Hindistonning afsonaviy qoʻshiqchisi Asha Bhosle 92 yoshida vafot etganidan bir kun oʻtib, Mumbay shahrida dafn marosimi boʻlib oʻtdi. Ikki marta Grammy mukofotiga nomzod boʻlgan sanʼatkor, shahar hokimiyati tomonidan toʻliq davlat sharafiga sazovor boʻlib, Shivaji Parkda olovga topshirildi.
Marosimga koʻplab mashhur shaxslar va siyosatchilar qatnashdi, dafn maydonchasida esa sanʼatkorni soʻnggi safar uchrashish uchun yigʻilgan katta olomonni koʻrish mumkin edi. Bhosle Mumbaydagi uyida yakshanba kuni yurak xurujidan keyin kasalxonaga yotqizilganidan soʻng vafot etdi. Uning oʻlimi butun Hindiston va undan tashqarida katta qaygʻu va iztiroblarni keltirib chiqardi.
Dafn marosimi davomida Bhoslening jasadi Hindiston bayrogʻi bilan qoplangan tobutda, gul guldastalari bilan oʻralgan holda namoyish etildi. Keyinchalik uning qoldiqlari oq gullar bilan bezatilgan yuk mashinasida uyidan olovga topshirish joyiga olib borildi. Yoʻl boʻylab odamlar, baʼzilari tom va balkonlardan kuzatib, unga soʻnggi salom aytishdi.
Marosimda Bhoslega qurol bilan salom berildi. Olov yoqilishidan oldin, yigʻilganlar uning eng mashhur qoʻshiqlaridan biri boʻlgan "Abhi na jaao chhor kar" (hozircha ketmang) qoʻshigʻini kuylashni boshladilar. Bosh vazir Narendra Modi Bhosleni "Hindiston hech qachon bilgan eng ikonik va koʻp qirrali ovozlardan biri" deb taʼrifladi.
Bhoslening faoliyati deyarli sakson yilni qamrab oldi va turli janr va tillarda minglab yozuvlarni oʻz ichiga oldi. Uning taʼsiri keng boʻlib, kino sanoati va sport sohasidagi yetakchi shaxslar, jumladan Shah Rukh Khan va Sachin Tendulkar ham unga hurmat bildirishdi. Bhosle, shuningdek, oʻzining oshpazlik sevgisi va "Asha's" restoran tarmogʻi bilan ham tanilgan.

Похороны легендарной индийской певицы Аши Бхосле состоялись в Мумбаи через день после её смерти в возрасте 92 лет. Двукратная номинантка на премию «Грэмми» была кремирована с полными государственными почестями на территории Shivaji Park в понедельник.
На церемонии присутствовали знаменитости и политики, а на месте проведения можно было наблюдать большие скопления людей, собравшихся, чтобы попрощаться с артисткой. Бхосле скончалась в Мумбаи в воскресенье после госпитализации из-за сердечного приступа. Её смерть вызвала волну скорби по всей Индии и за её пределами.
В ходе церемонии тело Бхосле находилось в гробу, покрытом индийским флагом и окружённом цветочными венками. Затем останки были перевезены на грузовике, украшенном белыми цветами, из её дома к месту кремации. Видеозаписи показывают, как транспортное средство медленно двигалось по улицам, а люди выстроились вдоль маршрута — некоторые наблюдали с крыш и балконов — чтобы попрощаться в последний раз.
На похоронах Бхосле отдали оружейный салют. Непосредственно перед возжиганием погребального костра многие из собравшихся начали петь одну из её знаковых песен — «Abhi na jaao chhor kar», что примерно переводится как «не уходи пока». Премьер-министр Нарендра Моди назвал Бхосле «одним из самых знаковых и разносторонних голосов, которые когда-либо знала Индия».
Карьера Бхосле охватывала почти восемь десятилетий и включала тысячи записей в различных жанрах и языках. Её влияние было широким: дань уважения выразили ведущие фигуры киноиндустрии и спорта, включая Шахруха Хана и Сачина Тендулкара. Бхосле также была известна своей любовью к кулинарии и сетью ресторанов «Asha’s».