AQSh prezidenti Donald Trump va Eron Tashqi ishlar vazirligi 14 kunlik vaqtinchalik o‘t ochmaslik to‘g‘risida kelishuvga erishganliklarini e’lon qildi. Bu kelishuv Pokiston rahbarligining vositachiligida, AQShning Eronni urush bilan tahdid qilgan ultimatumi muddati tugashidan bir necha soat oldin amalga oshirildi.
7 aprel kechasi Donald Trump o‘z bayonotida, agar Eron Vashingtonning talablarini bajarmasa, uning infratuzilmasiga zarba berishga tayyor ekanligini bildirdi. U o‘z postida buning oqibatlarini “butun bir tsivilizatsiyaning halokati” deb ta’riflab, shartlarni qabul qilish uchun Toshkent vaqti bilan 8 aprel soat 05:00gacha muddat belgiladi.
Biroq, Pokiston bosh vaziri Shahbaz Sharif va qo‘shinlar qo‘mondoni Asim Munir bilan olib borilgan keyingi muzokaralarda tomonlar keskinlikni kamaytirishga kelishib oldilar. Vaqtinchalik o‘t ochmaslikning asosiy sharti sifatida Hormuz bo‘g‘ozida to‘liq va xavfsiz kema qatnovini ochish belgilandi.
Donald Trump AQSh rejalashtirilgan harakatlarni to‘xtatishga rozi bo‘lganini, Eronning 10 bandlik rejasini keyingi muloqot uchun asosiy tamoyil sifatida ko‘rib chiqayotganini aytdi. Amerika rahbari aytishicha, hozirgi vaqtda deyarli barcha nizoli masalalar kelishilgan, ikki haftalik muddat esa mintaqaviy barqarorlik to‘g‘risidagi yakuniy kelishuvni tayyorlash uchun ishlatiladi.
Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Arakchi, agar AQSh tomonidan hujumlar bo‘lmasa, Tehronning mudofaa harakatlarini to‘xtatishga tayyorligini tasdiqladi. Eron tomoni yaqin ikki hafta ichida mamlakat qurolli kuchlari bilan muvofiqlashtirib, Hormuz bo‘g‘ozi orqali xavfsiz o‘tishni ta’minlash majburiyatini oldi.
Ilgari muzokaralarda to‘siq bo‘lgan masalalar bo‘g‘ozdagi kema qatnovi rejimi va Eronning darhol sanksiyalarni olib tashlash talablari edi. Hozirgi kelishuv Eronning 10 bandlik taklifi va AQShning 15 bandlik taklifiga asoslanadi. Tomonlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy to‘qnashuvning oldini olishda ko‘rsatgan yordami uchun Pokistonga minnatdorchilik bildirdilar.

Президент США Дональд Трамп и Министерство иностранных дел Ирана объявили о достижении соглашения по временному прекращению огня сроком на 14 дней. Договоренность была достигнута при посредничестве руководства Пакистана за несколько часов до истечения американского ультиматума, угрожавшего Ирану войной.
Ранее, вечером 7 апреля, Дональд Трамп выступил с заявлением, в котором предупредил о готовности нанести удары по инфраструктуре Ирана, если Тегеран не выполнит требования Вашингтона. В своей публикации он охарактеризовал возможные последствия как «гибель целой цивилизации», установив крайний срок для принятия условий на 05:00 8 апреля по ташкентскому времени.
Однако в ходе последующих переговоров с премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом и командующим армией Асимом Муниром стороны пришли к соглашению о деэскалации. Основным условием временного перемирия стало полное и безопасное открытие Ормузского пролива для судоходства.
Дональд Трамп сообщил, что США согласились приостановить запланированные действия, рассматривая иранский план из 10 пунктов как разумную основу для дальнейшего диалога. По словам американского лидера, на данный момент согласованы почти все спорные вопросы, а двухнедельный период будет использован для подготовки итогового соглашения о стабильности в регионе.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи подтвердил готовность Тегерана к прекращению оборонительных действий при условии отсутствия атак со стороны США. Иранская сторона обязалась обеспечить безопасный проход через Ормузский пролив в течение ближайших двух недель в координации с вооруженными силами страны.
Ранее камнем преткновения в переговорах оставался режим судоходства в проливе и требования Ирана о немедленном снятии санкций. Текущее соглашение базируется на встречных предложениях: плане Ирана из 10 пунктов и предложении США из 15 пунктов. Стороны выразили признательность Пакистану за содействие в предотвращении прямого военного столкновения.