Hezbollah rahbari Naim Qassim, Livan va Isroil o‘rtasida AQShda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan muzokaralarni keskin rad etdi. U o‘zining televizion nutqida bu urinishlarni "bemag‘lub" deb atadi va Livan hukumati "tarixiy va qahramonona pozitsiya"ni qo‘llab, muzokaralarda ishtirok etmasligini talab qildi. Qassimning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar Isroil tomonidan Hezbollahni qurolsizlantirish uchun bosim vositasi hisoblanadi.
Livan va Isroilning AQShdagi elchilari Vashingtonda uchrashib, ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazishni muhokama qilish rejalashtirilgan. Biroq, Qassim bu jarayonni "Isroil va AQShga bepul imtiyoz" deb baholadi. U Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning "Hezbollah qurollarini yo‘q qilishni va avloddan-avlodgacha davom etadigan haqiqiy tinchlik kelishuvini istaymiz" degan bayonotlarini keltirib, muzokaralarning maqsadi allaqachon aniq ekanligini ta'kidladi.
Isroil kuchlari mart oyining boshlarida Hezbollahning raketa hujumlaridan so‘ng Livanga qarshi urushni kuchaytirdi. 2024-yil noyabridan beri amalda bo‘lgan o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi ostida ham Isroil har kuni o‘limga olib keladigan hujumlarni davom ettirdi. Hezbollah o‘zining 2-martdagi hujumini AQSh va Isroilning Eron oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeneyni o‘ldirishiga javob deb izohladi.
O‘shandan beri Isroilning Livan bombardimonlari va janubiy qismiga quruqlikdagi bosqini kamida 2,055 kishining, shu jumladan 165 bolaning va 87 tibbiyot xodimining hayotiga zomin bo‘ldi. 6,500 dan ortiq odam yaralandi, taxminan 1,2 million kishi uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Livan hokimiyatlari o‘t ochishni to‘xtatishni ustuvor deb hisoblasa-da, Isroil rasmiy tinchlik muzokaralarini boshlashni istaydi va Hezbollahni qurolsizlantirishni birinchi o‘ringa qo‘ygan holda, o‘z kuchlarini janubiy Livandan olib chiqish yoki o‘t ochishni to‘xtatish haqida gapirmaydi.
Qassimning nutqi poytaxt Bayrutda juma va shanba kunlari bo‘lib o‘tgan namoyishlardan keyin keldi, unda yuzlab odamlar rejalashtirilgan muzokaralarga qarshi chiqdi. Namoyishchilar Livan Bosh vaziri Navof Salamni Isroil bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borish orqali livanlik xalqga xiyonat qilishda aybladilar. Shu bilan birga, Isroil harbiylari dushanba kuni muhim janubiy shahar Bint Jbeilni to‘liq o‘rab olganini, Hezbollah esa u yerda Isroil kuchlariga qarshi hujumlarini davom ettirganini da'vo qildi.

Лидер ливанской группировки Хезболла Наим Касем резко отверг предстоящие переговоры между Ливаном и Израилем в США, назвав такие усилия "бесполезными". В своем телевизионном выступлении в понедельник он призвал правительство занять "историческую и героическую позицию", отказавшись от участия в запланированных переговорах. По словам Касема, переговоры являются уловкой для оказания давления на Хезболлу с целью разоружения.
Послы Ливана и Израиля в США должны встретиться в Вашингтоне во вторник для обсуждения проведения прямых переговоров между двумя странами. Однако Касем охарактеризовал этот процесс как "бесплатную уступку" Израилю и США. Он процитировал заявление премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о том, что цель переговоров — разоружение Хезболлы, подчеркнув, что их намерения уже ясны.
Израильские силы усилили войну против Ливана в начале марта после ракетного обстрела со стороны Хезболлы. Перемирие между Израилем и поддерживаемой Ираном группировкой, якобы действовавшее с ноября 2024 года, не помешало Израилю продолжать почти ежедневные смертоносные атаки. Хезболла заявила, что ее атака 2 марта была ответом на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи США и Израилем двумя днями ранее.
С тех пор бомбардировки Израиля и наземное вторжение на юг Ливана привели к гибели не менее 2055 человек, включая 165 детей и 87 медицинских работников. Более 6500 человек получили ранения, а около 1,2 миллиона были вынуждены покинуть свои дома. Власти Ливана настаивают на приоритете прекращения огня, но Израиль заявил о желании начать формальные мирные переговоры, поставив разоружение Хезболлы во главу угла без упоминания о прекращении огня или выводе своих войск из южного Ливана.
Выступление Касема последовало после протестов сотен людей в столице Бейруте в пятницу и субботу против запланированных переговоров. Демонстранты обвинили премьер-министра Ливана Навафа Салама в предательстве ливанского народа, ведя прямые переговоры с Израилем, который продолжает бомбардировки и расширяет вторжение. Тем временем израильские военные в понедельник заявили о полном окружении ключевого южного города Бинт-Джбейль, а Хезболла продолжала заявлять об атаках на израильские силы там.