Vengriyaning yangi saylangan bosh vaziri Péter Magyar o‘zining Tisza partiyasining yakuniy g‘alabasidan keyin birinchi kuni o‘n nafar Yevropa rahbari bilan suhbatlashganini ma’lum qildi. Bu Viktor Orbánning 16 yillik uzluksiz hukmronligiga barham bergan tarixiy saylovdan keyin sodir bo‘ldi. Magyar o‘tgan hafta o‘tkazilgan saylovda partiyasi parlamentdagi o‘rinlarning uchdan ikki qismini qo‘lga kiritganini, bu esa konstitutsiyani o‘zgartirish imkoniyatini berishini aytdi.
Magyar jurnalistlarga bergan matbuot anjumanida Rossiya prezidenti Vladimir Putinni qo‘ng‘iroq qilmasligini, lekin agar Putin qo‘ng‘iroq qilsa, javob berishini aytdi. U: “Agar Vladimir Putin qo‘ng‘iroq qilsa, men telefonni ko‘taraman. Men bunday bo‘lishini o‘ylamayman, lekin agar gaplashsak, men undan iltimos qilardim: to‘rt yildan keyin o‘ldirishni to‘xtating va bu urushni tugating”, dedi. Moskva Magyar g‘alabasini hurmat qilishini va Budapesht bilan “pragmatik” munosabatlarni saqlab qolishni kutayotganini bildirdi.
Orbán AQSh prezidenti Donald Trampning yaqin ittifoqchisi bo‘lib, Tramp uni yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan saylovda g‘alaba qozonishiga qo‘llab-quvvatlagan edi. Magyar Trampni ham qo‘ng‘iroq qilmasligini, lekin agar Tramp qo‘ng‘iroq qilsa, ular NATOda “kuchli ittifoqchilar” ekanligini aytishini va uni kelasi oktyabr oyida Sovet istilosiga qarshi Vengriya qo‘zg‘olonining 70 yilligiga taklif qilishini aytdi. U, shuningdek, Vengriyaning Yevropa Ittifoqida qolishini va evrozonaga qo‘shilish mamlakat manfaatlariga mos kelishini ta’kidladi.
Magyar matbuot anjumanida chiqish qilganda, unga o‘tayotgan tashqi ishlar vaziri Péter Szijjártó Rossiya bilan sanktsiyalar bo‘yicha maxfiy hujjatlarni vazirlik binosida maydalayotgani haqida eslatma berildi. Vazirlik bu haqda izoh bermadi. Orbán hukumatining Rossiya bilan aloqalari tashqi ishlar vaziri Szijjártóning Yevropa Ittifoqining sanktsiyalar bo‘yicha yig‘ilishlaridan oldin va keyin Rossiya amaldorlari bilan ma’lumot almashganini tan olganidan keyin tobora ko‘proq tekshiruvga uchragan edi.
Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Leyen “Vengriya Yevropani tanladi” deb baholadi, bu Magyar bilan suhbatlashgan rahbarlardan biri edi. 45 yoshli Tisza rahbari mag‘lub bo‘lgan bosh vazir Orbánning Yevropa Ittifoqi va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyni Ukraina urushini davom ettirishda ayblaganiga qaramay, boshqacha ohang tutdi. Magyar har bir vengriyalik Ukraina Rossiya bilan urushda jabrlanuvchi ekanligini bilishini aytdi.

Новоизбранный премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр заявил, что уже в первый день после окончательной победы его партии «Тиса» провел переговоры с десятью европейскими лидерами. Это произошло после исторических выборов, положивших конец 16-летнему непрерывному правлению Виктора Орбана. Мадьяр отметил, что на выборах на прошлой неделе его партия получила две трети мест в парламенте, что позволяет изменять конституцию.
На пресс-конференции для журналистов Мадьяр заявил, что не будет звонить президенту России Владимиру Путину, но ответит, если тот позвонит. Он сказал: «Если Владимир Путин позвонит, я возьму трубку. Не думаю, что это произойдет, но если мы поговорим, я попрошу его: после четырех лет прекратить убийства и закончить эту войну». Москва заявила, что уважает победу Мадьяра и ожидает сохранения «прагматичных» отношений с Будапештом.
Орбан был ключевым союзником президента США Дональда Трампа, который поддержал его на выборах в воскресенье. Мадьяр заявил, что также не будет звонить Трампу, но если Трамп позвонит, он скажет, что они «сильные союзники в НАТО», и пригласит его на 70-летие Венгерского восстания против советской оккупации в следующем октябре. Он также подчеркнул, что Венгрия останется в Европейском союзе и что присоединение к еврозоне соответствует интересам страны.
Во время пресс-конференции Мадьяру передали записку, в которой утверждалось, что уходящий министр иностранных дел Петер Сийярто в тот день уничтожал конфиденциальные документы, связанные с санкциями против России, в здании министерства. Министерство не прокомментировало эту информацию. Связи правительства Орбана с Россией подвергались все более пристальному вниманию после того, как Сийярто признал, что делился информацией с российскими чиновниками до и после встреч ЕС по санкциям.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила: «Венгрия выбрала Европу», и она была одним из лидеров, с которыми уже общался Мадьяр. 45-летний лидер «Тисы» занял иную позицию, чем побежденный премьер-министр Орбан, который долгое время обвинял ЕС и президента Украины Владимира Зеленского в продолжении войны в Украине. Мадьяр сказал, что каждый венгр знает, что Украина является жертвой войны с Россией.