Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning idorasi eʼlon qildiki, Isroil Qoʻshma Shtatlarining Eron ustidan harbiy zarbalarni ikki haftaga toʻxtatish qarorini qoʻllab-quvvatlaydi, biroq bu tinchlik davri Livanni oʻz ichiga olmaydi. Bu bayonot AQSh prezidenti Donald Trampning saʼy-harakatlarini qoʻllab-quvvatlash kontekstida chiqarildi, ammo Livan bilan chegaradosh hududlardagi mojarolar davom etishi mumkinligini taʼkidladi.
Netanyaxu X ijtimoiy tarmogʻida chop etgan bayonotida, Isroil Trampning "Eron endi AQSh, Isroil, Eronning arab qoʻshnilari va dunyo uchun yadro, raketa va terror tahdidi boʻlmasligini taʼminlash" uchun urinishlarini qoʻllab-quvvatlayotganini aytdi. U shuningdek, AQSh Isroilga Pokistonning Islomobod shahrida juma kuni boʻlib oʻtadigan kelishuvlarda bu maqsadlarga erishishga sodiq ekanligini bildirgan.
Biroq, Isroil bosh vaziri ikki haftalik tinchlik davri Livanga nisbatan qoʻllanilmasligini aniq taʼkidladi, bu Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharifning barcha hududlarda, jumladan Livanda ham darhol tinchlik oʻrnatilgani haqidagi eʼloniga zid keladi. Sharif bu qarorning darhol kuchga kirganini aytgan edi, bu Isroil va Pokiston oʻrtasidagi bayonotlarning nomuvofiqligini koʻrsatadi.
Bu vaziyat mintaqaviy tinchlik saʼy-harakatlaridagi keskinlikni kuchaytiradi, chunki Isroilning Livan istisnosi mintaqada davom etayotgan mojarolarni yanada murakkablashtirishi mumkin. Netanyaxuning bayonoti Isroilning xavfsizlik manfaatlarini himoya qilishga intilayotganini koʻrsatadi, lekin bu AQSh va uning ittifoqchilari tomonidan ilgari surilgan tinchlik tashabbuslariga qarshilik qilishi mumkin.

Офис премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху объявил, что Израиль поддерживает решение Соединённых Штатов приостановить военные удары по Ирану на две недели, однако указал, что это перемирие «не распространяется на Ливан». Это заявление было сделано в контексте поддержки усилий президента США Дональда Трампа, но подчёркивает потенциальное продолжение конфликтов в приграничных с Ливаном районах.
В заявлении, опубликованном в социальной сети X в среду, Нетаньяху заявил, что Израиль поддерживает усилия Трампа по обеспечению того, чтобы «Иран больше не представлял ядерной, ракетной и террористической угрозы для Америки, Израиля, арабских соседей Ирана и мира». Он также отметил, что США сообщили Израилю о своей приверженности достижению этих целей на предстоящих переговорах в Исламабаде, Пакистан, в пятницу.
Однако премьер-министр Израиля чётко указал, что двухнедельное перемирие «не включает Ливан», что противоречит заявлению премьер-министра Пакистана Шехбаза Шарифа о том, что США, Иран и их союзники «договорились о немедленном прекращении огня везде, включая Ливан и другие места». Шариф заявил, что это решение «вступает в силу немедленно», что указывает на расхождение в позициях Израиля и Пакистана.
Эта ситуация усугубляет напряжённость в региональных мирных усилиях, поскольку исключение Ливана Израилем может осложнить продолжающиеся конфликты в регионе. Заявление Нетаньяху отражает стремление Израиля защитить свои интересы безопасности, но это может противоречить мирным инициативам, продвигаемым США и их союзниками, что подрывает стабильность на Ближнем Востоке.