Shveytsariya muz xokkeyi terma jamoasi bosh murabbiyi Patrik Fisher, 2022-yilgi Qishki Olimpiya o‘yinlarida Xitoyning COVID-19 cheklovlaridan o‘tish uchun soxta emlash sertifikatidan foydalanganini tan oldi. U o‘z bayonotida bu haqda “jiddiy xato qilganini” va jamoadoshlarini Olimpiadada qoldirmaslik uchun shunday qilganini aytdi.
Shveytsariya davlat televideniyesi SRF ma’lumotlariga ko‘ra, Fisher ijtimoiy tarmoqlar orqali sotib olgan sertifikat uchun 2023-yilda mahalliy hokimiyat tomonidan 39 ming Shveytsariya frankiga (taxminan 50 ming dollar) jarimaga tortilgan. Ushbu hujjatlar bilan og‘ohlantirilgach, murabbiy o‘z xatosini ochiq tan oldi.
Fisher 2015-yildan beri Shveytsariya terma jamoasini boshqarib kelmoqda va uchta Olimpiada o‘yinlariga, shuningdek, Jahon chempionatida uchta kumush medalga olib chiqqan. Uning jamoasi 2022-yilgi Olimpiadada chorak finalga chiqdi, ammo COVID-19 testlari majburiy bo‘lgan va pandemiya tufayli Milliy Xokkey Ligasi ishtirok etmagan.
Xitoy 2022-yilgi Olimpiada oldidan dunyodagi eng qattiq COVID-19 qoidalarini joriy qilgan edi: sportchilar emlangan bo‘lishlari yoki uch haftalik mehmonxonada karantinda o‘tirishlari kerak edi. Shveytsariyalik snoubordchi Patritsiya Kummer karantin tanlovini qilgan.
Shveytsariya Muz Xokkeyi Federatsiyasi bu masala yopilgan deb hisoblaydi, chunki Fisher kelgusi oyda bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatidan keyin iste’foga chiqishi rejalashtirilgan. Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasi esa izoh bermadi.

Главный тренер сборной Швейцарии по хоккею Патрик Фишер признал, что использовал поддельный сертификат о вакцинации против COVID-19 для обхода китайских ограничений на зимних Олимпийских играх 2022 года. В заявлении он назвал это «серьезной ошибкой», объяснив, что не хотел подводить команду, отказавшись от вакцинации.
По данным швейцарского общественного вещателя SRF, Фишер был оштрафован местными властями в 2023 году на почти 39 тысяч швейцарских франков (около 50 тысяч долларов) за подделку документов после покупки сертификата в социальных сетях. После того как ему предъявили эти документы, тренер публично признал свою вину.
Фишер является одним из самых успешных хоккейных тренеров в истории Швейцарии: он возглавляет сборную с 2015 года, вывел команду на три Олимпиады и завоевал три серебряные медали на чемпионатах мира. Его команда дошла до четвертьфинала на Олимпиаде 2022 года, где были обязательны тесты на COVID-19, а Национальная хоккейная лига не участвовала из-за пандемии.
Китай в преддверии Олимпиады 2022 года ввел одни из самых строгих в мире правил по COVID-19: спортсмены должны были либо быть вакцинированы, либо пройти трехнедельный карантин в отеле, как это сделала швейцарская сноубордистка Патриция Куммер.
Швейцарская федерация хоккея считает этот вопрос закрытым, поскольку Фишер уже планирует уйти в отставку после предстоящего чемпионата мира в следующем месяце. Международный олимпийский комитет не сразу отреагировал на запрос о комментарии.