AQSh va Eron o‘rtasida Pokiston vositachiligida ikki haftalik o‘t ochish kelishuvi tuzildi. Bu kelishuv 40 kun davom etgan AQSh-Isroil hujumlari va Eron javobiy zarbalaridan so‘ng mintaqani keng qamrovli urush chegarasiga olib kelgan keskinlikni vaqtincha to‘xtatdi. Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif X ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qilganidek, “Ikkala tomon ham ajoyib donishmandlik va tushunish ko‘rsatdi va tinchlik va barqarorlik yo‘lidagi sa’y-harakatlarni davom ettirishda konstruktiv ishtirok etdi.”
O‘t ochish shartlariga ko‘ra, AQSh ikki hafta davomida Eron ustidan harbiy zarbalar berishni to‘xtatishga rozi bo‘ldi, garchi bu vaqt ichida murakkab kelishuvga erishish masalasi ochiq qolmoqda. Eron, o‘z navbatida, Fors ko‘rfazidagi muhim neft va gaz tranziti yo‘li bo‘lgan Hurmuz bo‘g‘ozida ikki hafta davomida kemalar harakatini tiklashga ruxsat berishini tasdiqladi. Bu qaror global neft va gaz narxlarining keskin ko‘tarilishiga sabab bo‘lgan uzilishni yumshatadi.
AQSh prezidenti Donald Tramp o‘zining Truth Social platformasida Eron tomonidan taqdim etilgan 10 bandlik taklifni “muzokara uchun ishlovchi asos” deb atadi va deyarli barcha bahsli masalalar kelishilganini da’vo qildi. Biroq, to‘liq reja ommaga ochiq emas va AQSh ma’muriyati Eronning ballistik raketalar dasturi, AQSh sanksiyalarining olib tashlanishi yoki AQSh qo‘shinlarining mintaqadan chiqarilishi kabi asosiy qiyin masalalar haqida hech qanday eslatma qilmadi. Eron o‘zining raketalar dasturini muhokama qilish mumkin emasligini aniq bildirdi.
Isroil Eron bilan o‘t ochishni qo‘llab-quvvatlashini e’lon qilgan bo‘lsa-da, Bosh vazir Benyamin Netanyaxu bu kelishuvning Livan va Hizbulloh guruhiga nisbatan hujumlarga taalluqli emasligini ta’kidladi. Bu Pokiston Bosh vazirining Livan hujumlari ham to‘xtatiladi degan da’vosiga zid keladi. Livan rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, urush boshlanganidan beri kamida 1,497 kishi, shu jumladan 57 sog‘liqni saqlash xodimi halok bo‘ldi.

При посредничестве Пакистана достигнуто соглашение о двухнедельном перемирии между США и Ираном. Эта договоренность временно приостановила эскалацию, которая после 40 дней атак США и Израиля и ответных ударов Ирана поставила регион на грань полномасштабной войны. Как заявил в социальной сети X премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, «Обе стороны проявили замечательную мудрость и понимание и конструктивно участвовали в продвижении дела мира и стабильности».
Согласно условиям перемирия, США согласились прекратить военные удары по Ирану на начальный двухнедельный период, хотя вопрос достижения всеобъемлющего соглашения остается открытым. Иран, в свою очередь, подтвердил, что разрешит возобновление судоходства через Ормузский пролив на две недели, что смягчит сбой, вызвавший резкий рост мировых цен на нефть и газ.
Президент США Дональд Трамп на своей платформе Truth Social назвал представленный Ираном 10-пунктовый план «рабочей основой для переговоров» и заявил, что почти все спорные вопросы уже согласованы. Однако полный план не обнародован, и администрация США не упомянула ключевые проблемные моменты, такие как иранская программа баллистических ракет, снятие американских санкций или вывод войск США из региона. Иран четко дал понять, что его ракетная программа не подлежит обсуждению.
Израиль поддержал перемирие с Ираном, но премьер-министр Биньямин Нетаньяху подчеркнул, что оно не распространяется на боевые действия с ливанской группировкой «Хезболла» или вторжение Израиля в южный Ливан. Это противоречит заявлению пакистанского премьера о том, что перемирие включает прекращение атак Израиля на Ливан. По данным ливанских властей, с начала войны погибло не менее 1497 человек, включая 57 медицинских работников.
Следующим шагом станут переговоры в Исламабаде, где при посредничестве Пакистана 10 апреля 2026 года встретятся представители США и Ирана. Эксперт по Ирану Трита Парси отметил, что переговоры в Исламабаде могут провалиться, «но ландшафт изменился»: «Неудачное применение силы Трампом подорвало доверие к американским военным угрозам, внеся новую динамику в дипломатию США и Ирана. Вашингтон может продолжать бряцать оружием, но после провальной войны такие угрозы звучат пусто. США больше не в состоянии диктовать условия; любое соглашение должно основываться на подлинном компромиссе».