Isroilning 2023-yil oktyabrida boshlangan urushidan keyin Gʻazo sektorida olti oy oʻtgan boʻlsa-da, minglab falastinlik oilalar hali ham yaqinlarining jasadlarini dafn eta olmayapti. Taxminan 10,000 kishi yoʻqolgan deb hisoblanadi, ular Isroil hujumlari natijasida vayron boʻlgan binolar ostida koʻmilgan. BMT maʼlumotlariga koʻra, Isroil bombardimonlari 61 million tonnadan ortiq qoldiq hosil qilgan, butun jamoalarni qabrga aylantirgan.
Al Jazeera muxbiri Hind Khoudary Markaziy Gʻazodagi Bureij qochqinlar lagerida yashovchi Abu Muhammad bilan suhbatlashdi. U Isroil hujumidan qutulgan, ammo toʻrt farzandi halok boʻlgan. Abu Muhammad: "Men uch yildan beri farzandlarimni olib chiqishga harakat qilyapman, lekin bu ulkan beton plitalar. Men buni oʻzim qila olmayman, hatto ekskavator bilan ham. Bu ogʻir uskunalarni talab qiladi", dedi. U fuqarolik mudofaasi jamoalariga bir necha bor murojaat qilgan, lekin hech kim yordamga kelmagan.
Tinchlik kelishuvi Gʻazoga ogʻir uskunalar kirishiga imkon berishi kerak edi, ammo oylar oʻtganiga qaramay, bu amalga oshmagan. Gʻazo fuqarolik mudofaasi vakili Mahmoud Basal Al Jazeeraga: "Gʻazoga faqat Misr qoʻmitalari va Qizil Yarim Oy jamoalari tomonidan Isroil asirlarini olib chiqish uchun cheklangan uskunalar kiritildi. Ular jasadlarni olib chiqqach, bu masala yopildi", dedi. Bureijdagi bir uy-joy majmuasida kamida 50 jasad hali ham qoldiq ostida qolgan.
Tinchlik kelishuvi amalda boʻlsa-da, Isroil hujumlari davom etmoqda. Sogʻliqni saqlash va taʼlim rasmiylarining maʼlumotlariga koʻra, Isroil kuchlari shanba kuni Shimoliy Gʻazodagi Beit Lahiyada chodirda dars olayotgan yosh talaba qizni otib oʻldirgan. Isroil Gʻazo sektorining yarmidan koʻprogʻini egallab turibdi, bu hududlardagi koʻp binolarni vayron qilgan va aholini chiqarib yuborgan. Tinchlik kelishuvi kuchga kirganidan beri kamida 738 kishi halok boʻlgan va 2,036 kishi yaralangan, 759 jasad qoldiqlardan olib chiqilgan. Isroilning genotsidi natijasida 72,317 dan ortiq falastinlik halok boʻlgan va 172,158 dan ortiq kishi yaralangan.

Шесть месяцев спустя после начала войны Израиля в октябре 2023 года, тысячи палестинских семей в секторе Газа до сих пор не могут похоронить своих родных. Около 10 000 человек считаются пропавшими без вести, предположительно погребёнными под обломками разрушенных зданий. По данным ООН, израильские бомбардировки создали более 61 миллиона тонн завалов, похоронив целые общины под руинами.
Корреспондент Al Jazeera Хинд Худари поговорила с палестинским отцом Абу Мухаммедом в лагере беженцев Бурейдж в центральной части Газы. Он выжил после израильской атаки, но четверо его детей погибли. Абу Мухаммед заявил: "Я пытаюсь уже три года достать тела своих детей, но это массивные бетонные плиты. Я не могу сделать это даже с экскаватором. Нужна тяжёлая техника". Он отметил, что неоднократно обращался в службы гражданской обороны, но помощь так и не пришла.
Перемирие должно было позволить ввезти в Газу тяжёлую технику для начала восстановительных работ и воссоединения семей, но спустя месяцы этого не произошло. Представитель гражданской обороны Газы Махмуд Басал сообщил Al Jazeera: "В Газу ничего не ввозилось, кроме ограниченного оборудования для египетских комитетов и команд Красного Полумесяца для извлечения израильских пленных. Как только тела были найдены, дело закрыли". В одном только жилом комплексе в Бурейдже под завалами остаются не менее 50 тел.
Несмотря на перемирие, израильские атаки продолжаются. По данным официальных лиц в сфере здравоохранения и образования, израильские силы застрелили молодую студентку в четверг, когда она находилась на занятиях в палатке в Бейт-Лахии на севере Газы. Израиль оккупирует более половины сектора Газа, разрушив большинство зданий в этих районах и вынудив жителей покинуть их. С момента вступления перемирия в силу погибло не менее 738 человек, 2 036 получили ранения, а из-под завалов извлечено 759 тел. Геноцид Израиля в Газе унёс жизни более 72 317 палестинцев и ранил не менее 172 158 человек.