Papa Leo XIV Afrikaning to‘rt davlati – Jazoir, Kamerun, Angola va Ekvatorial Gvineyaga 11 kunlik muhim safari boshladi. Vatikan rasmiysining aytishicha, bu safari dunyoning e‘tiborini Afrikaga qaratishga qaratilgan bo‘lib, Papa Leo o‘tgan yil may oyida saylanganidan keyin ikkinchi yirik xorijiy tashrifi hisoblanadi. Afrikada dunyo katoliklarining beshdan bir qismi, ya’ni taxminan 288 million kishi yashaydi, bu esa mintaqani cherkov uchun eng tez o‘suvchi hududlardan biriga aylantiradi.
Safari Jazoir bilan boshlanadi, bu davlat katolik aholisi kam bo‘lishiga qaramay, Papa Leo uchun chuqur ma’noga ega, chunki u Avliyo Avgustinning tug‘ilgan joyi. Papa Leo Avliyo Avgustin ta’limotlariga ergashuvchi birinchi pontifik bo‘lib, uning hamjamiyat va kamtarlik kabi g‘oyalari hozirgi katolik rahbari shakllanishiga yordam bergan. Jazoir poytaxti Jazoyirda siyosiy rahbarlarga murojaat qilgan Papa Leo Reuters agentligiga ko‘ra, “dunyo shiddat bilan intilayotgan tinchlik va umid guvohi sifatida” Afrikaga kelganini aytdi.
Safari davomida Papa Leo Islom dunyosi bilan muloqotga alohida e‘tibor qaratadi, Jazoyirdagi Buyuk Masjid va Afrikalik Bibi Maryam bazilikasiga tashrif buyuradi. Biroq, huquq himoyachilari Jazoirning diniy ozchiliklarga nisbatan munosabatidan xavotir bildirmoqda, chunki o‘tmishda bu davlatda nasroniylar va Ahmadilar “ruxsatsiz ibodat” yoki Islomga haqorat uchun qamoqqa olingan. Keyinroq Papa Leo Kamerunga borib, ingliz tilida so‘zlashuvchi separatistlar va fransuz tilida so‘zlashuvchi hukumat o‘rtasidagi zo‘ravonlik fonida tinchlik va adolat uchun marosim o‘tkazadi.
Angolada Papa Leo o‘nlab yillar davom etgan fuqarolar urushi natijalariga e‘tibor qaratib, tinchlik va qayta qurish mavzusida gapirib, 200 mingga yaqin ishonchli bilan marosim o‘tkazadi. Ekvatorial Gvineyada esa ijtimoiy adolat masalalari ko‘tariladi, bu yerda prezident deyarli 50 yildan beri hokimiyatda. Papa Leo psixiatriya shifoxonasi va qamoqxonaga tashrif buyurib, yoshlar bilan uchrashadi, bu esa Vatikanni Afrikaga kengroq jalb qilish ustuvorligini ko‘rsatadi.

Папа Лев XIV начал 11-дневный значительный тур по четырем африканским странам: Алжиру, Камеруну, Анголе и Экваториальной Гвинее. По словам высокопоставленного представителя Ватикана, эта поездка призвана «обратить внимание мира на Африку» и является вторым крупным зарубежным визитом понтифика с момента его избрания в мае прошлого года. В Африке проживает более пятой части католиков мира, около 288 миллионов человек, что делает регион одним из самых быстрорастущих для Церкви.
Тур начинается с Алжира, некатолической страны, которая имеет глубокое значение для Папы Льва, поскольку является родиной Святого Августина. Папа Лев XIV – первый понтифик из ордена, следующего учению Августина, и его идеи, такие как община и смирение, повлияли на формирование нынешнего лидера католиков. В столице Алжира Папа Лев, как сообщает Reuters, заявил политическим лидерам, что прибыл в Африку «как свидетель мира и надежды, которых мир так страстно желает».
Во время визита Папа Лев уделит особое внимание диалогу с исламским миром, посетив Великую мечеть Алжира и Базилику Африканской Богоматери, место паломничества для мусульман и христиан. Однако правозащитные группы выражают обеспокоенность обращением Алжира с религиозными меньшинствами, поскольку в прошлом суды этой страны сажали в тюрьму христиан и ахмадитов за «несанкционированное богослужение». Далее Папа отправится в Камерун, где проведет мессу за мир и справедливость на фоне конфликта между англоязычными сепаратистами и франкоязычным правительством.
В Анголе Папа Лев сосредоточится на последствиях многолетней гражданской войны, выступив с темами мира и восстановления, и отслужит мессу с около 200 000 верующих. В Экваториальной Гвинее, где более 70% населения – католики, он затронет вопросы социальной справедливости в стране, президент которой находится у власти почти 50 лет. Папа также посетит психиатрическую больницу и тюрьму, что подчеркивает приоритет Ватикана в расширении взаимодействия с континентом.