AQSh Prezidenti Donald Trump Eronni strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi orqali neft o‘tkazishni boshqarishda “juda yomon ish qilmoqda” deb aybladi va bu “biz tuzgan kelishuv emas” dedi. Trumpning bu bayonotlari o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvining zaif tabiatini aks ettiradi, chunki kelishuvning qaysi qismlariga qo‘shilganligi haqida turli xil hisobotlar mavjud.
Bu voqealar fonida Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu o‘z hukumati tomonidan Livan bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni boshlashini e’lon qildi. Muzokaralar Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhini qurolsizlantirish va tinch munosabatlarni o‘rnatishga qaratilgan. AQSh Davlat departamenti rasmiysi kelgusi hafta Vashingtonda “Isroil va Livan bilan davom etayotgan o‘t ochishni to‘xtatish muzokaralari” bo‘yicha uchrashuv o‘tkazishini tasdiqladi.
Livan rasmiylari muzokaralar boshlanishidan oldin o‘t ochishni to‘xtatishni talab qilgan bo‘lsa-da, Netanyaxu keyingi nutqida “Livanda o‘t ochish to‘xtatilmagan” deb ta’kidladi. Payshanba kuni Isroilning Livandagi zarbalari davom etdi, ular janubdagi Hizbullohning raketa uchirish joylarini nishonga olgan. Hujumlar mintaqada kechasi vaqtincha pasayganiga o‘xshaydi. Trump intervyusida Isroil tinchlik muzokaralarini qo‘llab-quvvatlash uchun mamlakatdagi zarbalarini “kamaytiradiganini” aytdi.
Payshanba kuni sodir bo‘lgan zarbalar poytaxt Bayrutning janubiy chekkalaridagi aholini evakuatsiya qilish bo‘yicha yangi ogohlantirishlarga olib keldi. Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) boshlig‘i Tedros Adhanom Ghebreyesus X (sobiq Twitter) platformasida bu hududga ikkita yirik kasalxonani o‘z ichiga olgan Jnah maydoni kirayotganini aytdi. U shunday dedi: “Hozirgi vaqtda ikkita kasalxonadan (shu jumladan reanimatsiyadagi 40 bemor) taxminan 450 bemorni qabul qilish uchun muqobil tibbiy muassasalar mavjud emas, bu ularning evakuatsiyasini amaliy jihatdan imkonsiz qilmoqda.”
Tedros shuningdek, “5 dan ortiq odamga boshpana beradigan beshta boshpanani o‘z ichiga olgan” Ommaviy Sog‘liqni Saqlash Vazirligining shtab-kvartirasi evakuatsiya zonasida ekanligini qo‘shimcha qildi. O‘t ochishni to‘xtatish Isroilning ikkinchi fronti bo‘lgan Livanni o‘z ichiga oladimi yoki yo‘qmi, degan chalkashlik bilan boshlandi. Eron rasmiylari va Pokiston vositachilari bu haqda gapirdi, AQSh va Isroil rasmiylari aniq “yo‘q” dedi.
Chalkashlik davrida Isroilning Livandagi zarbalari to‘lqini – olti hafta oldin boshlangan mojarodan beri eng og‘iri – Eronga Isroil o‘t ochishni to‘xtatish shartlarini buzayotganini e’lon qilishga, yana bir bor Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemalarni harakatini to‘xtatishga va qasos olish zarbalariga tahdid solishga undadi. Trump strategik suv yo‘li orqali kemalar harakati haqida Truth Social platformasida xabar berdi, odatda dunyo neftining 20% va suyuq tabiiy gaz (LNG) o‘tadi. U shunday yozdi: “Eron Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tayotgan tankerlarga haq undirayotgani haqida hisobotlar bor. Ular buni qilmasliklari kerak va agar qilayotgan bo‘lsalar, darhol to‘xtatishlari kerak.”
Isroil armiyasi Livonning janubiy qismining katta qismini egallab turibdi, u so‘nggi kunlarda qishloqlarni vayron qildi. Hech bo‘lmaganda vaqtincha o‘t ochishni to‘xtatish majburiyatisiz, ikki tomon o‘rtasidagi muzokaralar qanchalik samarali bo‘lishi aniq emas. Shuningdek, Isroilliklar muzokara olib boradigan Livan hukumati Hizbulloh ustidan qancha ta’sirga ega bo‘lishi aniq emas, garchi u Livan hukumatida vakillikka ega bo‘lsa ham, Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan alohida tashkilotdir.
Livan hukumati mart oyi boshida, Isroil bilan urush boshlanganidan bir necha kun o‘tgach, Hizbullohning harbiy faoliyatini taqiqladi, ammo bu guruhning harbiy operatsiyalarni amalga oshirishini to‘xtatmadi. Payshanba kuni Livan vazirlar mahkamasi hukumat xavfsizlik kuchlariga Bayrutdagi qurollarni faqat davlat muassasalariga cheklashni buyurdi. Bosh vazir Navaf Salam vazirlar mahkamasi yig‘ilishi oxirida shunday dedi: “Armiya va xavfsizlik kuchlari Bayrut gubernatorligi ustidan to‘liq davlat hokimiyatini kuchaytirishni darhol boshlashlari so‘raladi.”
Netanyaxuning idorasi Isroil “Bugun Livan Bosh vaziri tomonidan Bayrutni harbiylashtirmaslik chaqirig‘ini qadrlaydi” dedi. U ikki mamlakat o‘rtasidagi muzokaralar “Hizbullohni qurolsizlantirish va Isroil va Livan o‘rtasida tinch munosabatlarni o‘rnatish”ga qaratilganligini aytdi. AQSh nashri Axiosga ko‘ra, Netanyaxuning bayonoti u AQSh Prezidenti Donald Trump va Oq uy elchisi Stiv Vitkoff bilan telefon suhbatlaridan keyin keldi. Nashr katta martabali Isroil rasmiysini keltirib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar kelgusi hafta Vashingtonda boshlanadi, dedi.
Livan Prezidenti Jozef Aoun ilgari o‘t ochishni to‘xtatish Livandagi vaziyatning “yagona yechimi” ekanligini aytdi. Aoun bir oy oldin Hizbulloh bilan kuchayib borayotgan mojaroni tugatish rejasining bir qismi sifatida Isroil bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni chaqirdi, shu bilan birga Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan guruhni keskin tanqid qildi. Hizbulloh va Isroil o‘rtasidagi o‘n yillik mojarodagi so‘nggi kuchayish guruh Isroilga raketalar otganida yuzaga keldi, bu urushning dastlabki bosqichlarida Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeneyning o‘ldirilishiga qasos olish va 2024 yil noyabr oyida kelishilgan o‘t ochishni to‘xtatishga qaramay, davom etayotgan Livandagi deyarli har kungi Isroil hujumlariga javob edi.
Livan sog‘liqni saqlash vazirligining aytishicha, urush natijasida hozirgacha 1800 dan ortiq odam, shu jumladan kamida 130 bola halok bo‘ldi, jangchilar va tinch aholi o‘rtasida farq qilinmadi. Isroilning aytishicha, u taxminan 1100 Hizbulloh jangchisini o‘ldirgan. 1,2 milliondan ortiq odam, yoki aholining beshdan biri, ko‘pchilik shia musulmon jamoalaridan, ko‘chirilgan.

Президент США Дональд Трамп обвинил Иран в «очень плохой работе» по управлению транспортировкой нефти через стратегически важный Ормузский пролив, заявив, что это «не то соглашение, которое у нас есть». Эти комментарии отражают хрупкий характер соглашения о прекращении огня, поскольку сообщения показывают разногласия по поводу того, что было включено в договорённость.
На этом фоне премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его правительство начнёт прямые переговоры с Ливаном, сосредоточившись на разоружении поддерживаемой Ираном военизированной группировки «Хезболла» и установлении мирных отношений. Официальный представитель Госдепартамента США подтвердил, что на следующей неделе в Вашингтоне состоится встреча «для обсуждения продолжающихся переговоров о прекращении огня с Израилем и Ливаном».
Ливанские официальные лица требовали прекращения огня до начала переговоров, но Нетаньяху в последующем обращении к жителям северного Израиля заявил: «В Ливане нет прекращения огня». Израильские удары по Ливану продолжались в четверг, нацеливаясь на то, что было описано как пусковые установки ракет «Хезболлы» на юге. Атаки, по-видимому, по крайней мере временно ослабли в регионе ночью. Трамп в интервью сказал, что Израил будет «сокращать» удары по стране для поддержки мирных переговоров.
Удары в четверг привели к новым предупреждениям об эвакуации для жителей южных пригородов столицы Бейрута. Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус на X (бывший Twitter) сообщил, что это включает район Джнах, где расположены две крупные больницы. Он заявил: «В настоящее время нет альтернативных медицинских учреждений для приёма примерно 450 пациентов из двух больниц (включая 40 пациентов в реанимации), что делает их эвакуацию операционно невыполнимой».
Тедрос также добавил, что штаб-квартира Министерства общественного здравоохранения, которая «включает пять убежищ, вмещающих более 5000 человек», находится в зоне эвакуации. Прекращение огня началось с путаницы относительно того, должен ли быть включён Ливан, второй фронт Израиля. Иранские официальные лица и посредники из Пакистана заявили, что да, официальные лица США и Израиля чётко сказали, что нет.
На фоне путаницы волна израильских ударов по Ливану – самая мощная с начала конфликта шесть недель назад – побудила Иран заявить, что Израил нарушает условия прекращения огня, снова приостановить проход судов через Ормузский пролив и пригрозить ответными ударами. Трамп разместил в Truth Social сообщение о движении судов через ключевой водный путь, через который обычно проходит 20% мировой нефти и сжиженного природного газа (СПГ). Он написал: «Поступают сообщения, что Иран взимает плату с танкеров, проходящих через Ормузский пролив. Им лучше не делать этого, и если делают, должны немедленно прекратить».
Армия Израиля продолжает оккупировать большую часть юга Ливана, где за последние дни были разрушены деревни. Без обязательства по хотя бы временному прекращению огня неясно, насколько продуктивными могут быть переговоры между двумя сторонами. Также неясно, какое влияние ливанское правительство, с которым будут вести переговоры израильтяне, будет иметь на «Хезболлу», которая, несмотря на представительство в ливанском правительстве, является отдельным образованием, поддерживаемым Ираном.
Ливанское правительство запретило военную деятельность «Хезболлы» в начале марта, через несколько дней после начала войны с Израилем, но это не остановило группировку от проведения военных операций. В четверг кабинет министров Ливана поручил правительственным силам безопасности ограничить оружие в Бейруте исключительно государственными учреждениями. Премьер-министр Наваф Салам в конце заседания кабинета заявил: «Армию и силы безопасности просят немедленно начать усиление полного наложения государственной власти над губернаторством Бейрут».
Офис Нетаньяху заявил, что Израил «ценит сегодняшний призыв премьер-министра Ливана к демилитаризации Бейрута». В нём сказано, что переговоры между двумя странами будут сосредоточены на «разоружении „Хезболлы“ и установлении мирных отношений между Израилем и Ливаном». По данным американского издания Axios, заявление Нетаньяху последовало после его звонков с президентом США Дональдом Трампом и посланником Белого дома Стивом Виткоффом. Издание процитировало высокопоставленного израильского чиновника, который сказал, что прямые переговоры начнутся на следующей неделе в Вашингтоне.
Президент Ливана Жозеф Аун ранее заявил, что прекращение огня является «единственным решением» ситуации в Ливане. Аун месяц назад призвал к прямым переговорам с Израилем в рамках предложения по прекращению эскалации конфликта с «Хезболлой», резко критикуя поддерживаемую Ираном группировку. Последняя эскалация в многолетнем конфликте между «Хезболлой» и Израилем произошла, когда группировка выпустила ракеты по Израилю в ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи на начальных этапах войны, а также в ответ на почти ежедневные израильские атаки на Ливан, которые продолжались, несмотря на соглашение о прекращении огня, достигнутое в ноябре 2024 года.
По данным ливанского министерства здравоохранения, в результате войны погибло более 1800 человек, включая не менее 130 детей, без разграничения комбатантов и мирных жителей. Израиль заявляет, что убил около 1100 боевиков «Хезболлы». Более 1,2 миллиона человек были перемещены, или каждый пятый житель, большинство из них из шиитских мусульманских общин.