AQShning birinchi xonimi Melania Trump oq uyda muxbirlarga bergan bayonotida Jeffre Epstein bilan bog‘liq da’volarni qat’iyan rad etdi va bu da’volarning “bugun tugashi kerak”ligini ta’kidladi. U Epsteinning jinsiy savdosi qurbonlari uchun Kongressda tinglovlar o‘tkazilishini talab qilib, bu masalada o‘zining pozitsiyasini aniq bildirdi.
Melania Trump onlayn mish-mishlar, xususan, Epstein uni Donald Trump bilan tanishtirgani haqidagi da’volarni “obro‘siga putur yetkazishga qaratilgan yomon niyatli urinishlar” deb atadi. U 2000-yilda Epstein bilan faqat qisqa vaqt “yo‘l kesishganini” va uning qurbonlari haqida hech qanday ma’lumotga ega emasligini aytdi. Shuningdek, u Epsteinning hibsga olingan sherigi Ghislaine Maxwellni ham tanimasligini va ular o‘rtasidagi elektron pochta yozishmalarini “oddiy muloqot” deb ta’rifladi.
Birinchi xonimning bayonoti Epstein qurbonlari orasida aralash reaksiyaga sabab bo‘ldi. Qurbonlardan biri Lisa Phillips bu harakatni “jasur qadam” deb baholagan bo‘lsa-da, Melania Trumpning qurbonlarga qo‘shimcha yordam berishi mumkinligi haqida savol qo‘ydi. Boshqa qurbonlar esa birinchi xonimning bayonotini “kuchlilarni himoya qilish” va mas’uliyatni chetga surish sifatida baholadi, uning siyosiy tomosha bo‘lishi mumkinligidan xavotir bildirdilar.
Bayonotdan oldin Oq uy yoki birinchi xonimning idorasi bu haqda oldindan ma’lumot bermagan, bu esa uning kutilmagan ekanligini ko‘rsatdi. Prezident Donald Trump ham xotinining bayonoti haqida oldindan bilmasligini aytdi, ammo uning vakili keyinroq bu haqda noaniq izoh berdi. Melania Trumpning bu chiqishi uning kamdan-kam ommaviy ko‘rinishlaridan biri bo‘lib, Epstein ishi bo‘yicha davom etayotgan jamoat munozarasini qayta qizdirishi mumkin.
Melania Trump o‘zining bayonotida qonun chiqaruvchilarni Epstein qurbonlariga Kongressda qasamyod qilgan holda guvohlik berish imkoniyatini berishga chaqirdi. U har bir ayol o‘z hikoyasini ochiq aytish huquqiga ega bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Shuningdek, u so‘nggi oylarda Epstein bilan aloqalari tufayli iste’foga chiqqan bir qator taniqli biznes rahbarlarini eslatib o‘tdi, ammo bu ayblovlarning isboti emasligini aytdi.

Первая леди США Мелания Трамп в заявлении перед журналистами в Белом доме категорически отвергла утверждения о её связях с Джеффри Эпштейном, заявив, что такие заявления “должны прекратиться сегодня”. Она также призвала провести слушания в Конгрессе для жертв секс-торговли Эпштейна, подчеркнув необходимость публичного расследования этого дела.
Трамп опровергла онлайн-слухи о том, что Эпштейн познакомил её с Дональдом Трампом, назвав их “злонамеренными попытками опорочить мою репутацию”. Она утверждала, что лишь кратко “пересекалась” с Эпштейном в 2000 году и не имела никакой информации о его преступлениях. Кроме того, первая леди заявила, что не знала сообщницу Эпштейна Гислен Максвелл, а их переписку по электронной почте в 2002 году охарактеризовала как “обычную корреспонденцию”.
Заявление первой леди вызвало неоднозначную реакцию среди жертв Эпштейна. Одна из пострадавших, Лиза Филлипс, назвала его “смелым шагом”, но задалась вопросом, что ещё Мелания Трамп может сделать для поддержки жертв. Другие жертвы, включая семью Вирджинии Джуффре, обвинили первую леди в защите “сильных мира сего” и отвлечении внимания от ответственности, назвав её выступление возможным “политическим театром”.
Белый дом не анонсировал тему заявления заранее, что сделало его неожиданным. Президент Дональд Трамп заявил, что не знал о выступлении жены, хотя позже представитель первой леди дал противоречивые комментарии по этому поводу. Это редкое публичное появление Мелании Трамп, которое может возобновить общественные дебаты о расследовании дела Эпштейна и публикации связанных с ним документов.
В своём заявлении Мелания Трамп призвала законодателей предоставить жертвам Эпштейна возможность дать показания под присягой в Конгрессе, отметив, что “только тогда мы узнаем правду”. Она также упомянула о недавних отставках бизнес-лидеров из-за связей с Эпштейном, подчеркнув, что это не доказывает вину, но требует прозрачного расследования. Первая леди не ответила на вопросы журналистов, что вызвало дополнительные вопросы о мотивах её выступления.