Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanchesning rafiqasi Begonya Gomes ikki yillik jinoiy tergovdan so'ng korrupsiya ayblovi bilan sudga qo'yildi. Sud qaroriga ko'ra, Gomes o'zining davlat rahbarining rafiqasi sifatidagi nufuzidan shaxsiy manfaatlar uchun foydalanganlikda ayblanmoqda.
Ayblovlar uning Madriddagi Komplutense universitetida o'z lavozimidan foydalanib, davlat resurslarini shaxsiy manfaatlar yo'lida ishlatganligi, shuningdek, o'z munosabatlaridan foydalanib shaxsiy martabasini oshirishga urinishni o'z ichiga oladi. Sud unga davlat mablag'larini o'zlashtirish, ta'sir savdosi, biznes korrupsiyasi va mablag'larni noto'g'ri yo'naltirish kabi og'ir ayblovlar qo'ydi.
Gomes barcha ayblovlarni rad etdi, Bosh vazir Sanches esa bu ayblovlarni o'ng qanot siyosatchilar tomonidan uning koalitsiya hukumatini zaiflashtirishga qaratilgan harakat deb baholadi. Sud tergovi 2024-yil aprel oyida sudya Xuan Karlos Peinado tomonidan boshlangan bo'lib, Gomesning universitetdagi lavozimini olishda tegishli malakaga ega emasligi dalil sifatida ko'rsatilgan.
Ayblovni 'Manos Limpias' (Toza Qo'llar) deb nomlangan korrupsiyaga qarshi tashkilot aytib bergan bo'lib, ularning rahbari Migel Bernad o'tmishda o'ng qanot siyosatchilar bilan aloqador deb hisoblanadi. Tashkilot ilgari ham ko'plab siyosatchilarga nisbatan muvaffaqiyatsiz da'volar qo'zg'atgan.
Tergov boshlanganda, Bosh vazir Sanches besh kunlik rasmiy vazifalarni to'xtatib, o'ng qanot va o'ta o'ng qanot siyosatchilar tomonidan siyosatga olib kirilayotgan 'loyqa' holatlar tufayli o'z lavozimida qolish yoki ketish masalasini o'ylab ko'rishga majbur bo'ldi. U oy davomida o'ziga va rafiqasiga qaratilgan 'tazyiq strategiyasi' haqida shikoyat qildi.
Hozirda Gomes va Sanches Xitoyga rasmiy tashrif bilan borishgan. Bundan tashqari, Bosh vazirning ukasi Devid Sanches ham mintaqaviy hukumat tomonidan ishga olinishida ta'sir savdosi bilan bog'liq tergovda ayblov ostida qolgan. O'tgan oyda esa, sobiq transport vaziri Xose Luis Abalos COVID-19 pandemiyasi davrida Ispaniya hukumatiga himoya vositalarini sotishda pora olganlikda ayblanib sud jarayoni boshlangan.

Жена премьер-министра Испании Педро Санчеса, Бегонья Гомес, была официально обвинена в коррупции по решению суда после двухлетнего уголовного расследования. Согласно судебному постановлению, Гомес обвиняется в использовании своего положения супруги главы правительства для продвижения личных интересов и карьеры.
Конкретные обвинения включают присвоение государственных средств, торговлю влиянием, коррупцию в бизнесе и нецелевое использование финансов. Суд установил, что Гомес якобы использовала свои связи для получения должности в Мадридском университете Комплутенсе, где она руководила магистерской программой по бизнес-исследованиям, несмотря на отсутствие соответствующей квалификации.
Гомес категорически отрицает все обвинения, в то время как премьер-министр Санчес охарактеризовал эти обвинения как попытку правых сил подорвать его коалиционное правительство. Расследование было инициировано судьей Хуаном Карлосом Пейнадо в апреле 2024 года для проверки возможных злоупотреблений положением.
Жалоба на Гомес была подана антикоррупционной организацией «Manos Limpias» («Чистые руки»), возглавляемой Мигелем Бернадом, который связан с ультраправыми кругами. Эта организация ранее неоднократно подавала неудачные иски против различных политиков, что ставит под вопрос мотивы текущего обвинения.
Когда расследование началось, премьер-министр Санчес приостановил свои публичные обязанности на пять дней, чтобы «остановиться и поразмыслить» о возможности продолжения работы на своем посту из-за «грязи», которую, по его словам, правые и ультраправые пытаются внести в политику. Он также пожаловался на «стратегию преследования», направленную на его политическое ослабление и личные атаки на его супругу.
В настоящее время Гомес и Санчес находятся с официальным визитом в Китае. Отдельно следует отметить, что брат премьер-министра, Давид Санчес, также был обвинен в расследовании по делу о торговле влиянием при его трудоустройстве в региональное правительство. Кроме того, в начале этого месяца бывший министр транспорта Хосе Луис Абалос предстал перед судом по обвинению в получении откатов при продаже средств индивидуальной защиты правительству Испании во время пандемии COVID-19.