Nigeriyaning sobiq neft vaziri Diezani Alison-Madueke Londondagi janubiy Sudda bo‘lib o‘tgan sud jarayonida o‘ziga qo‘yilgan pora olish va mansab o‘rnini suiiste'mol qilish ayblovlarini qat'iyan rad etdi. 65 yoshli sobiq vazir sudga bergan bayonotida, u hech qachon pora so‘ramagan, olmagan va mansab o‘rnini suiiste'mol qilmaganligini ta'kidladi.
Ayblovlarga ko‘ra, Alison-Maduekega bir qancha Nigeriyalik biznesmenlar tomonidan London va Buckinghamshirdagi hashamatli uylarda qolish imkoniyatlari, shuningdek, Harrods do‘konida 2 million funt sterlingdan ortiq va uylarni ta'mirlash uchun 4,6 million funt sterling miqdorida sarf-xarajatlar taqdim etilgan. Biroq sobiq vazir bu xizmatlar uchun sarflangan mablag‘lar keyinchalik davlatga qarashli Nigeriya Milliy Neft Kompaniyasi (NNPC) tomonidan qaytarilganini aytdi.
Alison-Madueke sudda NNPCning moliyaviy tizimi tartibsiz bo‘lganligi sababli, Londonda xizmat ko‘rsatish kompaniyasi tashkil etilganini va bu kompaniya orqali uning mehmonxona, haydovchi va boshqa xizmatlari uchun to‘lovlar amalga oshirilganini izohladi. U: "Ular mening barcha mehmonxonalarim, haydovchilarim... uchun to‘laganlar, shunda men o‘z vazifamni bajarishim mumkin edi", dedi.
Sud jarayonida, sobiq vazir va uning oilasi 2011-yilgi Rojdestvo bayramida besh kun davomida Buckinghamshirdagi Gerrards Cross shahridagi uyda qolganliklari, chunki uning sobiq eri kasalxonada davolangan va Nigeriyaga qaytish imkoni bo‘lmagan. Alison-Madueke bu qolish tashkilotlarida ishtirok etmaganligini aytdi.
Shuningdek, u Regent's Park qarshisidagi boshqa bir mulkni "maxfiy" rasmiy uchrashuvlar uchun ishlatganini, ammo ayblovda ko‘rsatilgan yana bir mulkni ko‘rganida u "butunlay buzilgan" va foydalanish uchun yaroqsiz holatda bo‘lganini ta'kidladi. Sobiq vazir, uning onasi bilan St John's Wooddagi ikki kvartirada Nigeriyalik biznesmen Kolawole Aluko tomonidan to‘langan ijarada yashaganligi haqidagi da'volarga javoban, bu Savoy va Dorchester kabi qimmat mehmonxonalardagi 2000 funt sterlinglik lyuks xonalarni ijaraga olishdan ancha arzonroq variant ekanligini taklif qilganini aytdi.
Alison-Madueke sudda, uning haydovchilaridan biri tomonidan 100 000 funt sterling naqd pul yetkazib berilganligi haqida o‘sha paytda xabardor bo‘lmaganligini va bu pulning uning bilan hech qanday aloqasi yo‘qligini qo‘shimcha qildi. U, shuningdek, Nigeriyaning "juda patriarxal jamiyat" ekanligini va "ayolning rahbarlik qilishi katta muammo" bo‘lganligini, shuningdek, u "o‘g‘irlash tahdidlari ostida" bo‘lganligini va oila a'zolarining o‘g‘irlanganligini aytdi.
Sobiq vazir Shell kompaniyasida tez o‘sib, uning Nigeriya operatsiyasidagi birinchi yuqori martabali ayol menejeriga aylanganligi, garchi u otasining ushbu ko‘p millatli kompaniyada ishlash tajribasi tufayli bu kompaniyada ishlamoqchi bo‘lmagan bo‘lsa ham. Uning otasi qabila rahbari bo‘lib, bir vaqtlar Shellga qarshi "G‘arbiy Afrikadagi aparteid amaliyoti uchun" muvaffaqiyatsiz sud ishi qo‘zg‘atgan.
Alison-Madueke beshta pora qabul qilish va pora berishga fitna qilish ayblovlarini rad etmoqda. Sud jarayonida, neft sanoati menejeri Olatimbo Ayinde (54 yosh) bitta pora berish va chet el davlat xodimiga pora berish ayblovlarini, Alison-Maduekening ukasi, sobiq arxiyepiskop Doye Agama (69 yosh) esa pora berishga fitna qilish ayblovini rad etmoqda. Sud jarayoni davom etmoqda.

Бывший министр нефти Нигерии Дизеани Элисон-Мадуэке на слушаниях в Саутуоркском королевском суде в Лондоне категорически отвергла обвинения в получении взяток и злоупотреблении служебным положением. 65-летняя экс-министр заявила суду, что она "никогда не просила, не брала и не получала взяток любого рода" от бизнесменов, и всегда стремилась действовать беспристрастно.
Согласно обвинению, Элисон-Мадуэке предоставлялся доступ к "роскошным" домам в Бакингемшире, особняку стоимостью 2,8 миллиона фунтов стерлингов в Мэрилебоне и многомиллионным апартаментам с видом на Риджентс-Парк, а также якобы получала выгоду от ремонта на сумму 4,6 миллиона фунтов. Прокуратура утверждает, что несколько нигерийских бизнесменов финансировали масштабные траты, включая более 2 миллионов фунтов в роскошном магазине Harrods.
Однако бывший министр заявила, что расходы на услуги, предоставленные ей во время официальных обязанностей, впоследствии были возмещены государственной Нигерийской национальной нефтяной компанией (NNPC). Она объяснила, что в Лондоне была создана сервисная компания для обработки логистики, поскольку финансовая структура NNPC находилась в беспорядке. "Они оплачивали все мои отели, водителей... чтобы позволить мне выполнять работу, которую я делала", - сказала она суду.
В ходе слушаний выяснилось, что Элисон-Мадуэке и ее расширенная семья провели пять дней на Рождество 2011 года в доме в Джеррардс-Кроссе, Бакингемшир, потому что ее бывший муж нуждался в лечении в больнице и не мог вернуться в Нигерию. Она заявила, что не участвовала в организации этого проживания. Второй визит, по ее словам, длился две недели, когда она и 10-12 чиновников писали книгу, восхваляющую поддержку президентом Нигерии прав женщин.
Элисон-Мадуэке также рассказала, что другая собственность с видом на Риджентс-Парк использовалась для "конфиденциальных" официальных встреч, а еще одна собственность, в использовании которой ее обвиняют, была "полностью разобрана" для ремонта и непригодна для использования, когда она ее видела. Суд ранее слышал, как Элисон-Мадуэке и ее мать проживали в двух квартирах в Сент-Джонс-Вуде, причем аренду оплачивал нигерийский бизнесмен Колаволе Алуко.
Бывший министр заявила, что не знала в то время, что один из ее водителей доставил ей 100 000 фунтов стерлингов наличными, добавив, что эти деньги не имели к ней никакого отношения. Она также описала угрозы безопасности, с которыми столкнулась, отметив, что Нигерия является "очень патриархальным обществом", где "женщина во главе была большим табу". Она добавила, что находилась "под серьезной угрозой похищения" и что члены ее семьи были захвачены.
Суд также заслушал информацию о карьере Элисон-Мадуэке в компании Shell, где она быстро поднялась по служебной лестнице, став первой старшей женщиной-руководителем в ее нигерийском подразделении, несмотря на ее нежелание работать в этой многонациональной компании из-за обращения с ее отцом, который также был старшим сотрудником. Она рассказала, что ее отец, будучи племенным лидером, однажды безуспешно подавал в суд на Shell "за практику апартеида в Западной Африке".
Элисон-Мадуэке отрицает пять пунктов обвинения в получении взяток и одно обвинение в сговоре с целью дачи взяток. Также на суде нефтяной руководитель Олатимбо Айинде (54 года) отрицает один пункт обвинения в даче взятки и другой пункт обвинения в даче взятки иностранному государственному должностному лицу. Брат Элисон-Мадуэке, бывший архиепископ Дойе Агама (69 лет), отрицает сговор с целью дачи взяток. Судебный процесс продолжается.