Eron poytaxti Tehron shahrida, AQSH va Eron o‘rtasida ikki haftalik o‘t ochmaslik kelishuvi tuzilgani va tinchlik muzokaralarining boshlanishi munosabati bilan bayramlar boshlandi. Kelishuvga ko‘ra, harbiy harakatlar vaqtincha to‘xtatiladi, muzokaralar esa juma kuni Pokistonda boshlanadi. Bu qaror AQSH prezidenti Donald Trampning, agar Eron Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq ochsa, harbiy operatsiyalarni to‘xtatishini e‘lon qilganidan keyin qabul qilindi.
Eron tashqi ishlar vaziri bu ikki hafta davomida ushbu muhim suv yo‘lidan xavfsiz o‘tish Eron qurolli kuchlari bilan muvofiqlashtirilishini tasdiqladi. Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharifning Trampga muzokaralar muddatini uzaytirishga chaqirishi va Erondan bo‘g‘ozga kirishni tiklashni so‘rashidagi sa‘y-harakatlari bu yutuqqa olib kelgan omillardan biri sifatida qayd etilmoatda.
Eron rasmiylari o‘t ochmaslikni "g‘alaba" deb ta‘riflab, muzokaralar uchun o‘zlarining oldin qo‘ygan shartlari AQSH tomonidan qabul qilinganligini da‘vo qilmoqda. Ular Trampning asosiy nizoli masalalar bo‘yicha taraqqiyotni tan olishi Eron pozitsiyasini tasdiqlaydi, deb hisoblaydi. Hukumat vakillari fuqarolarga bu natija milliy birlik, sabr va mojaro davridagi harbiy kuch tufayli erishilganligini aytmoqda.
Rasmiylar, AQSH-Isroilning dastlabki strategiyasi – Eron hukumatini rahbarlikni nishonga olib o‘ldirish orqali qulashga urinish – muvaffaqiyatsiz tugaganligini ta‘kidlaydi. Ularning fikricha, keyingi haftalardagi mojaro Eronning harbiy operatsiyalarni davom ettirish va o‘zini cheksiz muddat himoya qilish qobiliyatini namoyish etdi.
Boshqa tomondan, Donald Tramp kelishuvni "to‘liq va mutlaq g‘alaba. 100 foiz. Hech qanday shubha yo‘q," deb baholadi va AFP axborot agentligiga bergan telefon intervyusida Eronning uran zaxiralari shartlar asosida "mukammal hal qilinishini" va Xitoyning muzokaralarni osonlashtirishdagi rolini tan oldi. Biroq, Trampning bu bayonotlari uning "genotsidga o‘xshash" va "boshqaruvsiz" ritorikasi uchun Demokratik qonun chiqaruvchilar tomonidan impichment davom ettirilishiga sabab bo‘lmoqda, chunki ular uning Eron bilan munosabatlaridagi harakatlarini tanqid qilishadi.

В столице Ирана Тегеране вспыхнули празднования после новости о заключении двухнедельного соглашения о прекращении огня между США и Ираном, которое позволит начать мирные переговоры. Согласно договорённостям, военные действия временно приостанавливаются, а переговоры запланированы на пятницу в Пакистане. Это решение последовало после заявления президента США Дональда Трампа о приостановке военных операций, если Тегеран полностью откроет Ормузский пролив.
Министр иностранных дел Ирана подтвердил, что безопасный проход через этот критически важный водный путь будет координироваться с иранскими вооружёнными силами в течение двухнедельного периода. Прорыв стал возможен после призывов премьер-министра Пакистана Шехбаза Шарифа к Трампу продлить срок переговоров и к Ирану восстановить доступ к проливу.
Иранские официальные лица изображают перемирие как «победу», утверждая, что их предварительные условия для переговоров приняты США. Они заявляют, что признание Трампом прогресса по основным спорным пунктам подтверждает позицию Ирана. Представители правительства сообщают гражданам, что этот результат стал следствием национального единства, терпения и военной мощи во время конфликта.
Официальные лица отмечают, что первоначальная стратегия США и Израиля – попытка свергнуть иранское правительство через целевые убийства руководства – провалилась. По их мнению, последующие недели конфликта продемонстрировали способность Ирана поддерживать военные операции и защищать себя неопределённо долго.
В свою очередь, Дональд Трамп охарактеризовал соглашение как «полную и абсолютную победу. 100 процентов. Без вопросов», в кратком телефонном интервью агентству AFP вскоре после объявления сделки. Он добавил, что запасы урана Ирана будут «идеально урегулированы» по условиям, и признал роль Китая в содействии переговорам. Однако, несмотря на перемирие, демократические законодатели заявляют, что продолжат процедуру импичмента Трампа, ссылаясь на его «геноцидную» и «неуравновешенную» риторику в отношении Ирана.