Anadolu agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, otishma natijasida kamida 16 kishi, jumladan 12 nafar o‘quvchi va bir politsiya xodimi yaralangan. Barcha jabrlanuvchilar tez tibbiy yordam ko‘rsatish uchun kasalxonalarga olib ketilgan, ularga zarur davolanish amalga oshirilmoqda. Voqea joyidagi guvohlarning aytishicha, otishma paytida maktab binosida tartibsizlik va vahima hukm surgan.
Rasmiylarning dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, hujum qilgan shaxs ushbu maktabning sobiq o‘quvchisi bo‘lib, u 9-sinfda o‘qigan, keyin boshqa o‘quv shakliga o‘tgan. Hujumchi operatsiya paytida o‘ldirilgan. Viloyat hokimi Hasan Shildak maktabni tezda evakuatsiya qilishganini va voqeani puxta tergov qilishga va’da berganini aytdi.
Hokimning so‘zlariga ko‘ra, maktab ilgari yuqori xavfli ob’ekt hisoblanmagan va u yerda jiddiy hodisalar qayd etilmagan. Hujumchining sudlanganligi yo‘q, ammo voqeaning sabablari hali aniqlanmagan. Mintaqada xavfsizlik choralari kuchaytirilgan, rasmiylar tergov natijalari bo‘yicha qo‘shimcha tafsilotlarni tez orada taqdim etishga va’da berishdi.

В турецком городе Сиверек провинции Шанлыурфа вооруженный человек открыл огонь на территории Анатолийской профессионально-технической средней школы. Инцидент произошел в учебном заведении, которое ранее не считалось объектом повышенного риска, что вызывает вопросы о эффективности мер безопасности в регионе.
По данным агентства Anadolu, в результате стрельбы пострадали как минимум 16 человек, включая 12 учащихся и одного сотрудника полиции. Все пострадавшие были доставлены в медицинские учреждения, где им оказывается необходимая помощь. Свидетели сообщают о хаосе и панике во время инцидента, что подчеркивает серьезность ситуации.
Предполагается, что нападавший – бывший ученик этой школы, который учился здесь в 9 классе, а затем продолжил обучение в другой форме. Во время операции по задержанию он погиб. Губернатор провинции Хасан Шылдак заявил, что школа была оперативно эвакуирована, и инцидент будет тщательно расследован, но причины произошедшего остаются неясными.
Власти отметили, что у нападавшего не было судимости, что добавляет загадочности мотивам атаки. В регионе усилены меры безопасности, а власти пообещали предоставить дополнительные подробности по итогам расследования, однако сроки и глубина такого расследования вызывают скептицизм, учитывая частоту подобных инцидентов в Турции.