AQSH Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) o‘zining ikki esminesi – USS Frank E Peterson va USS Michael Murphy – Eron Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) tomonidan qo‘yilgan dengiz minalarini tozalash maqsadida Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tganini da‘vo qildi. Admiral Brad Cooper bu harakatni AQSH va Isroilning Eron bilan 28-fevralda boshlangan urushidagi burilish nuqtasi deb baholadi va “biz yangi yo‘l ochish jarayonini boshladik” dedi.
Biroq, Eron harbiylarining Kotam al-Anbiya Markaziy shtab-kvartirasi vakili bu da‘voni darhol rad etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “har qanday kemaning harakati Eron Islom Respublikasi Qurolli Kuchlari qo‘lida” va AQSH kemalarining bo‘g‘ozga kirishi haqidagi bayonot “qat‘iyan rad etiladi”. Pokistondagi Janubiy Osiyo strategik barqarorlik instituti direktori Mariya Sulton Al Jazeeraga bergan intervyusida, agar AQSH kemalari erkin harakat qilgan bo‘lsa, bu faqat Eron ruxsati bilan bo‘lishi mumkinligini ta‘kidladi.
Bu bahs-munozaralar AQSH va Eron delegatsiyalari Islomoboddagi tarixiy uchrashuv paytida yuz berdi. Uchrashuv AQSH vitse-prezidenti JD Vens va Eron parlamenti spikeri Muhammad Bog‘ir G‘olibof boshchiligida o‘tib, 1979 yildagi Islom inqilobidan beri eng yuqori darajadagi muzokaralardan biri bo‘ldi. Biroq, tomonlar Eron yadro dasturi, muzlatilgan aktivlar va Isroilning Livandagi hujumlari kabi asosiy masalalarda kelishmovchilikda qolmoqda.
Eron yarim rasmiy Tasnim axborot agentligi xabar berishicha, Hormuz bo‘g‘ozi muzokaralardagi “jiddiy kelishmovchilik” mavzularidan biri bo‘lib, Tehron bo‘g‘oz ustidagi nazoratni saqlab qolish va urush zararlari uchun kompensatsiya olishni talab qilmoqda. AQSH esa Eron nazoratini qabul qilib bo‘lmas deb hisoblaydi. Prezident Donald Trump Truth Social hisobida Eronning “yutqazayotganini” va bo‘g‘ozni tozalashni “dunyo mamlakatlariga xizmat” sifatida ko‘rishini takrorladi.
Al Jazeera muxbiri Kimberli Xalkett Islomoboddan xabar berib, tomonlar “ishonchsizlik kamchiligini” engishga harakat qilayotganini aytdi. Uchrashuvlar kechgacha davom etdi, ammo yirik to‘siqlar hali ham hal qilinmagan. Bu voqealar dunyo neft va gazining beshdan bir qismi o‘tadigan strategik ahamiyatga ega bo‘g‘oz ustidagi kurashning yangi bosqichini ko‘rsatmoqda.

Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что два его эсминца – USS Frank E Peterson и USS Michael Murphy – прошли через Ормузский пролив для очистки от морских мин, якобы установленных Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Ирана. Адмирал Брэд Купер назвал это поворотным моментом в войне США и Израиля против Ирана, начавшейся 28 февраля, заявив: «Сегодня мы начали процесс создания нового прохода».
Однако иранский штаб «Котам аль-Анбия» оперативно опроверг это заявление, подчеркнув, что «инициатива прохода любого судна находится в руках Вооруженных сил Исламской Республики Иран». Директор Южноазиатского института стратегической стабильности Мария Султан в интервью Al Jazeera отметила, что свободное перемещение кораблей США возможно только с разрешения Тегерана.
Эти противоречия возникли на фоне переговоров в Исламабаде, где делегации США во главе с вице-президентом Дж.Д. Вэнсом и Ирана под руководством спикера парламента Мохаммада Багера Галибафа провели историческую встречу – высший уровень диалога с 1979 года. Однако стороны расходятся в ключевых вопросах: иранская ядерная программа, разморозка активов и включение израильских атак в Ливане в первоначальное соглашение о перемирии.
Полуофициальное агентство Tasnim сообщило, что пролив стал одним из основных пунктов «серьезных разногласий». Иран настаивает на сохранении контроля над проливом как рычага влияния, требовании компенсации за военный ущерб и введении платы за проход. США, в свою очередь, считают продолжение иранского контроля неприемлемым.
Президент США Дональд Трамп в соцсети Truth Social дважды отрицал преимущество Ирана на переговорах, утверждая, что Тегеран «проигрывает», а очистка пролива осуществляется «в пользу стран мира». Корреспондент Al Jazeera Кимберли Халкетт из Исламабада отметила, что стороны работают над преодолением «дефицита доверия», но серьезные препятствия остаются. Ситуация вокруг пролива, через который проходит пятая часть мировой нефти и газа, продолжает оставаться напряженной.