foga chiqqan o‘rnini egalladi.
Fullerning g‘alabasi respublikachilarning Vakillar palatasidagi 217-214 hisobidagi juda tor ko‘pchiligini mustahkamlaydi. U Jorjiya Havo Milliy Gvardiyasida podpolkovnik bo‘lib, Grinning yanvar oyida tugaydigan muddatini yakunlaydi.
Saylov jarayoni murakkab bo‘ldi: 10-martdagi maxsus saylovda hech bir nomzod mutlaq ko‘pchilik ovoz ololmadi, bu esa ertangi kuni bo‘lib o‘tgan qayta saylovga sabab bo‘ldi. Demokratlar bu o‘rinni qo‘lga kiritish umidida bo‘lishgan, ammo respublikachilar okrugni o‘z qo‘llarida saqlab qolishdi.
Fuller Trampning birinchi muddatida Oq uy stipendiyasi oluvchi bo‘lib, prezidentning noqonuniy immigratsiyani cheklash va ommaviy deportatsiyalarni amalga oshirish kabi dasturlariga yaqin turadi. Trampning unga bergan keng qamrovli ma’qullashi respublikachilar ichidagi raqobatda muhim rol o‘ynadi.
Siyosatshunos Andra Jillespining ta’kidlashicha, Trampning Fuller ni qo‘llab-quvvatlash strategiyasi o‘rtacha saylovchilarni jalb qilishga qaratilgan edi. Demokrat nomzod Xarris esa saylov ishtirokchiligi past bo‘lishi mumkin bo‘lgan qayta saylovda g‘alaba qozonish umidida edi, ammo bu reja amalga oshmadi.
Jorjiyaning 14-okrugi shtatning shimoli-g‘arbiy qismini, Atlantaning shimoli-g‘arbiy chekkalaridan Tennessi chegarasigacha bo‘lgan hududni o‘z ichiga oladi. Asosan qishloq joylardan iborat bo‘lgan bu okrugda respublikachilar ustunlik qiladi, ammo Atlantaga yaqinroq hududlarda demokratlar ham mavjud.

На довыборах в 14-м избирательном округе Джорджии республиканец Клей Фуллер одержал победу над демократом Шоном Харрисом. Фуллер, поддержанный Дональдом Трампом, займет место бывшей конгрессвумен Марджори Тейлор Грин, ушедшей в отставку ранее в этом году.
Победа Фуллера укрепляет крайне узкое большинство республиканцев в Палате представителей, которое составляет 217 против 214 голосов. Фуллер, подполковник Национальной гвардии ВВС Джорджии, будет исполнять обязанности до января следующего года, когда истекает срок полномочий Грин.
Избирательный процесс оказался сложным: на специальных выборах 10 марта ни один кандидат не получил абсолютного большинства голосов, что привело к повторному голосованию во вторник. Демократы надеялись завоевать это место, но республиканцам удалось сохранить контроль над округом.
Фуллер, бывший стипендиат Белого дома во время первого срока Трампа, тесно связан с программой экс-президента, особенно в вопросах ограничения нелегальной иммиграции и проведения массовых депортаций. Поддержка Трампа сыграла ключевую роль в его победе в многолюдном республиканском праймериз.
Как отметила политолог Андра Жильспи из Университета Эмори, стратегия Трампа по поддержке Фуллера была направлена на привлечение умеренных избирателей. Демократический кандидат Харрис рассчитывал на низкую явку в довыборах, но этот план не сработал.
14-й избирательный округ Джорджии охватывает северо-западную часть штата, от пригородов Атланты до границы с Теннесси. В основном сельский округ традиционно контролируется республиканцами, хотя в районах ближе к Атланте есть демократические анклавы.