Eron Milliy Xavfsizlik Kengashi eʼlon qilishicha, Eron va AQSh o‘rtasida ikki haftalik o‘t ochmaslik kelishuvi tuzildi, muzokaralar Pokiston poytaxti Islomoboddan juma kuni boshlanadi. Bu kelishuv Eronning 10 bandlik taklifi asosida amalga oshirilmoqda.
AQSh prezidenti Donald Tramp o‘zining Truth Social postida Eron sivilizatsiyasini yo‘q qilish tahdidini to‘xtatganini va ikki hafta davomida mamlakatga hujumlarni “to‘xtatish”ni eʼlon qildi. Trampning aytishicha, o‘t ochmaslik Eronning Hormuz bo‘g‘ozini “to‘liq, darhol va xavfsiz ochishi” sharti bilan bog‘liq. Bu bo‘g‘oz orqali global neft taʼminotining beshdan bir qismi o‘tadi.
Eronning bo‘g‘ozni qisman to‘sib qo‘yishi (AQSh va Isroilning 28-fevraldagi hujumlaridan keyin joriy qilingan) global savdoni buzdi, neft narxlarini oshirdi va butun dunyo bo‘ylab yoqilg‘i tanqisligiga sabab bo‘ldi. Eronning javob hujumlari Fors ko‘rfazida ham sezildi va Livonning Hizbullohi va Yamanning Husilari kabi ittifoqchi guruhlarni jangovar harakatlarga jalb qildi, bu mojaroni sezilarli darajada kengaytirdi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi Eron Milliy Xavfsizlik Kengashi nomidan gapirib, Tehronning jangovar harakatlarni to‘xtatish qarorini tasdiqladi. U X (sobiq Twitter) postida: “Agar Eronga qarshi hujumlar to‘xtatilsa, bizning kuchli qurolli kuchlarimiz himoya operatsiyalarini to‘xtatadi”, deb yozdi. Aroqchi shuningdek, Hormuz bo‘g‘ozi orqali xavfsiz o‘tish Eron Qurolli Kuchlari bilan muvofiqlashtirilgan holda amalga oshirilishini va bu qaror Trampning “Eronning 10 bandlik taklifining umumiy tuzilishini muzokaralar asosi sifatida qabul qilishi” fonida qabul qilinganini taʼkidladi.
Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif o‘z navbatida, jangovar tomonlar “Livan va boshqa joylarda ham darhol o‘t ochmaslik”ga rozi bo‘lganini eʼlon qildi. U X postida bu harakat “DARHOL KUCHGA KIRADI”, deb yozdi. Sharif AQSh va Eronga minnatdorchilik bildirib, “ularning delegatsiyalarini 2026-yil 10-aprel, juma kuni Islomobodga barcha nizolarni hal qilish uchun yakuniy kelishuv bo‘yicha muzokaralar olib borishga” taklif qildi.
Eron Milliy Xavfsizlik Kengashining maʼlumotiga ko‘ra, uning 10 bandlik taklifi Hormuz bo‘g‘ozi ustidan Eronning ustuvorligi va nazoratini talab qiladi, bu unga “noyob iqtisodiy va geosiyosiy mavqe” beradi. Taklif shuningdek, Yaqin Sharqdagi barcha “AQSh jangovar kuchlari”ning bazalardan chiqib ketishi va mintaqa bo‘ylab ittifoqchi qurolli guruhlarga qarshi harbiy operatsiyalarning to‘xtatilishini, shuningdek urush zararlari uchun “to‘liq kompensatsiya” va AQSh, BMT Xavfsizlik Kengashi va Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi tomonidan barcha sanksiyalarning olib tashlanishini talab qiladi. Taklif, shuningdek, chet elda muzlatilgan Eron aktivlarining ozod qilinishi va har qanday yakuniy kelishuvning majburiy BMT Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyasida tasdiqlanishini o‘z ichiga oladi.
Kengash taʼkidlashicha, Tehron muzokaralarga rozi bo‘lsa-da, buni “amerika tomoniga nisbatan to‘liq ishonchsizlik” bilan amalga oshiradi. Kengash Eron bu muzokaralar uchun ikki hafta ajratishini va bu muddat “tomonlarning kelishuvi bilan uzaytirilishi mumkin”ligini aytdi. Kengash shuningdek, Eron “dushmanning eng kichik xatosi” sodir bo‘lishi bilan “to‘liq kuch” bilan javob berishga tayyor ekanligini qo‘shimcha qildi. Isroil tomonidan hozircha hech qanday izoh berilmagan.

Совет национальной безопасности Ирана объявил, что между Ираном и США достигнуто двухнедельное перемирие, переговоры начнутся в столице Пакистана Исламабаде в пятницу. Это соглашение основано на 10-пунктном предложении Тегерана.
Президент США Дональд Трамп в своем посте в Truth Social заявил, что отзывает угрозу уничтожения иранской цивилизации и «приостанавливает» атаки на страну на две недели. Трамп утверждал, что перемирие зависит от согласия Ирана на «полное, немедленное и безопасное открытие» Ормузского пролива — узкого водного пути, соединяющего Персидский залив с Аравийским морем, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти.
Частичная блокада пролива Ираном (введенная после атак США и Израиля 28 февраля) нарушила мировую торговлю, вызвав рост цен на нефть и дефицит топлива по всему миру. Ответные удары Ирана также отозвались эхом по Персидскому заливу и вовлекли ливанскую «Хезболлу» и йеменских хуситов, которые совершили атаки на Израиль, значительно расширив конфликт.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи, выступая от имени Совета национальной безопасности Ирана, подтвердил решение Тегерана прекратить боевые действия. Он написал в X (бывший Twitter): «Если атаки против Ирана будут прекращены, наши мощные вооруженные силы прекратят оборонительные операции». Аракчи добавил, что безопасный проход через Ормузский пролив будет возможен при координации с Вооруженными силами Ирана, и это решение принято в свете принятия Трампом «общей структуры 10-пунктного предложения Ирана в качестве основы для переговоров».
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, со своей стороны, объявил, что воюющие стороны согласились на «немедленное прекращение огня везде, включая Ливан и другие места». Он написал в X, что эта мера «ВСТУПАЕТ В СИЛУ НЕМЕДЛЕННО». Шариф поблагодарил США и Иран и пригласил «их делегации в Исламабад в пятницу, 10 апреля 2026 года, для дальнейших переговоров по заключительному соглашению об урегулировании всех споров».
Согласно Совету национальной безопасности Ирана, его 10-пунктное предложение требует доминирования и надзора Ирана над Ормузским проливом, что, как утверждается, предоставит ему «уникальное экономическое и геополитическое положение». Предложение также требует вывода всех «американских боевых сил» с баз на Ближнем Востоке и прекращения военных операций против союзных вооруженных групп по всему региону. Далее оно требует «полной компенсации» за военный ущерб, а также отмены всех санкций со стороны США, Совета Безопасности ООН и МАГАТЭ. Предложение также включает освобождение замороженных иранских активов за рубежом и ратификацию любого окончательного соглашения в обязательной резолюции Совета Безопасности ООН.
Совет заявил, что, хотя Тегеран согласился на переговоры, он делает это «с полным недоверием к американской стороне». Он отметил, что Иран выделит две недели на эти переговоры, и этот срок «может быть продлен по соглашению сторон». Совет добавил, что Иран готов ответить «полной силой», как только будет допущена «малейшая ошибка противника». Со стороны Израля пока не последовало комментариев.