86 yoshli fransuz ayol Mari-Terez AQShning Luiziana shtatidagi immigratsiya nazorati markazida ushlab turilmoqda. U o‘tgan yili 1960-yillarda tanishgan amerikalik sevgilisi Bili bilan qayta uchrashgandan so‘ng AQShga ko‘chib o‘tgan edi. Ayolning o‘g‘li fransuz Ouest-France nashriga bergan intervyusida, onasini aprel oyida Alabama shtatining Anniston shahrida qo‘l va oyoqlarini “xavfli jinoyatchi kabi” qisib qo‘ygan holda hibsga olinganini aytdi.
AQSh Ichki xavfsizlik departamenti (DHS) BBCga bergan bayonotida, Mari-Terez ismiga mos keladigan “Fransiyadan kelgan noqonuniy chet ellik” 2025-yil iyun oyida mamlakatga kirib, 90 kunlik vizasidan ortiq vaqt qolganini ma’lum qildi. Biroq, ayolning o‘g‘li ta’kidlashicha, uning onasi hibsga olingan paytda yashil kartani (doimiy yashash huquqi) kutayotgan edi. Mari-Terez va Bili 1960-yillarda NATO bazasida xizmat qilgan askar va kotiba sifatida tanishgan, keyin aloqani uzgan, har biri o‘z mamlakatida turmush qurgan va farzand ko‘rgan.
Er-xotin 2010-yilda qayta aloqa o‘rnatib, turmush o‘rtog‘lari bilan birga tashrif buyurishgan, 2022-yilda ikkalasi ham beva qolganidan so‘ng munosabatlar boshlangan. Ular o‘tgan yili turmush qurishgan, ammo Bili 2025-yil yanvar oyida to‘satdan vafot etgach, Mari-Terezning immigratsiya holati noaniq bo‘lib qolgan. Vafotidan keyin Bilining o‘g‘li va Mari-Terez meros bo‘yicha nizoga kirishgani, ayolning o‘g‘li bu o‘g‘il onasini tahdid qilgani, qo‘rqitgani va hattoki suv, internet va elektr energiyasini uzganini da’vo qildi.
Mari-Terez advokat yollagan, amma sud majlisi oldidan kun ICE tomonidan hibsga olingan. Fransiya tashqi ishlar vazirligi ishga aralashgan va konsullik tashrifi bo‘lgan, amma ayolning yurak va orqa muammolari borligi sababli, uning o‘g‘li onasini tezda ozod qilish va Fransiyaga qaytarish zarurligini ta’kidladi. Donald Trampning ikkinchi muddatida ICEning byudjeti va vazifalari sezilarli darajada kengaytirilib, noqonuniy immigrantlarni deportatsiya qilishda asosiy rol o‘ynaydi.
Ayolning o‘g‘li bu voqeani “yomon amerikalik film”ga o‘xshatdi va har kuni ertalab uyg‘onib, buning hammasi yomon tush emasligiga ishonishga harakat qilayotganini aytdi. Voqea AQSh immigratsiya siyosatining qattiq choralari va insoniy taqdirlarning og‘ir ogibatlarini ko‘rsatib, xalqaro e’tiborga sabab bo‘ldi.

86-летняя француженка Мари-Терез задержана в центре иммиграционного контроля (ICE) в штате Луизиана, США. Она переехала в страну в прошлом году после воссоединения со своим американским возлюбленным Билли, с которым познакомилась в 1960-х годах. Сын женщины в интервью французскому изданию Ouest-France сообщил, что его мать была арестована в апреле в городе Аннистон, штат Алабама, при этом её руки и ноги были закованы в наручники «как у опасного преступника».
Министерство внутренней безопасности США (DHS), курирующее ICE, заявило BBC, что «незаконный мигрант из Франции», соответствующий описанию Мари-Терез, въехал в страну в июне 2025 года и превысил срок действия своей 90-дневной визы. Однако, по словам сына, его мать ожидала получения грин-карты (вида на жительство) на момент задержания. Мари-Терез и Билли познакомились в 1960-х, когда он служил солдатом на базе НАТО, а она работала секретарём, но затем потеряли связь, женились в своих странах и завели детей.
Пара восстановила контакт в 2010 году и навещала друг друга с супругами, а в 2022 году, овдовев, начали отношения. Они поженились в прошлом году, но в январе 2025 года Билли внезапно скончался, что оставило иммиграционный статус Мари-Терез неопределённым. После смерти Билли между его сыном и Мари-Терез возник спор о наследстве: сын женщины утверждает, что сын Билли угрожал ей, запугивал и даже отключил воду, интернет и электричество.
Мари-Терез наняла адвоката, но была арестована ICE за день до запланированного судебного заседания. Французское министерство иностранных дел вовлечено в дело, и женщине был предоставлен консульский визит, однако её сын подчеркнул, что из-за проблем с сердцем и спиной она не выдержит и месяца в условиях содержания под стражей. С начала второго срока Дональда Трампа ICE играет ключевую роль в массовой депортации нелегальных иммигрантов, а его бюджет и полномочия были значительно расширены.
Сын Мари-Терез описал эту историю как «плохой американский фильм», отметив, что каждое утро просыпается в надежде, что это всего лишь кошмар. Инцидент привлёк международное внимание, высветив жёсткую иммиграционную политику США и её потенциально губительные последствия для уязвимых лиц.