O‘zbekistonning Kibale milliy bog‘idagi Ngogo shimpanzalari jamoasi dunyodagi eng katta yovvoyi guruh sifatida tanilgan, ammo so‘nggi sakkiz yil ichida ular ikki qismga bo‘linib, shafqatsiz "fuqarolar urushi" olib bormoqda. Tadqiqotchilarning ma’lum qilishicha, 2018-yildan beri 24 ta o‘ldirish, shu jumladan 17 ta chaqaloq shimpanza halok bo‘lgan, garchi haqiqiy son yanada yuqori bo‘lishi mumkin. Bu zo‘ravonlikning intensivligi va davomiyligi insoniyatning dastlabki mojarolari qanday rivojlanganligini tushunishga yordam berishi mumkin.
Bosh muallif Aaron Sandel, Texas universiteti antropologi, shimpanzalar "juda hududiy" ekanligini va boshqa guruhlardagilar bilan "dushmanona munosabatda" bo‘lishini ta’kidladi. U shuningdek, "Bu begonalardan qo‘rqishga o‘xshaydi", deb izoh berdi. Biroq, bir necha o‘n yillar davomida, deyarli 200 ta Ngogo shimpanzasi tinch-totuv yashagan, ular tadqiqotchilar tomonidan G‘arbiy va Markaziy deb nomlangan ikki toifaga bo‘lingan bo‘lsa-da, umumiy holda uyg‘un jamoa sifatida mavjud bo‘lgan.
Sandel 2015-yil iyun oyida birinchi marta ularning qutblanishini payqagan, o‘shanda G‘arbiy shimpanzalar qochib, Markaziy guruh tomonidan quvilgan. Odatda, bahslardan so‘ng "qichqiriq va quvish" bo‘lib, keyin ular bir-birlarini parvarish qilish va hamkorlik qilishgan, ammo 2015-yildagi nizodan keyin ikki toifa o‘rtasida olti haftalik qochish davri kuzatilgan, o‘zaro aloqalar kamaygan. 2018-yilda ikkita alohida guruh paydo bo‘lgach, G‘arbiy guruh a’zolari Markaziy shimpanzalarga hujum qila boshlagan.
Tadqiqotchilar guruh hajmi va resurslar uchun raqobat, shuningdek, ko‘payish uchun "erkak-erkak raqobati" kabi ko‘plab omillarni aybdor deb hisoblashadi. Ular o‘z topilmalari odamlarga insoniy mojarolar va urush haqidagi bilimlarini qayta ko‘rib chiqishga undashini aytishdi. Genetik jihatdan insonga eng yaqin tur bo‘lgan shimpanzalar din, etnik kelib chiqish va siyosiy e’tiqodlar kabi insoniy tuzilmalarsiz buni qila olsa, "munosabat dinamikasi insoniy mojarolarda ko‘pincha taxmin qilinganidan kattaroq sababiy rol o‘ynashi mumkin".
Germaniya Primatlar markazidagi tadqiqotchi Jeyms Bruks bu "guruh bo‘linmalarining insoniy jamiyatlarga qanday xavf tug‘dirishi mumkinligi haqida eslatma" ekanligini ta’kidladi. U insonlar boshqa turlarning guruh asosidagi xatti-harakatlarini, ham urushda, ham tinchlikda o‘rganish orqali o‘rganishlari kerakligini, shu bilan birga ularning evolyutsion o‘tmishi kelajakni belgilamasligini eslab qolishlari lozimligini yozgan.

Группа шимпанзе Нгого в национальном парке Кибале в Уганде, известная как крупнейшая в мире дикая популяция, раскололась на две части и ведет жестокую "гражданскую войну" в течение последних восьми лет. По данным исследователей, с 2018 года зафиксировано 24 убийства, включая 17 детенышей, хотя фактическое число смертей может быть выше. Интенсивность и продолжительность этого насилия могут пролить свет на то, как развивались ранние человеческие конфликты.
Ведущий автор Аарон Сандел, антрополог из Техасского университета в США, отметил, что шимпанзе "очень территориальны" и имеют "враждебные взаимодействия с представителями других групп". Он пояснил: "Это похоже на страх перед незнакомцами". Однако на протяжении нескольких десятилетий почти 200 шимпанзе Нгого жили в гармонии, разделяясь на две подгруппы, известные исследователям как Западная и Центральная, но в целом оставаясь сплоченным сообществом.
Сандел впервые заметил их поляризацию в июне 2015 года, когда Западные шимпанзе убежали и были преследованы Центральной группой. Обычно после споров происходили "крики и погони", а затем они ухаживали друг за другом и сотрудничали, но после конфликта 2015 года исследователи наблюдали шестинедельный период избегания между двумя подгруппами, причем взаимодействия становились все реже. Когда они все же происходили, они были "немного более интенсивными, немного более агрессивными". После оформления двух отдельных групп в 2018 году члены Западной группы начали атаковать Центральных шимпанзе.
Исследователи считают, что виной могут быть многие факторы, такие как размер группы и последующая конкуренция за ресурсы, а также "конкуренция между самцами" за размножение. Их выводы побуждают переосмыслить то, что известно о человеческих конфликтах и войнах. Если шимпанзе, один из видов, наиболее близких к человеку генетически, могут делать это без человеческих конструктов, таких как религия, этническая принадлежность и политические убеждения, то "динамика отношений может играть более значительную причинную роль в человеческих конфликтах, чем часто предполагается".
Исследователь из Немецкого центра приматов в Германии Джеймс Брукс назвал это "напоминанием об опасности, которую групповые разделения могут представлять для человеческих обществ". Комментируя исследование в Science, он написал: "Люди должны учиться, изучая групповое поведение других видов, как в войне, так и в мире, помня, что их эволюционное прошлое не определяет их будущее".